Jak moc vám může šéf nařizovat, jak se obléct?

Vydáno 6.říjen 2008 v 10:11, Michaela Pličková, 3 komentáře

Existují mnohá povolání. Někde je vyžadována uniforma, jinde si můžete nosit cokoliv chcete. Může vám šéf nařizovat, že máte nosit ochranné pomůcky? A může vám nařizovat, jak často musíte ke kadeřníkovi?

Jakou košili si máte podle šéfa vybrat?

Na začátek si povíme příhodu o zajímavém pohovoru. Personalistka se uchazečky nejprve vyptala na faktické údaje, například na vzdělání a životopis. Jakmile přešli k požadavkům, vysvětlila uchazečce, že v této firmě jsou zvyklí vypadat reprezentativně. Lidé musí chodit upraveni, v kostýmku, místo stravenek dostávají poukazy do posilovny a jednou za dva měsíce 500 Kč na kadeřníka.

Na první pohled je to dost děsivé. Ovšem, musíme se ale zamyslet, kde je ta hranice, co je přípustné a co už není? V tomto případě uchazečce nabídly finanční benefity, příspěvek na ošacení apod. Je to tedy v pořádku, abychom splnili podobné podmínky, když za to dostaneme zaplaceno?

Mnohá povolání přímo vyžadují nějaký zásah do oblečení. Například ochranné pomůcky, nebo uniformu. Jak moc po vás ale může zaměstnavatel chtít, abyste neměli tetování, nebo nazeleno obarvené vlasy? Není to už trochu diskriminující? Vždyť to vašim kvalitám vůbec neubírá…

Některé firmy explicitně upravují, co mohou a co nemohou jejich zaměstnanci nosit. Na druhou stranu existují společnosti, které takové zásady nijak definované nemají, a přesto je jejich zaměstnanci svým způsobem dodržují. Je přirozené, že si obléknete něco jiného, pokud děláte obsluhu v baru, než pokud děláte sekretářku v kanceláři.

To, co je přípustné, a co už není, je často těžko posouditelné. Pravdou ale zůstává, že zaměstnavatel může mít na zaměstnance velké nároky, co se jeho zevnějšku týká. Často tedy závisí na nás, zda a do jaké míry jsme ochotni tyto podmínky splnit.

V našem příkladu se zaměstnavatel zachoval správně. Uchazečům o práci narovinu sdělil své podmínky a dokonce přispívá zaměstnancům na pokrytí výloh s tím spojených.

Pakliže se ale dostanete do situace, kdy vás váš zaměstnavatel začne kritizovat, nebo vás chce dokonce vyhodit kvůli vašemu zevnějšku, můžete se domnívat, že by mohlo jít o jistou diskriminaci. Pokud se vám to stane, nejprve důkladně zhodnoťte svůj zevnějšek, popřípadě se s někým poraďte. Je totiž také možné, že má váš zaměstnavatel pravdu a oblékáte se nevhodně.

Pakliže nezjistíte chybu, celý spor může skončit až u soudu.

Oblékání a image je jednou z důležitých osobních záležitostí každého z nás, a to, jak si do svého stylu necháme zasahovat, je také na nás. Můžeme si vybrat, zda upřednostníme dobré místo či vlastní image. Jaký je váš názor na tuto problematiku? Využijte komentářů a napište nám, co si o tom myslíte.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Jak moc vám může šéf nařizovat, jak se obléct?”

  1. miras napsal:

    Může mě zaměstnavatel vyhodit,za nošení své ochranné pomůcky konkr. čepice s ksiltem,i když nikde takový zákaz psány nemají?jedna se o pozici montážní dělník ve výrobě…
    Díky za odpoved

  2. Lucie napsal:

    pracuji v hypermarketu kde dostáváme od zaměstnavatele pracovní uniformy. Muži dostávají trička a monterky, ženy dostávají pouze trička. V letních parných měsících je na pracovišti nesnesitelné horko. Zaměstnavatel ženám, kterí dělají u pokladen zakázal nosit kraťasy. Má na toto zaměstavatel právo?

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.