JAK V KAŽDODENNÍM KOLOTOČI DOSÁHNOUT LEPŠÍHO POCITU Z PRÁCE

Vydáno 2.říjen 2017 v 10:21, redakce

Pracovní proces nemusí být pouze nudnou rutinou a nezábavnou dřinou. Učinit z něj podnětnější a efektivnější činnost je v silách každého. Nevěříte? Potom si vám dovolujeme předložit hrst praktických rad, kterak si práci více užít a dosáhnout v ní hmatatelnějších úspěchů.

1. PROAKTIVITA

Že nevíte, co to slovo znamená? Odborně řečeno – v organizační (a tedy i zaměstnanecké) psychologii se takto označuje jednání, které je spojeno s převzetím iniciativy a přijetím odpovědnosti za její následky. Nečekejte tedy na to, až vám kdokoliv přidělí nějaký úkol – hledejte vytrvale nové příležitosti sami. Pokud člověk nic nedělá, nemůže skutečně cokoliv ztratit, ale rovněž stěží něco získá.

2. UVOLNĚNÍ

Nemusíte za všech okolností brát práci smrtelně vážně a urputně ji oddělovat od soukromí. Vyplatí se čas od času nad některé problémy povznést a spatřit je v jiných souvislostech. Například – rutinní obchodní schůzka se v mnohém neliší od debaty u večeře. Zkuste k ní přistoupit v podobném duchu a výsledkem budete mile překvapeni.

3. MEZILIDSKÉ VZTAHY

Jsou mimořádně důležité, na tom se určitě shodneme. Vytváření pohodové atmosféry na pracovišti je jistě jedním z faktorů, který se na jejich budování podílí. Vzpomeňte si, jak jste se cítili po svém příchodu do nového zaměstnání, když vám některý z kolegů nabídl pomocnou ruku při zapojení se do neznámého kolektivu. Jděte v podobných šlépějích a totožnou nabídku tentokrát učiňte sami.

4. POSTUP VPŘED

Nenechte se odradit odmítavými postoji, navažte na pracovišti spolupráci s inovátory a škarohlídy ignorujte. Mějte na paměti, že cesta nahoru bývá zdlouhavější i náročnější, ale na rozdíl od té opačné vede správným směrem. Dříve nebo později zjistíte, které faktory vás posunují kupředu – a vy si tak na základě tohoto motivačního poznání můžete začít vytvářet naplňující práci snů. V tomto ohledu skutečně záleží na úhlu pohledu, ze kterého se na své zaměstnání díváte.

5. SOBECTVÍ

Je určitě ne příliš chvályhodnou lidskou vlastností. Napadlo vás ovšem někdy, že budete-li k němu přistupovat pragmaticky, můžete mnohé získat? Zkuste dvakrát do měsíce ignorovat termíny odevzdání nejrůznějších úkolů a nebude-li zbytí, strategické priority delegujte na někoho jiného. Uvolněný prostor následně věnujte činnostem, které vás naplňují i dobíjejí. Firmu to v žádném případě nepoloží a vy naopak získáte výkonnost důležitou pro další dny, měsíce i roky.

6. KOMUNIKACE

Dojdete-li k poznání, že jste objevili alternativu, která dokáže zpříjemnnit práci mnoha kolegům, nenechávejte si ji pro sebe, ale kontaktujte nadřízeného. To platí rovněž pro situaci, kdy budete vědět o méně pozitivní situaci ovlivňující atmosféru či výkonnost na pracovišti. Přehlížení problémů většinou nekončí dobře a za optání nic nedáte.

7. MÁ TO SMYSL

Naučte se vnímat, jaké hodnoty svou prací vytváříte. Ne vše je přepočitatelné na hmotné statky, výsledky snažení se u některých profesí dostavují až časem. A takové poděkování, které si k vám najde cestu třeba i po několika letech, je k nezaplacení.

Kategorie: Osobnostní rozvoj, Pro zaměstnance

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.