Jak vycházet se šéfem tyranem

Vydáno 13.duben 2018 v 10:00, redakce

Jde to vůbec? Jde vyjít s člověkem, který Vám dělá 5 dnů v týdnu ze života peklo? Který kritizuje každou maličkost? Vyřešit úplně to nejde, ale pro toho, kdo má pevné nervy a chce v práci zůstat, máme alespoň několik tipů. Stanovte si plán, jak se chránit.

Zhodnoťte situaci

Jsem jediný cíl šéfova temperamentu? Jsme v tom všichni? Ve větších firmách se můžete obrátit na personální oddělení. Vedení nebude riskovat rozpad týmu a je dost možné, že dojde k výměně nadřízeného. Tuhle radu neberte jako univerzální, nebude fungovat všude, vždy posuďte konkrétní situaci ve firmě.

Každopádně se nejdříve poraďte s nezaujatými kamarády, možná Vám poskytnou jiný náhled na situaci.

Dělejte svou práci dobře

Nezavdávejte příčinu ke kritice, to je základ. Pracujte tak, jak nejlépe můžete. Přemýšlejte několik kroků dopředu, co po Vás šéf bude chtít a buďte na to připraveni. Vezmete mu tím vítr z plachet.

Informace šéfovi zasílejte emailem

Abyste pro případ nějakého konfliktu měli důkaz, jak jste se dohodli, používejte emailovou komunikaci. Ať máte vše černé na bílém.

Používejte asertivní komunikaci, buďte diplomati

Snažte se vyhnout konfrontaci se šéfem vždy, kdy je to možné. Když už na ni dojde, chovejte se profesionálně a držte se faktů.

Pokud na Vás začne šéf křičet, můžete reagovat například takto: „Rozumím, že se v této otázce neshodneme, ale raději bych vše v klidu prodiskutoval, abychom mohli najít vhodné řešení“. Prostě zachovejte klid a hledejte řešení.

Nedávejte na sobě znát, že Vás šéfovo chování deptá. Mnoho tyranů totiž přestane oběť trápit, pokud nevidí „výsledky“.

Neizolujte se od kolegů

Každý den si najděte chvilku promluvit si s některým s kolegů. Nebuďte osamoceni. Zato šéfovi tyranovi o sobě nepovídejte nic osobního.

Definitivní řešení: Odejděte

Pokud cítíte, že situace je pro Vás už neudržitelná, po večerech popíjíte a v neděli máte pravidelně střevní obtíže, doporučujeme změnit práci. Nabídek práce je hodně, jděte do toho, než se necháte zničit.

Tyrana nepředěláte. Zajímavé je, že lidé, kteří jsou v práci nesnesitelnými šéfy, často zažívají pěkný kartáč doma. Může to být forma kompenzace méněcenného domácího postavení!

Share

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.