Je možné skloubit rodinný život s prací?

Vydáno 7.květen 2008 v 11:30, redakce

Máte pocit, že zanedbáváte svou rodinu kvůli vlastní kariéře? Bojíte se vzít náročnou práci, aby tím netrpěly Vaše děti? Myslíte, že rodinný život a práce dohromady prostě nejde? Pokusme se zde najít možnosti řešení.Mít děti nemusí znamenat vzdát kariéru.

Podle výzkumu Evropské unie „Domácnosti, práce a flexibilita“ by si přibližně 20 % zaměstnaných lidí v České republice přálo mít kratší pracovní dobu z důvodu nedostatku času pro rodinu. Pokud mezi ně patříte, poradíme Vám, jaké možnosti skloubení práce a rodiny se nabízí.

V práci se nestresujte!

Snažte se v práci zbytečně nestresovat a domů se vracet v co možná nejlepší náladě. Jen tak budete mít tu pravou chuť i sílu se rodině skutečně věnovat.

Máte-li pocit, že v práci nikdy nestíháte, naučte se lépe si zorganizovat pracovní čas. Vytvořte si plán denních i dlouhodobých úkolů, choďte do práce včas, nenechte se kolegy vyrušovat a pokud to jen trochu jde, odmítejte práci navíc. Jestliže přesto občas něco nestihnete, zůstaňte v práci radši o hodinu déle a vyřiďte všechny své povinnosti. Podle vědeckých závěrů to bude lepší, než se nervózní vracet k rodině úderem páté hodiny.

Také se braňte nepřiměřené kritice, která se snáší na Vaši hlavu. S nadřízeným si v klidu o své práci promluvte. Zjistěte, co se mu na ní líbí a co ne. Podle toho pak můžete své pracovní výkony přizpůsobit a získat si jeho přízeň. Uvidíte, že pokud s Vámi bude Váš šéf spokojený, budete spokojenější i Vy.

Nové místo?

Ukazuje se však, že Vás i přes veškerou snahu Vaše zaměstnání stresuje? Možná je čas poohlédnout se po jiném. Někdy může stačit jen změna pozice ve firmě. V tom případě je vhodné konzultovat to s nadřízeným. Vysvětlete mu, co Vás k takové změně vede – vyhnete se tak opakování předchozích problémů.

Jestliže se rozhodnete zkusit své štěstí v jiném podniku, dobře si předem rozvažte, co přesně si od nové práce slibujete a podle toho ji vybírejte. Nové zaměstnání je samo o sobě stresující a nemá cenu začínat ho bez vidiny jasných zisků pro Vás.

Pokud chcete být s rodinou opravdu častěji, potom se jako ideální řešení ukazuje práce, kterou můžete vykonávat přímo z domova, např. po internetu. Osvědčenou variantou, v zahraničí velmi populární, je také práce na částečný úvazek. V České republice se sice finančně příliš nevyplatí, pro Vás ale bude přínosem. Budete tak moci věnovat svým blízkým více času a zároveň zcela nevypadnete z pracovního rytmu života.

Plánujte, plánujte, plánujte!

Máte náročnou práci, která Vám vyhovuje, ale nedaří se Vám ji skloubit s osobním životem? Potom Vám radíme si čas strávený s rodinou předem naplánovat. Vyčleňte si pravidelně alespoň třikrát týdně tři hodiny, které budete věnovat pouze svým blízkým. Jeden večer si vyjděte ven jen s partnerem a o víkendu se pak společně věnujte dětem.

Také je dobré si čas s rodinou přesněji rozplánovat. Není vhodné stavět se po cestě na výlet v autoopravně a po cestě zpátky na velký nákup. Vyberte restauraci, kam s partnerem zajdete ve středu a vymyslete, kam pojedete s dětmi v sobotu. Nedá to tolik práce a Vy budete vědět, kdy můžete zařídit vše ostatní. Také si pište, co všechno je třeba nakoupit, pro co zajet apod. Nestane se Vám potom, že zapomenete na důležitou věc, která Vás později zdrží.

Čas pro rodinu ušetříte třeba i tím, že si na výpomoc s úklidem vezmete brigádníky nebo že si přestanete brát práci domů. Zvažte také, zda nemůžete omezit své další aktivity. Pokud třikrát týdně hrajete tenis, dvakrát jdete na večeři se zákazníkem a jednou s přáteli na skleničku, nemůžete se divit, že Vám na rodinu nezbývá čas.

Jak vidíte, skloubit práci a rodinu tedy rozhodně lze, chce to jen silnou vůli a trochu plánování.


Share

Kategorie: Osobnostní rozvoj, Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.