Jsem členem týmu. A co moje pracovní identita?

Vydáno 4.únor 2009 v 14:05, Michaela Pličková

V poslední době je oblíbeným a téměř nevyhnutelným trendem v každé profesi zakládat pracovní týmy. Tímto tématem jsme se již v mnoha článcích zabývali. Stát se členem týmu má ale jedno úskalí – člověk do jisté míry ztrácí vlastní identitu. Jak zůstat jedinečným a zapamatovatelným?

Tak, jako oni mají svá čísla, vy máte svoji jedinečnost.Pracovat v týmu je náročné a člověk musí v mnohém ustoupit ze svých požadavků. Musí dělat kompromisy. Práce v týmu ale neznamená, že byste měli naprosto splynout s ostatními a být totálně jednotní. Naopak. Vždy myslete na svoji kariéru.

Jak se zachovat, když do nějakého týmu vstupujete? Vždy byste si měli zachovávat vlastní osobitost a nechat vyniknout svoje pozitivní vlastnosti. Spolupracujte, nebuďte přehnaně individualističtí. Ale nenechejte se „upozadit“. Jak na to? Přinášíme vám několik tipů.

Zaujměte svoji roli

Každý člen týmu má určitou roli. Je tam lídr, mluvčí, propagátor nekonvenčních myšlenek, řadový člen i černá ovce. Při výběru, do jaké role se budete stylizovat, nezapomeňte na vaše požadavky. Chcete být vidět, chcete komunikovat se všemi ve skupině i s nadřízeným, chcete být u řešení hlavních otázek dané problematiky. Zkrátka chcete být nepostradatelní.

Jednoduchá matematika

Zní to sice poněkud zištně, ale nikdy nezapomeňte alespoň v duchu pomyslet na to, co za svůj výkon dostanete. Zkuste na podobné úvahy přivést i ostatní členy týmu. Jaký dopad mají vaše snahy? Co z toho budete mít? Nejedná se o peníze, ale o to, abyste nedělali zbytečné věci, které nikam nevedou. Ušetříte tím mnoho svých sil i čas celého týmu.

Ukažte se

Každý plán stojí jisté úsilí. Obzvláště v době krize, kdy na spoustu věcí nejsou peníze, se často setkáte s komplikacemi. Nestíhá se uzávěrka, protože není, kdo by udělal prezentaci? Nastal chaos, protože v kartotéce je neuvěřitelný nepořádek? Kolega se nemůže zbavit nepříjemného klienta. Podejte pomocnou ruku. Uvidíte, že budete vypadat jako hrdina a zas tolik práce vám to nepřidá.

Udělejte si reklamu

Vždy myslete na to, jestli se vaše úspěchy a snaha dostanou i za hranice pracovního týmu. Ocení vás někdo? Dozví se šéf o vašem skvělém nápadu? Můžete to zajistit například tak, že se budete přátelit s někým z venku, s někým mimo váš tým. Řeknete mu, jak to u vás probíhá, čím se zabýváte. Takový člověk jednak může rozšířit pozitivní mínění o vás, v případě průšvihu vás podrží a zároveň od něj získáte zpětnou vazbu.

Základem pro to, abyste posílili svoji kariéru a byli osobností, je dokázat pracovat v týmu a zároveň umět ukázat svoji osobitost. Nikdy se ale nezpronevěřte týmu. Sobeckou strategií si tak jako tak ublížíte. Budete neoblíbení v kolektivu.

Kategorie: Osobnostní rozvoj, Pro zaměstnance

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.