Jsem těhotná. Ale jak to řeknu v práci?

Vydáno 12.říjen 2009 v 22:09, Michaela Pličková, 1 komentář

Těhotenství přináší spoustu radosti. Ale jak skloubit těhotenství s prací? Odpověď je jednoduchá – mateřská dovolená. Praxe je ovšem daleko komplikovanější. Kdy je ten správný okamžik říct o těhotenství šéfovi? Co všechno je třeba před odchodem připravit a dohodnout? Jak dlouho bude mateřská trvat? Připravili jsme pro vás malý průvodce, který vám pomůže zorientovat se v podobných otázkách.

Jsem těhotnáDokud to nepůjde vidět, může to být vaším tajemstvím.

Žádný zákon nestanovuje ženě povinnost oznámit nadřízenému těhotenství. Na druhou stranu, postupem času bříško utajíte jen stěží. Kdy je ten správný okamžik říct šéfovi, že čekáte dítě?

Lékař vám vystaví průkaz o těhotenství nejpozději okolo 12. týdne. Sdělit tuto novinku na pracovišti se doporučuje koncem prvního trimestru, když už je těhotenství stabilní. Pakliže vykonáváte práci, která není vhodná pro těhotné ženy (viz seznam ministerstva zdravotnictví), měla byste své nadřízené informovat co nejdříve.

Šéf už to ví, co teď?

Ihned poté, co novinku oznámíte nadřízenému, byste měla navštívit personální oddělení. Zde se domluvíte na všem potřebném. Oznámíte datum předpokládaného nástupu na mateřskou dovolenou (tzn. 6 až 8 týdnů před datem porodu, které stanovil lékař).

Doporučujeme, abyste personální připravila na možnost, že díky nevolnostem budete muset někdy odejít dřív domů. Také se optejte na dokumenty, které budete potřebovat. Pravděpodobně to bude lékařské potvrzení o těhotenství a později formulář o nástupu na mateřskou dovolenou, který vám vydá lékař.

Další věc, kterou byste měla udělat, je projít si znovu svoji smlouvu a pracovní podmínky. Zjistěte si, co udává zákoník práce o těhotenství, a pohlídejte si, aby vaše práva byla dodržena.

Dalším vaším úkolem bude připravit vaši práci na vaši nepřítomnost. Víte o někom, kdo vás může zastoupit? Některý z kolegů? Bude potřeba někoho vyškolit?

Sepište seznam úkolů, které by se měli během vaší nepřítomnosti splnit, a také napište soupis vaší každodenní pracovní činnosti. Obvolejte významné klienty a sdělte jim, že odcházíte na mateřskou a informujte je o člověku, který vás bude zastupovat.

Nadřízený si na mě stěžuje

Může se stát, že poté, co odhalíte své těhotenství, se k vám lidé začnou chovat jinak. Někteří vás budou obskakovat, jiní o vás budou říkat, že nezvládáte svoji práci. Pakliže se váš nadřízený bude projevovat v duchu druhého bodu, nenechejte se zviklat. Zeptejte se ho, zda může nějak dokázat, že vykonáváte práci hůře.

Pakliže nic takového dokázat nemůže, ale jeho chování se nezmění, navštivte personální oddělení a ztěžujte si.

Pokud vaše pracovní výkonnost následkem těhotenství skutečně klesla, situaci opět řešte s personálním oddělením. Jste přece těhotná. Na určité úlevy máte určitě nárok. Ze zákona.

Mateřská dovolená, rodičovská dovolená a návrat do práce

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, v případě narození dvou a více dětí je to 37 týdnů. Během této doby máte nárok na tzv. peněžitou pomoc v mateřství (tzn. dávka z nemocenského pojištění), a to ve výši 69 % z denního vyměřovacího základu.

Po skončení mateřské nastupuje rodičovská dovolená. Její délku si domlouváte se zaměstnancem, nejdéle však trvá do dosažení čtvrtého roku dítěte. Rodičovskou dovolenou může nastoupit i otec.

Žádost o rodičovský příspěvek podáváte na Úřadu práce – Odboru státní sociální podpory.

Před odchodem na mateřskou dovolenou si promluvte o možnostech svého návratu. Chcete-li začít pracovat brzy, zkuste si domluvit speciální režim – na začátek například jen tři dny v týdnu a postupně zvyšovat.

Těhotenství je krásné období. Doufáme, že jsme vám přinesli užitečné tipy, abyste měla méně starostí a více času na to, abyste si všechno pěkně užila…

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Jsem těhotná. Ale jak to řeknu v práci?”

  1. Eva napsal:

    Dobrý den, pět let pracuji u stejného zaměstnavatele v nepřetržitém třísměnném provozu ve 12 hodinových směnách, kde jsem měla nárok na 16,5 dne dovolené po 11,5 hodinách. Nyní jsem těhotná a od 1.4. 2012 jsem převedena na ranní 8,5 hodinovou, pondělí až pátek. Letošní dovolenou jsem jestě nečerpala, přesto mi zaměstnavatel přepočítal dovolenou na celý letošní rok na 22,5 dne, přestože ostatní v ranní směně mají 25 dnů a odůvodňuje to tím, že i když mi za první tři měsíce tohoto roku vznikl nárok na 4 dny dovolené po 11,5 hodinách, tak se mi převádí do ranní směny pouze jako 4 dny 7,5 hodinové a že jsem si ty 4 dny měla vybrat před převedením na ranní směnu. Může mi zaměstnavatel dovolenou takto krátit ? Děkuji za odpověď. Eva

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.