Jste nešťastní v nové práci. Zůstat, nebo odejít?

Vydáno 4.leden 2010 v 10:09, Michaela Pličková

Přijali vás do nové práce, ale již po několika dnech zjišťujete, že vás nová práce neuspokojuje. Dát výpověď krátce po nástupu na nové pracoviště má svá pro a proti, která je potřeba zvážit. Připravili jsme za vás seznam věcí, které mohou být pro vaši situaci rozhodující.

Máte nějakou finanční jistotu?newjob

Co si budeme povídat, mnoho lidí nastupuje do práce ve chvíli, kdy už jim skutečně teče do bot. Potřebujete splatit hypotéku, zaplatit dětem letní tábory? Máte určitou finanční rezervu, která vám umožní obejít se měsíc až dva bez příjmu? Jste těsně po vysoké škole a máte možnost vrátit se k rodičům.

Ekonomické kritérium je jedno z nejzásadnějších. Pokud máte tu možnost udělat si výplatní prázdniny a začít hledat novou práci, pak je pro vás nejlepší cestou odejít hned. Pokud si takový čas dovolit nemůžete, můžete začít s hledáním nové práce ze stávajícího nevhodného zaměstnání a pak rovnou přejít z místa na místo.

Buďte k sobě upřímní a zodpovědní

Je možné, že se bojíte dát výpověď. Něco takového chápete jako osobní prohru. Zůstat v práci, kde se trápíte, je přece výzva. Omyl. Dlouhodobě přece netoužíte překonávat výzvy, ale zajistit si smysluplnou obohacující kariéru a spokojenost.

Práce, kterou od začátku nemáte rádi, vám nic z toho nepřinese. Naopak čekejte stres a nervy, které za to nestojí. V tomto ohledu tedy myslete jen a jen na sebe.

Máte dojem, že příliš často střídáte práci

Nic takového. V dnešní době je naopak výhodou mít více pracovních zkušeností. A čím rozmanitější, tím lepší. Dnes totiž neexistují povolání na celý život, jak tomu bylo dřív. Berte to také tak, že čím víc toho zkusíte, tím větší šanci máte nalézt to, co skutečně chcete.

Je vám to hloupé vůči novému zaměstnavateli?

Stydíte se dát výpověď tak brzy? Chcete dán najevo vděčnost za to, že vás přijali a jistou loajalitu? Nechcete zaměstnavatele zklamat? Pravda je taková, že pakliže jste v nové práci nešťastní, svým odchodem naopak uděláte společnosti laskavost. A to hned z několika důvodů;

  • Malá motivace k práci se odrazí ve vaší výkonnosti. Negativně.
  • Náhlý a rychlý odchod donutí se zaměstnavatele zamyslet nad jeho důvody. To může vést k tomu, že upraví podmínky dané pozice tak, aby byla snesitelnější.
  • Pokud zůstanete, s nejvyšší pravděpodobností stejně po určitém čase (půl roku, rok) odejdete. Pro zaměstnavatele je jednodušší najít za vás náhradu teď, když je výběrové řízení ještě čerstvé. Po pár měsících by muselo vše začít nanovo.

Samozřejmě existuje celá řada dalších faktorů, které zde nezmiňujeme. Práci vám dohodil známý a je vám to nepříjemné vůči němu, pracoviště máte blízko domova, apod. Ať už se rozhodnete po zvážení všech argumentů jakkoliv, udělejte vše proto, abyste byli co nejspokojenější. Pokud se rozhodnete zůstat, doporučujeme vám přečíst si i tento článek.

Share

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.