Kariéra: plánovat či neplánovat?

Vydáno 28.říjen 2009 v 10:56, Michaela Pličková

Vydáte se na výlet. Víte, kam chcete dojít, ale nevíte, jak se tam dostat. A nevezmete si mapu. Jaká je pravděpodobnost, že se tam dostanete? S kariérou je to podobné. Chcete-li skutečně uspět, neměli byste podcenit plánování. V našem článku vám nabízíme třístupňový model plánnování Rowana Manahana.

Nějaký plán bychom mít měli.Existuje mnoho důvodů, proč si kariéru neplánovat. Dnes se přece všechno tak rychle mění. Udržet si jednu práci dlouhodobě je téměř nereálné. Proč něco plánovat, když stejně bude všechno jinak? Přesto bychom měli naši kariéru plánovat, stejně jako to děláme například v případě, když chceme postavit dům, nebo si založit rodinu.

Každý z nás touží po uspokojení z vykonávaného zaměstnání, nicméně pravdou zůstává, že nejsilnější motivací k práci jsou peníze. Radost nám účty nezaplatí. A nedostatek peněz mnohdy odporuje jakémukoliv plánování.

Lidé mají také tendenci zjednodušovat. Je-li něco příliš pracné či složité, uděláme to jinak. Jednodušeji. Stejné je to i s prací. Pakliže se jeví dosažení vysněného zaměstnání příliš namáhavé, lidé ho často raději oželí.

Přesto – pokud chcete být skutečně spokojení a někam to dotáhnout, budete si muset nějaký plán udělat. Nemůžete se spoléhat na náhodu. Můžete zkusit například třístupňový plán Rowana Manahana.

Stupeň první: 10 dní

Následujících deset dní věnujte přemýšlení. Než začnete na něčem dlouhodobě pracovat, měli byste vědět, zda to skutečně chcete. Analyzujte svoje přání. Jaká práce by vás uspokojovala? Lze takovou práci skloubit s vašimi osobními plány (rodina apod.)? Po uplynutí těchto deseti dní byste měli znát odpovědi na podobné otázky. Nemyslíme pocit, že víte odpovědi, ale měli byste být schopni vaše cíle vysvětlit cizímu člověku, formulovat je.

Stupeň druhý: 100 dní

Během další etapy si stanovte konkrétní kroky, jak dosáhnout požadovaného cíle. Měli byste si je napsat a uschovat do budoucna. Postupujte ve dvou kategoriích:

1) Profese:

Pojmenujte cíl

Víte, co vás udělá šťastným. Aplikujte to do reality. Jaké povolání chcete dělat? Pojmenujte svůj cíl.

Zahrajte si na detektiva

Nyní udělejte hloubkový průzkum a zjistěte co nejvíce věcí o daném zaměstnání. Jak těžké je získat místo? Kde můžete pracovat? Jaké společnosti nabízejí podobné pozice? Zjistěte toho co nejvíc. Dělejte si poznámky.

Také zjistěte, co musíte splňovat, abyste mohl pracovat na vámi vysněné pozici. Jazyk? Počítač? Zkušenosti? To všechno musíte vědět dopředu…

Zasíťujte se

Sociální síť je v současnosti nejmocnějším faktorem obchodu. Rozhoďte sítě do okolí a poptejte se. Své rodiny, známých, bývalých spolužáků, kohokoliv. Udělejte si ty správné známé, ať se máte na koho obrátit. Nestyďte se žádat o pomoc své okolí.

2) Osobní život

Kondice

Máte zdravotní problémy? Nic nevydržíte? Měli byste změnit jídelníček? Kouříte? Zamyslete se nad tím, co všechno bystě pro sebe mohli udělat, abyste se cítili lépe.

Přátelé a rodina

Věnujete se dostatečně svému okolí? Nemáte žádné osobní problémy? Nepotřebujete něco vyřešit?

Koníčky

Existuje nějaká činnost, kterou jste vždy chtěli dělat, ale neměli jste odvahu? V mládí jste přestali s koníčkem, který vám bavil? Máte skrytou vášeň? Nejvyšší čas s tím něco udělat.

Stupeň třetí: 1 000 dní

Tisíc dní je dost dlouhá doba na to, abyste své plány realizovali. Během této etapy budete muset značně investovat – peníze, čas, úsilí a trpělivost. Nenechejte se drobnými překážkami odvést od cíle, ke kterému míříte.

Nečekejte, že vše půjde jako po másle. Hvězdnou kariéru nevybudujete za čtrnáct dní. Připravte se na dlouhodobý pomalý proces. Během této etapy byste měli být vytrvalí a nenechejte se rozhodit.

Pakliže setrváte, věci se začnou měnit k lepšímu a vy se přiblížíte svému cíli.

Mít kariéru snů a být v práci spokojený, to zní skutečně lákavě. Bez plánu se ale neobejdete. Ať již použijete ten náš, nebo jakýkoliv jiný, důležité je, abyste vytrvali a nezvolili si jednodušší cestu. Ta vás totiž může učinit šťastným krátkodobě, ale jako investice do vaší budoucnosti je nejistá.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.