Kariérista nebo pedant – který šéf je ten váš?

Vydáno 17.listopad 2009 v 13:36, Pavla Janečková

V každé profesi existuje mnoho věcí, se kterými se člověk denně potýká. Jednou z nich je také způsob, jak vycházet se svým šéfem. Jaký váš nadřízený je a co na něj platí? To se dočtete v následujícím článku.

I takhle může vypadat šéf - kariérista.Každý z nás je jiný. Někdo miluje společnost a chce být vždy ve středu dění, jiný je spíš samotář a čeká, co se z té které situace vyvine. Platí to nejen v osobním životě, ale i v tom profesním. Jeden v práci vyžaduje samostatnost a autonomii, jiný potřebuje jasné zadání úkolu a jakákoli nejasnost nebo nepředvídatelnost v něm vzbuzuje nejistotu. Stejně jako se lišíme jeden od druhého, odlišuje se i systém řízení, který nám v zaměstnání vyhovuje.

Šéfa si většinou nevyberete. Můžete ale velkým dílem ovlivnit to, jak s ním budete vycházet. A prvním krokem na této cestě je uvědomit si, jaký váš nadřízený vlastně je. Je kreativní, nebo naopak není schopen opustit své zaběhané zvyky? Dává vám v plnění úkolu volnou ruku nebo vás neustále kontroluje a vyčítá vám sebemenší nepřesnost? Pročtěte si následující hitparádu šéfů. Třeba tam najdete právě toho svého.

Kariérista

Moc a peníze. To jsou slova, na které tento typ člověka slyší. V kariéře má úspěch a ten si v žádném případě nenechává sám pro sebe. Luxusní vůz, značkový oblek- čím dražší tím lepší. Kariérista je extrovert, ovšem zahleděný sám do sebe. Touží být obdivován a i když by to nikdy otevřeně nepřiznal, velmi se obává konkurence- ať už domnělé nebo reálné.

Jak na něj: Při jednání buďte přímí a snažte se skrýt svá slabá místa. Díky egocentrismu se tento typ člověka kvůli úspěchu nezdráhá jít přes mrtvoly. Buďte proto ostražití!

Dobrák

S každým chce být zadobře, touží být oblíben. Tento typ šéfa se velmi nerad pouští se do konfliktů. Řešení problémů často odsouvá na neurčito a ty pak narůstají geometrickou řadou. Zaměstnanci mají jen velmi malou možnost získat zpětnou vazbu ke své práci, protože Dobrák neumí a nechce dávat kritiku. Raději, než aby řešil nedostatky méně schopných zaměstnanců, zahrnuje úkoly ty schopnější z nich.

Jak na něj: To, že se na nadřízený snaží vytvořit dobrý vztah se svými zaměstnanci, si jistě zaslouží uznání. I zde by však měly existovat mantinely. Vyjasněte si s nadřízeným své role a vyjádřete své potřeby týkající se zpětné vazby na svou práci nebo řešení nahromaděných problémů. Zároveň mu však naznačte, že si vážíte přístupu, který k zaměstnancům má.

Cholerik

Nikdy nevíte, kdy to na něj přijde. Výbuch vzteku spuštěný jen nepatrným selháním některého z podřízených. Cholerik dokáže vychladnout stejně tak rychle, jako vzplanul. Atmosféra na pracovišti vedeném cholerikem je velmi napjatá. Záchvaty vzteku se zdají být velmi nevypočitatelné, ale po čase zjistíte, že dokážete odhadnout, kdy a proč k nim dochází.

Jak na něj: K cholerikovi musíte vždy přistupovat s chladnou hlavou. Pokud jste se zrovna stali terčem některého z jeho výbuchů, snažte se jeho vztek ještě nerozpalovat. Zároveň však neutíkejte a zachovejte klid, jakkoli se to může zdát obtížné.

Pedant

Nesnáší nespolehlivost a potrpí si na pečlivost. To, co by jiný považoval za dobře odvedenou práci, mu připadá odbyté a svým zaměstnancům to dává nevybíravě najevo. Má pocit, že nikdo není tak zodpovědný jako on a nejraději by všechnu práci odvedl sám. Často aplikuje své léty ověřené způsoby. Co na tom, že jsou již zastaralé? Ví nejlíp, jaký má být výsledek a svými metodami jej vždy dosáhl. To samé chce teď i po vás.

Jak na něj: Pedanta si můžete naklonit jediným způsobem. Získáte si jeho důvěru. Pokud dokážete svou spolehlivost a schopnost předvídat a kontrolovat komplikace, můžete dosáhnout jisté autonomie při plnění úkolu.

Aristokrat

K lidem ve svém okolí se chová neosobně, na pozdrav odpovídá bez jakéhokoli náznaku úsměvu. Je si vědom své pozice, od svých podřízených má vždy odstup a vyžaduje věcné, faktické výsledky. Od Aristokrata nemůžete čekat ocenění, stejně jako vřelý přátelský vztah.

Jak na něj: Vycházet s podobným člověkem není zrovna snadný úkol. Nepokoušejte se překročit hranice, které on sám vymezil a v komunikaci se šéfem mluvte jeho jazykem- věcným, faktickým a bez zbytečných emocí.

Už i proto, že je každý z nás jedinečný, nelze se v poznávání osobnosti nadřízeného omezit jen na výše uvedených pět typů. Jde spíše o návod a snad také o inspiraci, jak můžete o svém šéfovi uvažovat. Pokud by vás tato oblast zaujala a chtěli jste se dovědět něco víc o tom, jak se svým nadřízeným vycházet, sáhněte po knize Petra Begemanna Šéf pod kontrolou.

Uvažujete o změně zaměstnání? Nové pracovní nabídky najdete zde.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.