KDYŽ UDEŘÍ TROPICKÉ TEPLOTY…

Vydáno 30.srpen 2017 v 16:30, redakce

…pracovní výkon okamžitě uvadá. A je v podstatě jedno, je-li místem výkonu vaší  profese rozpálená kancelář nebo přetopená výrobní hala. Buďme ovšem soudní, s asfaltéry by při venkovních 35 ºC neměnil patrně nikdo. Na co máme v letním horku od zaměstnavatele nárok?

OCHRANNÝ NÁPOJ NENÍ PITNÝ REŽIM

Každý zaměstnavatel musí svým podřízeným zajistit pitný režim – a to celoročně.  Ovšem neznamená to pro něho žádné speciální nároky. Stačí zajištění přístupu ke kohoutkové vodě. Jinak jsou nastaveny podmínky během veder (ale také zimy), kdy firma musí v určitých případech poskytnout i tzv. ochranné nápoje. Ty mají tělu pomoci zvládnout teplotní extrémy a vyrovnávat ztráty z nadměrného pocení. Požadovanou tekutinou může být minerálka, energetický (iontový) nápoj, případně ovocná nebo zeleninová šťáva.

NENÍ PRÁCE JAKO PRÁCE

Obyčejnou vodu tedy můžeme v průběhu pracovního roku požadovat všichni. U ochranných nápojů záleží na profesi, které se věnujete. Dělníci pracující v tzv. horkém provozu těžkého průmyslu (oceláři, svářeči, skláři, soustružníci apod.) na ně mají nárok, dosáhne-li teplota na pracovišti minimálně 26 °C.

Lidem pracujícím pod otevřeným nebem (pokrývačům, zedníkům, servírujícím na letních zahrádkách) nebo řidičům z povolání musí zaměstnavatel ochranné nápoje poskytnout, překročí-li teplota hranici 34 °C.

Podobné je to u administrativních pracovníků v kancelářích. Ti jej dostanou, pokud teploměr v práci ukazuje 34 °C nebo více.

TO SI VYPIJETE!

Máte-li díky profesi nárok na výše zmíněný nápoj, jeho doporučené množství činí 1,5 litru za směnu. Při skutečně extrémních klimatických podmínkách to může být až 2,5 litru na směnu. Ovšem nezapomínejte, že plní „pouze“ ochrannou funkci. Měli byste jej tedy rozhodně doplňovat i klasickou vodou. Je všeobecně známo, že doporučené denní množství konzumovaných tekutin se pohybuje v rozmezí 2,5 – 3 litrů. Při vysokých teplotách tento údaj pochopitelně narůstá. Pokud tuto skutečnost podceníte, nízký příjem nealkoholických nápojů může signalizovat např. bolest hlavy. Mnohem více přitom ale trpí ledviny, které to ovšem bolestí sdělit nedokáží. A pokud se už ozvou, bývá většinou na nápravu pozdě.

OCHLAZUJÍCÍ PAUZY

Ve vedrech je lepší vyhnout se namáhavým a rizikovým činnostem – jenže to v praxi nejde vždy zajistit. Zaměstnavatel má ovšem v parnu možnost pracovní dobu upravit (v ideálním případě ji i mimořádně zkrátit) tak, aby si během ní zaměstnanci mohli dělat pravidelné přestávky na zchlazení. Lidé zmoženi vedrem stejně nejsou extra produktivní, takže předčasné ukončení směny firmě rozhodně neuškodí.

A CO KLIMATIZACE?

Vedro pochopitelně působí i na pracovníky v kancelářích. V těch neklimatizovaných je přijatelné, pokud teploměr ukazuje 20 – 27 °C. Máte-li zkušenosti s tím, jak na člověka působí podmínky rozpálené místnosti v srpnovém odpoledni, jistě vám hlavou častokrát proběhly myšlenky na pořízení klimatizace z firemního rozpočtu. Takovou povinnost ovšem váš nadřízený nemá. Pokud však udeří skutečně velká vedra, zkuste ho požádat alespoň o větráky. Určitě se ale snažte pouštět dovnitř venkovní horký vzduch co nejméně. Mírně také pomůže, když stáhnete žaluzie.

Máte-li štěstí a pracujete v klimatizovaných prostorách, teplota by měla být nastavena na 24,5 °C. V případě fyzicky namáhavější práce se jedná o 23 °C.

ZAMĚSTNAVATEL DĚLÁ MRTVÉHO BROUKA

To může být problém, ale zejména pro něj. Pokud se setkáte s tím, že vám ochranný nápoj odmítne poskytnout, přestože na něj máte právo zákonný nárok, obraťte se na hygienickou stanici, případně rovnou na inspektorát práce. Zaměstnavateli hrozí za nedodržování těchto povinností celkem vysoké sankce, a to až do výše 2 miliónů korun. V rámci zachování dobrých vztahů na pracovišti ale tuto možnost berte až jako krajní řešení …

Kategorie: Pro firmy, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.