Místo na mateřskou zpět do práce: Jsem prý kariéristka

Vydáno 4.říjen 2009 v 09:44, Pavla Janečková

Máte malé dítě, ale kromě péče o něj zvládáte i svou kariéru? Připravte se na to, že se na vás okolí bude dívat skrz prsty. Jak zvládnout obojí a přitom si zachovat zdravý rozum? To se dočtete v následujícím článku.

Nebude to lehké, ale zvládnete to.Finanční situace, nutnost podílet se na rozhodování firmy nebo obava z ustrnutí v profesním růstu. Je jedno, co vedlo k rozhodnutí, že se do práce vrátíte dřív, než budou vašemu potomku tři roky. Podstatné je to, že jste se dala na poměrně obtížnou cestu. Skloubit rodinu s kariérou není vždy jednoduché, ale zvládnou se to dá. Chce to jen hodně energie a mnohdy také ocelové nervy.

Mateřská? Nedosažitelný luxus

Své o tom ví i zubařka Lenka Tůmová, která se svými kolegy založila privátní praxi. „Už před otěhotněním jsem věděla, že se do ordinace budu muset vrátit co nejrychleji. Z morálních i finančních důvodů“, řekla matka dnes čtyřleté Báry v rozhovoru pro Hospodářské noviny.  Její manžel pracuje převážně doma, takže mohla začít pracovat jednou týdně, když byly dceři čtyři měsíce. Do roka ordinační dobu rozšířila na tři dny a do péče o dítě zapojila kromě manžela i babičky.

Lenka Tůmová tak potvrzuje výsledky sociologických průzkumů, podle kterých se doma neohřejí zejména ženy z čela socioekonomického žebříčku- lékařky, studentky, právničky, manažerky, vysokoškolské profesorky nebo podnikatelky, které firmu zavřít nemůžou.

Tři roky doma? Ne všude to jde

Mnohými je dnes tříletá mateřská dovolená stále vnímaná jako samozřejmost, přes kterou vlak nejede. Přitom do roku 1989 byla dovolená jen dvouletá, pak se dítě dávalo běžně do jeslí. Pokud chtěla matka zůstat s dítětem dál doma, mohla. Ale zadarmo.

Tříletá rodičovská dovolená, která je v Česku pravidlem, je ve světě spíše výjimkou. V USA mají ženy nárok na placenou mateřskou maximálně šest měsíců, ale nejčastěji je to šest týdnů až tři měsíce. Velmi si zde také váží žen, které nejsou plně odkázány na příjem manžela a třeba jen v malém podnikají. Podobný systém mají zavedený i ve Skandinávii či Rakousku. Celoevropský trendem pak je, že státy tlačí na to, aby se v péči o potomka vystřídali oba rodiče.

Sama to nezvládnete

Pokud jste se tedy rozhodla vrátit do práce dříve, měla byste si vše do detailů zorganizovat. Bez strategického plánování totiž jen těžko docílíte harmonie mezi kariérou a péčí o dítě.

Ať už matku částečně zastoupí otec dítěte, babička či placená chůva, podle psychologů je nejdůležitější, aby se obličeje příliš často nestřídaly. Dítě totiž potřebuje jistotu stabilního prostředí. Zejména v prvních letech života musí mít ve svém okolí opěrné body- několik lidí, kteří se o něj pravidelně starají. Pokud toto postrádá, je zmatené a neví, ke komu patří.

Přesto jsou pro nejednu ženu jesle jedinou možností. I k nám se však pomalu dostává trend zřizování mateřských školek nebo dětských koutků přímo v sídle zaměstnavatele. Matky s dítětem neztratí kontakt ani během pracovní doby a firma nepřijde o schopné zaměstnance. Zřízení ale takové školky není zrovna levnou záležitostí a porto se  do ní české společnosti zatím moc nehrnou.

Kariéra a rodina? Jde to dohromady!

Zvládat péči o dítě a všechny pracovní povinnosti bez toho, aniž by se dostavil pocit únavy a frustrace, chce pořádnou dávku sebezapření. Pokud však tuto cestu nastoupíte, budete se muset nad spoustu věcí povznést. Možná nebudete mít byt jako klícku, v práci budete často bojovat se steskem a možná i s výčitkami okolí, že nejste s dítětem dvacet čtyři hodin denně.

Pamatujte však, že kvantita neznamená vždy kvalitu. Nejde o to, jak dlouho s dítětem jste. Důležité je, jak tento čas strávíte. Rozhodně byste si ve svém denním programu měla vyčlenit prostor pouze pro své dítě. Tento čas věnujte opravdu jen jemu a jeho potřebám. Zapomeňte na vyřizování emailů a telefonátů a buďte tu jen pro svého potomka. Jen tak budete schopná dělat svou práci dobře a bez toho, abyste zanedbávala svou rodinu. A o ni jde přece především.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.