Na dovolené odpočívejte. Práci nechte stranou

Vydáno 1.červenec 2009 v 20:31, Pavla Janečková

Na dovolenou má nárok každý z nás. Jak vše zařídit, abyste na ni mohli odjet bez zbytečného stresu a myšlenek na nedokončené pracovní úkoly? Poradíme vám!

dovolDovolená je synonymem pohody a odpočinku. Měli byste se na ní odreagovat od všedních starostí, načerpat nové síly a elán do práce. Volné dny však mohou být paradoxně také pořádně vyčerpávající, a to hlavně v případě, kdy během nich řešíte pracovní záležitosti.

Nedokážete vypnout? Škodíte sami sobě

Patříte také mezi ty, kteří si berou notebook kvůli práci i na pláž? Jste na pokraji nervového kolapsu v případě, že v horách není signál, abyste mohli být alespoň v telefonickém kontaktu se svými spolupracovníky nebo se účastnit pracovní porady? Pak si koledujete o problémy. Zdravotní i ty psychické.

Samotný fakt, že odjíždíte na dovolenou, totiž ani zdaleka nemusí znamenat, že si na ní opravdu odpočinete. Pokud se v myšlenkách stále vracíte k práci a neumíte se zbavit pocitu, že v době vaší nepřítomnosti se ve firmě všechno zhroutí, ubližujete nejvíc sami sobě. Zatímco fyzické vyčerpání člověk pocítí brzy, duševní únava se ozve mnohem později.

Pokud ji navíc posilujete neustálým přemítáním o práci, může se ozvat až ve chvíli, s ní budete jen těžko bojovat. Psychické přetížení pak způsobuje k pocity vyhoření, depresi nebo neurózy a může vést až k vysokému krevnímu tlaku, žaludečním vředům nebo dokonce k infarktu.

Nezapomeňte plánovat

Před odjezdem na dovolenou se dohodněte s nadřízeným na tom, co uděláte dopředu a v čem vás může dočasně nahradit někdo jiný. Vysvětlete kolegovi, který vás bude zastupovat, co vše je nutné udělat a ujistěte se, že úkolům, které za vás převezme, jasně rozumí.Vyhnete se tak tomu, že budete podobné záležitosti řešit po telefonu během dovolené.

Pokud je to jen trošku možné, snažte se dokončit všechny úkoly, na kterých právě pracujete. V případě, že budete odjíždět na dovolenou s hlavou plnou myšlenek na pracovní jednání a odložené termíny, budete se neuzavřenými problémy podvědomě neustále zabývat odreagujete se jen velmi těžko.

Napište si na kus papíru vše, co budete muset udělat ihned po příjezdu z dovolené. Poznámky nechte na viditelném místě tak, abyste ji po návratu našli a přestaňte se sdělením v následujících dnech zabývat.

Pokud musíte být s kolegy či nadřízenými v kontaktu, dohodněte si s nimi dobu, ve které budete na příjmu (nejlépe hned ráno). Na zbytek dne pak mobil vypněte a nenechte se vyrušovat pracovními záležitostmi. Dovolenou si tak užijete mnohem víc.

Zapomeňte na práci. Jak na to?

Klíčem k tomu, abyste alespoň na pár dní zapomněli na pracovní záležitosti, je aktivita. Pokud budete celý den ležet u moře, myšlenek na práci se zbavíte jen těžko. Zabavte se tedy sportem, výlety do přírody nebo návštěvou památek.

Pokud svoji dovolenou prožijete aktivně, pročistíte si hlavu a zároveň se po návratu zaběhnete do pracovních povinností mnohem snáze.

Promluvte si s nadřízeným

V některých firmách se zvláště nyní, v době ekonomické krize, proslýchá, že vzít si delší dovolenou je riskantní. Nadřízený totiž může zjistit, že dočasný zástupce je sice velmi vytížený, ale zvládá svoji i kolegovu práci. Po návratu dovolené se tak někteří zaměstnanci dočkají propuštění pro nadbytečnost.

Abyste předešli nepříjemnému překvapení, zeptejte se svého šéfa ještě před odjezdem, zda vás v dohledné době čeká něco nového nebo co můžete udělat lépe. Na dovolené se pak nebudete strachovat o to, co přijde, až se vrátíte zpět.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.