Nová práce: Nepodceňte první dny

Vydáno 4.listopad 2009 v 09:55, Michaela Pličková

Už je to tu. Vypijete si kafe, upravíte vázanku a spěcháte na autobus. Dnes jste o něco nervóznější, než obvykle. Dnes je váš první den v novém zaměstnání. Vejdete do kanceláře a připadáte si jako v cizí zemi. Neznámí lidé, neznámé místo. Přichází k vám váš nadřízený, představuje se a začíná vám vysvětlovat vaši práci. Jak to všechno asi dopadne? Zapadnete sem?

Podobně může vypadat každý začátek na novém pracovišti. Nástup do nové práce byste ale neměli podceňovat. I zde totiž platí, jak se zapíšete, takové to bude napořád. Čeká vás spousta úkolů – seznámit se s obsahem vaší práce, upravit si vaše pracoviště, seznámit se s kolegy a zjistit, kde je automat na kávu.Ptejte se na vše, čemu nerozumíte.

Nyní je čas vše dopředu trochu promyslet. Připravit si strategii. Zde je několik bodů, na které byste se měli při příchodu na nové pracoviště zaměřit.

Ten pán v červeném svetru

Jednou z nejtypičtějších věcí, patřících k začátkům na pracovišti, je seznamování. Máte nelehký úkol. Musíte si zapamatovat mnoho nových jmen. A jste v nevýhodě – ostatní se mezi sebou znají, neznámý jste pro ně pouze vy. Proto jim stačí mnohem méně času zapamatovat si vaše jméno.

Vy se budete muset několikrát ptát a pravděpodobně se nevyhnete ani známým trapným situacím, kdy si ani za nic nemůžete na jméno dotyčného vzpomenout. Nemějte ale strach, kolegové vám dají nějaký čas a vaši neznalost budou nějakou dobu tolerovat.

Nic ale netrvá věčně a vy můžete svojí paměti vypomoci. Udělejte si tahák. Prohledejte internetové stránky společnosti a najděte seznam pracovníků. Vytiskněte si jej a ukryjte do zásuvky vašeho stolu. Do seznamu si pak můžete napsat hesla, která vám připomenou dotyčnou osobu (pán neustále nosící červený svetr apod.).

Infiltrujte

Pro to, abyste pronikli do kolektivu, byste se měli nejprve seznámit s někým, kdo vám k tomu pomůže. V kanceláři je to nejčastěji sekretářka. Ví o všem a všechny zná. Zasvětí vás do chodu společnosti, řekne vám, jak se co dělá a čemu se naopak vyhnout.

Sekretářka vám také pomůže vyřešit spoustu problémů. Chybí vám v kanceláři počítač? Netěsní okno? Potřebujete nějaké kancelářské potřeby? Zmiňte se o tom před sekretářkou a buďte si jistí, že vás odkáže na toho správného člověka.

Chcete-li se s kolegy co nejrychleji spřátelit, na nic nečekejte a buďte aktivní (ale ne příliš). Rád byste s nimi zašel na oběd? Neobjednávejte si pizzu, ale raději kolegy pozvěte do nedaleké restaurace, kde mají výborné meníčko. Jídlo vždy prolomí ledy.

Jsem nováček

Ano. Jste nováček. Mnoho z nás se za to stydí, je nám to nepříjemné. Také chceme v nové práci dobře zapůsobit a tváříme se, že všemu rozumíme a je nám vše jasné. A to je chyba. To, že jste v práci nový, vám dává právo na otázky. Pokud něčemu stoprocentně nerozumíte, ptejte se ihned. Pakliže se nezeptáte, pravděpodobně k tomu již nebudete mít příležitost.

Také si nechte jasně definovat, co je náplní vaší práce. Co máte dělat a jak. Ptejte se, čeho chce společnost dosáhnout a jaká je v tom vaše role. Využijte první týden a objevte toho co nejvíce. Můžete se ptát téměř na cokoliv.

První dny v novém zaměstnání jsou časem poznávání – kolegů, pracoviště a práce samotné. Čím lépe proniknete do nové práce v prvním týdnu, tím lépe se vám bude později pracovat. Pakliže se vám hned vše nepodaří, nevěšte hlavu, budete mít spoustu času na to, abyste věci napravili.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.