Obchodní zástupce - co je to farmer a hunter?

2023-05-28 18:49:09, redakce, Pro zaměstnance

Pozice obchodníka (obchodního zástupce či manažera) je firmami vysoce ceněná. Nejlepší obchodníci si mohou přijít na velmi nadstandardní ohodnocení zejména díky významné bonusové složce mzdy. V praxi rozlišujeme dva základní typy práce obchodníků - je to „farming“ a „hunting“.

Farming znamená, že se staráte nebo budete starat o stávající zákazníky firmy (v určitém regionu, odebírající určitý produkt). Hunting znamená "lov" nových zákazníků. Často jde u nabízených pozic o kombinaci obou typů.

Hunters (lovci)

Obchodníci - lovci mají rádi nezávislost a typická je pro ně silná vnitřní motivace pro získání nových kontraktů a klientů. Dávají přednost uzavírání nových smluv a péči o stávající zákazníky rádi předávají podřízeným. Pro každý business je důležité oslovovat nové zákazníky, nejen z důvodu růstu obratu, ale pro nahrazení určitého procenta klientů, kteří v průběhu času z různých důvodů odejdou (často jsou to důvody mimo jakoukoliv kontrolu obchodníka).

Farmers (farmáři)

Obchodníci - farmáři pečují o stávající klienty a udržují kontakt (prodávají produkt). Farmáři bývají víc orientovaní na detail, snaží se o perfektní servis pro své klienty. U tohoto typu prodeje se mohou dobře uplatnit i méně "draví" lidé. Získat nové zákazníky je těžké, ale ještě mnohem těžší je si zákazníky udržet dlouhodobě. Obchodní zástupci, kteří mají svůj region a objíždějí stálé klienty, se už většinu setkání baví o úplně něčem jiném než o produktu, který je na prodej. Téměř každý se rád rozpovídá i o svých dětech, vnoučatech, koníčcích nebo trápení v práci. To se obchodník naučí odhadnout. Časem se s některými zákazníky zná jako by byli dobří známí či téměř přátelé. Někteří obchodníci dokáží oba přístupy kombinovat. Je to ideální stav, protože v momentě, kdy z nějakého důvodu ztratí klienta, jsou schopni jej nahradit novým kontraktem. Málokdy je obchodník čistě jeden typ, ale obvykle se více či méně každý k některému z obchodnických typů kloní.

Co dobrý obchodník musí umět?

Je jedno, jestli jde o farming nebo hunting, vždy je potřeba ovládat umění naslouchat. Obchodník se nesmí nechat rozhodit odmítnutím, které je s prodejem nerozlučně spjato. Připravte se, že uslyšíte stokrát "ne". Obchodník musí zvládat organizovat svůj čas, plánovat schůzky. Většina pozic vyžaduje řidičský průkaz a ochotu být stále na cestách (bonusem je obvykle služební auto i pro soukromé účely.

Jsem typ pro obchodní pozici?

Pokud splňujete následující a myslíte, že by Vás tato profese bavila, pak doporučujeme vyzkoušet. Je možné, že ve Vás dřímá neobjevený talent. - jste komunikativní,

Jak začít?

Z obchodníka musí sálat nadšení, proto je tato profese nejvhodnější pro pozitivně laděné extroverty. Po pár schůzkách, na kterých pravděpodobně neprodáte vůbec nic, zjistíte, na co zákazníci dobře reagují a jakým způsobem rozhovor koncipovat. Dobří obchodníci se učí celý život :) -