Začněte svůj pracovní týden dobře

Vydáno 30.květen 2009 v 13:24, Irena Janíková

Stává se vám někdy, že už v pondělí ráno víte, že tento týden bude katastrofický? Jste unaveni, nic se vám nedaří a nemáte ani v nejmenším náladu být v práci a poslouchat od nadřízeného, co máte dělat? Jestli je to tak, někde se stala chyba. Práce vám zabírá většinou více než polovinu dne, proto je potřeba, aby vás bavila, vykonávali jste ji plní sil a se spoustou nových nápadů. Co udělat proto, aby už příští pondělí vypadalo jako nebe bez mráčků?

1. Začněte s čistým štítemI v pondělí můžete být plní energie.

Nový týden je jak nový rok. Měli byste mít hotové všechny věci z předchozího týdne, v neděli večer byste měli uzavřít kapitolu „tento týden“ a pomalu se připravit na ten následující. Jednou z věcí, kterou můžete udělat, je zkontrolovat všechny maily, které vám během týdne došly. Vyřídili jste všechny? Do nového týdne byste neměli vstupovat s nedodělanými úkoly a s rozepsanými maily. Odpovězte na ty, které jste zanedbali, a promažte svou schránku.

Budete to vnímat jako mentální očistu, uděláte si jasno v hlavě a přestanete myslet na to, co jste ještě neudělali, zapomněli, a tak dále.

2. Dobře se vyspěte

O víkendu je třeba dohnat spánkový deficit z průběhu pracovního týdne, abyste načerpali sílu na další probdělé noci. Samozřejmě večerní až noční relaxace s přáteli rozhodně neuškodí, ale na nedělní noc si naplánujte už jen pohodu a klid u sebe doma.

V pondělí ráno budete rádi, že vás nebolí celé tělo po protančené noci a že nemáte kruhy pod očima. S dobrým fyzickým pocitem přichází i dobrá nálada a jasná mysl. Úkoly pak budete dělat s větším nadšením a elánem, který určitě nakazí i vaše kolegy, a práce tak bude celkově příjemnější a rychleji uteče.

3. Pořádně se nasnídejte

Snídaně vám dodá sílu každý den, ale obzvlášť v pondělí je opravdu důležitá. Nový týden nezačíná totiž jen pro vás, ale pro celou vaši práci. Rozdávají se nové úkoly, mluví se o nových zakázkách, probírá se, co se minulý týden nestihlo. Zkrátka se plánuje následujících pět dní. Proto je potřeba být opravdu při smyslech a nerušit při poradě hlasitými projevy vašeho prázdného břicha.

Najezený člověk je vždy spokojenější než hladový, je klidnější a mírumilovnější. Také má víc energie na jakoukoliv činnost. Pro vás i vaše okolí je tedy záhodno, abyste své tělo uspokojili hned po ránu.

4. Dohoňte okolní svět

V průběhu týdne většinou není moc času, kromě hromady práce a povinností doma, sledovat ještě zprávy, co se děje „venku“. Najděte si o víkendu čas, přečtěte si noviny, podívejte se na zprávy, popovídejte si s přáteli. Zjistěte, co se v průběhu týdne událo, ať jste zpátky v obraze.

Nejde pouze o ten mediální svět, ale i o váš soukromý. Kdy jste si naposledy promluvili s dětmi? Víte, jak se mají, co je trápí a kdy mají další písemku? A co ostatní příbuzní? Jak to ve vaší rodině právě teď funguje?

V práci i mezilidských vztazích se vám pak tyto informace budou hodit. Budete lépe schopni posoudit, co je v dané chvíli důležitější.

5. Obnovte svůj „to do“ list

Ještě zbývá udělat jednu věc. Vzít váš seznam úkolů, který jste si naposled vytvořili, a upravit ho. Vyhodit z něj věci, které jste buď již udělali, nebo které s postupem času ztratili smysl. Přidat nové, které se objevili v průběhu týdne a vy jste je ještě nezapsali. Znovu se zamyslet nad prioritami a sepsat vaše povinnosti od nejdůležitějších k méně podstatným.

„To do“ list je základ. Pomáhá vám určit cíl a držet směr. Také vám přináší pocit dobře vykonané práce ve chvíli, kdy škrtáte další položku na seznamu.

Těchto pět jednoduchých a zdá se nedůležitých úkonů vám pomůže rozjet nový týden tak, jak jste si vždy přáli. Budete připraveni. A to jak fyzicky, tak psychicky. Vyspaní, najezení, informovaní a s jasnou představou, co máte v plánu na následující dny.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.