Pohovor: Jaká je firma?

Vydáno 19.duben 2018 v 09:42, redakce

Během pracovního pohovoru může uchazeč o firmě zjistit mnoho důležitých informací. Na některé se může přímo zeptat, mnoho je ale schopen zjistit prostým pozorováním. Na co se zaměřit, abyste zjistili maximum?

Atmosféra na pracovišti

Ta vám hodně napoví. Jinak se bude pracovat v open space kancelářích, kde má každý zarytou hlavu do svého monitoru a kde dusná atmosféra na Vás přímo udeří a jinak v neformální malé rodinné firmě. Vždy posuzujte na základě svých zkušeností a své povahy, zda máte šanci zapadnout do kolektivu. Pokud se Vám něco nezdá už na pohovoru, obvykle je to po nástupu ještě horší. Dejte na svůj instinkt.

Sledujte, jak Vás ve firmě uvítají (zda Vás nechají bez omluvy čekat a pak uvaří kávu jen sobě), jak se k sobě kolegové chovají, jak jsou zaměstnanci oblečeni (dress code), jestli se na sebe lidé usmějí nebo se vyhýbají očnímu kontaktu.

Během pohovoru

Sledujte, jak se k Vám personalista chová. Pokud nadřazeně, zpozorněte. Na pohovoru byste se měli cítit jako rovnocenný partner. Pokud ještě k tomu zazní pár nevhodných otázek, například kolik Vám je roků a proč ještě nemáte děti, můžete mít rázem jasno.

Personalistovi můžete položit mnoho otázek, které napoví, jak to ve firmě chodí. Připravte si otázky předem, můžou se navíc hodit na konci pohovoru, kdy budete vyzváni, abyste se na něco zeptali.

Například se můžete zeptat, jak vypadá pracovní místo, jaký je běžný pracovní den na této pozici, co přesně budete mít na starost, jestli se ve firmě pořádají volnočasové akce. Někomu nemusí vyhovovat každý týden páteční firemní večírek ;).

K vhodným otázkám patří: jaká je možnost kariérního růstu, na čem se nyní v týmu pracuje, co personalista na firmě nejvíce oceňuje, zda je možnost práce z domova, jak časté jsou služební cesty,  jaké jsou možnosti dalšího vzdělávání.

Nezapomínejte, že nyní si skutečně můžete práci vybírat, je nejnižší nezaměstnanost za dlouhou dobu. Projděte si aktuální nabídky a zjistěte, jaké podmínky jsou nyní ve vaší profesi.

Share

Kategorie: Přijímací řízení, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.