Práce na směny má v posledních letech v České republice vzestupný trend. Z pohledu zaměstnavatele se jedná o nástroj pro zvýšení výrobní kapacity či udržení provozu. Nezbytné směnování je také v oblasti sociální péče a zdravotnictví. Z pohledu zaměstnance je práce na směny spojená s možností příplatku a lákavá může být možnost získat více volných dní v rámci týdne.
Na druhou stranu vícesměnný provoz také znamená ohrožení zdraví a soukromého života. Zvládnout vše se dá jen v případě, že zaměstnanec svůj životní styl přizpůsobí pracovnímu rytmu. Jak tedy sladit práci na směny s rodinou a s vlastními biorytmy?
Pracovní aktivita v noci a spánek ve dne. Pro tělo i mysl nepřirozený rytmus. A každý den je to jinak. Směny ukrojí čas pro rodinu, přátele, koníčky. Veškeré aktivity je třeba směnám přizpůsobit. Do práce chodit bez ohledu na víkendy a na potřeby rodiny. Překonávat přirozenou únavu a ospalost. Poznání problematiky směnování a nastavení pravidel pro větší psychickou a fyzickou pohodu pomohou náročné situace spojené se směnováním překonat.
Plusy a mínusy směnování
V některých regionech není snadné najít jiné zaměstnání než ve směnném provozu. Směnování přináší vyšší odměny v podobě příplatků za víkendy a noční směny, kratší celkovou týdenní pracovní dobu a lákavé mohou být až tři dny volna v pracovním týdnu pro vyřízení osobních záležitostí.
Pro lidi, kterým je bližší režim sovy mají oproti skřivanovi výhodu při odpoledních a nočních směnách. V mnoha případech si lze zvyknout na vícesměnný provoz, existuje však poměrně vysoké procento lidí, kterým směnný provoz nevyhovuje. Ze zkušeností personalistů vyplývá, že téměř polovina uchazečů směnný provoz odmítá. Mínusem směnování je dopad na duševní a fyzické zdraví, narušení biorytmů a také soukromí ve smyslu času pro osobní život. Směnování může negativně působit i na partnerský vztah a děti, zvláště pokud střídavě směnují oba rodiče.
Výhody práce na směny:
- vyšší finanční ohodnocení
- kratší týdenní pracovní doba
- volné dny pro vyřizování osobních záležitostí
Nevýhody práce na směny:
- narušení biologického rytmu člověka
- riziko psychosomatického onemocnění
- ovlivnění osobního a rodinného života
Kdo se hodí pro směnování
Každý člověk je originál a vyhovují mu jiné pracovní podmínky. Dvousměnný provoz je o něco jednodušší na zvykání než třísměnný, jehož součástí jsou noční směny. Vždy je však třeba počítat s tím, že směny naruší pravidelnost životního rytmu a v určité míře se podepíší na zdraví zaměstnance. Je to však velmi individuální a mnoha lidem směnování a nepravidelnost s ním spojená vyhovuje.
Psychologové doporučují vyzkoušet tento způsob práce po dobu minimálně tří, optimálně aspoň šesti měsíců, a teprve pak se rozhodnout, zdali je konkrétní jedinec schopen se směnám přizpůsobit. Pokud i při dodržování pravidel duševní a spánkové hygieny i zdravého stravování přetrvává výrazná únava nebo rozladění, je to znakem, že směnování není vhodným způsobem práce pro daného jedince. Stejně tak, pokud rytmus směn výrazně naruší soukromý život a rodinou sounáležitost. Pokud se ukáže kvalita života i se směnováním přijatelná, může být přínosné seznámit se s radami odborníků, jak upravit životosprávu a přežít směny bez vážných následků.
Jak si odpočinout
Nejčastější fyziologickou potíží v třísměnném provozu jsou poruchy spánku. Jako prevence je třeba nastavit co nejpravidelnější rytmus a řád v rámci volného času. Spánek po návratu z noční směny neoddalovat, naopak vytvořit si uklidňující rituál, který napomůže usnout co nejdříve, jak to bude možné.
Doporučuje se věnovat alespoň šest hodin spánku, aby se mohl organismus zregenerovat. Někomu vyhovuje spánek rozdělit na jednu delší část po směně a na druhou část před směnou. Obecně však je přerušovaný spánek a nedostatek spánku rizikový faktor pro nervovou labilitu a poruchy soustředění vedoucí k zvýšení chybovosti či úrazovosti a dále vznik civilizačních onemocnění a nadváhy.
Tip: Pomáhá teplá koupel, zatemnit okna, poslouchat uklidňující hudbu, pojíst jen lehké jídlo, pít bylinkový čaj, přečíst pár stran z knihy v posteli před usnutím.
Jak se optimálně stravovat
Další oblastí lidských potřeb, která je směnováním narušena, je pravidelné stravování. Zejména jídlem v noci namísto ve dne přetáčíme biologické hodiny. Nerovnováha v organismu se pak projevuje poruchami trávení, nemocemi krevního oběhu a narušením imunity.
V době noční směny se doporučuje jíst méně a lehčí jídla. Snídaně je nezbytná, ale jen menší porce, aby trávení nebránilo kvalitě denního spánku. Současně je nezbytné dodat dostatek živin a energie, aby zaměstnanec byl schopen fungovat v plném výkonu. Je vhodné jíst za noc třikrát až čtyřikrát. Podle odborníků na výživu fyzicky pracující člověk potřebuje o něco více tuku a psychicky pracující o trochu více sacharidů, ve více menších porcích. Je třeba jíst v pravidelných intervalech jako prevence tzv. vlčího hladu, který souvisí s nedostatkem spánku. Rizikem pak může být sklon k obezitě.
Tip: Připravte si na noční směnu tři menší porce svačiny na bázi ovoce, mléčných výrobků a celozrnného pečiva a jedno větší jídlo v podobě např. obložené bagety. Tuky používejte s mírou a raději na bázi za studena lisovaných rostlinných olejů přidaných třeba do salátu.
Jak sladit směny a soukromí
Směnování má kromě zdravotních dopadů také vliv na společenský a osobní život. Omezuje čas, kdy člověk může pobýt se svými blízkými, podniknout něco s dětmi, vyrazit si s přáteli, stihnout některé kulturní nebo sportovní aktivity. Může ovlivnit možnost navázat nebo udržet partnerský vztah.
Řešením je důsledné plánovaní soukromých aktivit a odpočinku, stanovit si harmonogram spánku, relaxace a společenského kontaktu. Důležité je navzdory nepravidelnosti práce pěstovat své koníčky a rozvíjet vztahy s druhými lidmi.
Tip: Na volné dny naplánujte příjemné společné rodinné aktivity nebo akce s přáteli. Věnujte se oblíbené činnosti a buďte v kontaktu i s přírodou.
Směnování dle zákona
Pro kompletní obrázek se pojďme podívat na zákonný rámec směnování. Směna, je předem stanovená pracovní doba. Ze zákona délka pracovní doby při jednosměnném provozu činí nejvýše 40 hodin týdně.
Pokud se zaměstnanci střídají vzájemně po 12 hodinách v rámci 24 hodin, které jdou po sobě, jedná se o dvousměnný pracovní režim. V případě dvousměnného provozu je týdenní pracovní doba 38,75 hodiny týdně.
Pokud se však zaměstnanci střídají po 8 hodinách v rámci 24 hodin, které jdou po sobě, jedná se o třísměnný pracovní režim. Zde mohou být volné soboty a neděle. U třísměnného a nepřetržitého provozu je stanovena maximální týdenní pracovní doba 37,5 hodiny týdně. Organizačně bývá nejnáročnější zajistit nepřetržitý provoz, který vyžaduje výkon práce 24 hodin denně po sedm dnů v týdnu.
Zaměstnavatel je povinnen sestavit řádný rozpis směn a dodržet všechny náležitosti stanovené Zákoníkem práce, zejména pracovní přestávky – na jídlo a oddech, pro bezpečnost provozu a zejména pro nepřetržitý odpočinek v týdnu a mezi dvěma směnami.
Specifika noční práce
Noční prací je konána v době mezi 22. a 6. hodinou. Noční směna znamená pro zaměstnance překonat přirozený útlum lidského organismu a v plné bdělosti a síle podávat pracovní výkon. Je to velký nápor na tělo i psychiku. Zákon určuje, že v noci nesmějí pracovat mladiství zaměstnanci, těhotné ženy a matky do konce devátého měsíce po porodu. Kojící matky mohou požádat o zařazení na denní práci. Takové žádosti je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Za dobu noční práce (pokud v noci odpracuje minimálně tři hodiny) přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek ve výši nejméně deset procent jeho průměrného výdělku. Na noční směně by měl zaměstnavatel zajistit dostatečné množství tekutin, občerstvení a dostupnost první pomoci. U zaměstnanců pracujících i v noci je nezbytná pravidelná lékařská péče. Zaměstnavatel je povinen noční práci svých zaměstnanců evidovat.
Správně rozepsané směny
Jednotlivé směny by měly být nastaveny za sebou v pořadí: ranní, odpolední, noční. Směnová rotace by měla minimalizovat nahromadění příznaků únavy a maximalizovat dostatečný odpočinek. Odborníci doporučují rytmus střídání stejného typu směn po sobě (např. dvě ranní, dvě odpolední a dvě noční).
Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději dva týdny předem. V případě konta pracovní doby pak minimálně jeden týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době. Dále je povinen odpracované hodiny, mzdu a začátky i konce směn řádně evidovat.
Při rovnoměrném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny nesmí délka směny přesáhnout devět hodin. Při nerovnoměrném rozvržení nebo jiné domluvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem nesmí délka směny přesáhnout dvanáct hodin. Týdenní pracovní doba bez práce přesčas nesmí u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby překročit v průměru stanovenou týdenní pracovní dobu za období, které může činit nejvýše dvanáct kalendářních měsíců po sobě jdoucích.
Existují osvědčená pravidla, jak snáze zvládnout adaptaci a fungování, pokud pracujete na vícesměnný provoz. Je prospěšné také znát právní rámec směnování, protože i zkušený zaměstnavatel může chybovat při rozpisu směn a ztížit tak pracovní podmínky směnujících zaměstnanců. V neposlední řadě je třeba seznámit s problematikou dopadu směn na lidský organismus i rodinu a blízké směnujících pracovníků, aby měli pochopení, pomohli v dodržování potřebné životosprávy a respektovali nutnost odpočinku.
Ing. Sabina Morawitzová
Kategorie: Pro firmy, Pro zaměstnance
Štítky: pracoviště, pracovní doba, Time management, zaměstnanec
Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.
Dobrý den,
pracuji v nepřetržitém provozu a to- 2dny ranní, dva dny odpolední, dva dny noční, pokud mi směna vyjde na víkend pak to jsou tři směny. Potom dva dny volno. Otázka je – tento měsíc bylo 19 pracovních dnů. Já Odpracovala 24 dnů včetně 2 svátků a jedné směny navíc. Od kdy a jak už se počítá přesčas ?
Děkuji A.
Dobry den, delam 12ky a musim vzdy pockat na kolegu, abychom si predali smenu (v provozu by mel vzdy nekdo byt). Kdyz ma ale kolega necekane zpozdeni a ma prijit napr. minimalne za hodinu, mam po 12ti hodinach povinnost na nej cekat, abychom si predali smenu? Dekuji.
Dobrý den je v pořádku ze už měsíc dělám jen odpolední???
Dobrý den, chci se zeptat, jestli pracuji v jednosměnném provozu, nebo dvousměnném provozu. Pracuji v pekárně a pracuji takto.
Jeden týden:
Po – 17:00-1:30
út – 14:30 – 1:30 střídám kolegu z ranní směny
st – 15:00 – 1:30 střídám kolegu z ranní směny
čt – 15:00 – 1:30 střídám kolegu z ranní směny
pá – 17:00 – 1:30
so – 9:00 – 12:30 pak mám doma pohotovost až do neděle do 17:00
ne – 17:00 – 1:30
Druhý týden:
po – volno
út – 9:00 – 16:00 pak mě střídá kolega na odpolední
st – 9:00 – 15:00 pak mě střídá kolega na odpolední
čt – 9:00 – 15:00 pak mě střídá kolega na odpolední
pá – volno
so – volno
ne – volno
A tak pořád dokola.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Martine,
zasílám odkaz na dobrý článek k tomuto problému: https://www.pamprofi.cz/33/dvousmenny-pracovni-rezim-uniqueidgOkE4NvrWuO8aNfT49E0V60a72aKGtvQ/
Pokud se nestřídají celé skupiny zaměstnanců, ale jen vy s kolegou, o dvousměnný provoz se podle mne nejedná
Dobráý den, může osoba ZTP 2.stupně vykonávat noční směny?
Dobrý den, Libore,
pravděpodobně ano, záleží na Vaší předchozí práci a důvodech pro ZTP – podívejte se na vyjádření zde: http://www.invarena.cz/?p=14886
Dobrý den, nastupuji jako vrátná do školství. Pracovní doba je od 7 do 20 hodin a střídáme se 3 ženy vždy 4,5, 4,5 a 4 hodiny. Dostanu příplatek za směnnost?
Dobrý den, Jitko,
v tomto případě nejde o směnný provoz, na příplatek bohužel není nárok
Dobrý den,
Pracuji v nepřetržitém provozu, každých 14dni o víkendu 12cti hodinové směny. Sedím na veline u obrazovek . Můj dotaz směřuje na židli. Je tato nějak stanovena v hygienických předpisech?
Nadřízený nám koupil klasické kancelářské židle na kolečkách, které nemají pevná záda,jen přibývající se látku, nejdou zastavit v nějaké poloze (pořád se houpou), nemají opěrku hlavy, což je třeba na noční 12tce neúnosné. Mě i kolegyní bolí záda a krční páteř, a kolega (195cm,130kg) nemá ani šanci se opřít, protože by se židle rozpadla a převrátila.
Když jsme nadřízenému řekli, že potřebujeme pohodlnější židli, řekl nám, že nám ji nekoupi, protože bysme pak „chrapali “ v práci. Což je opravdu nehorázné. Je nějaká možnost domoci se odpovídajícího křesla? Nebo toto hygiena nijak neovlivňuje?
Děkuji za odpověď a můžu zaslat i foto židle.
Dobrý den, Jano,
zaměstnavatel je obecně povinen zaměstnanci vytvořit příznivé pracovní prostředí – takové, které neohrožuje jeho zdraví a musí zaměstnanci poskytnout i odpovídající pracovní prostředky (tj. i židli). Doporučuji obrátit se na závodního či svého obvodního lékaře s tím, že potřebujete lékařský posudek, z kterého bude vyplývat zákaz práce na konkrétní nevyhovující židli a to z důvodu, že by mohlo dojít k ohrožení Vašeho zdraví. Zaměstnavatel je pak povinen se tímto posudkem řídit.
Podobný dotaz je řešený i zde: https://www.bozpinfo.cz/nevhodne-kancelarske-zidle
Dobrý den,
jsme 2 skupiny zaměstnanců, které se pravidelně po týdnu střídáme. Jeden týden od
6 – 14,30 hodin a druhý týden od 11 – do 19,30 hodin. Jedná se o dvousměnný provoz? Děkuji Jana
Dobrý den, Jano,
domnívám se, že o dvousměnný provoz nejde, protože se směny částečně kryjí
§ 78
(1) Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je
d) dvousměnným pracovním režimem režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve 2 směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích,
Můžu se zeptat zda můžu pracovat 8 dní v kuse
Dobrý den, Romano,
podle Zákoníku práce:
Nepřetržitý odpočinek v týdnu
§ 92
(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.
(2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.
(3) V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.
(4) Jestliže to je dohodnuto, může být v zemědělství poskytnut nepřetržitý odpočinek tak, že bude tento odpočinek za období
a) 3 týdnů činit celkem alespoň 105 hodin,
b) 6 týdnů činit při sezónních pracích celkem alespoň 210 hodin.
Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami
§ 90
(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
Zaměstnavatel by měl dodržovat tato nařízení včetně doby práce přesčas:
Hlava V: Práce přesčas
§ 93
(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.
Pokud pracujete 8 dnů v kuse, bude jistě některé z výše uvedených ustanovení ZP porušeno.
Dobrý den,
nastupuji do nepřetržitého provozu. Nikdy na směny jsem nedělala. Potřebuji vědět, zda je rozpis směn na tzv. „ruský týden“ slangově v pořádku. Osobně si to nedovedu představit :Po, Út ranní 8hod, St, Čt odpolední 8čka, Pá, So, Ne 12hodinovka a pak dva dny volna, pak 2dny ranní a 3dny vona, pak dva dny 8 noční. Potom následuje týden s tzv. služby : 3 dny ranní 12ctky a po nich hned služby 8hodinový s kolegou 4dny, pak 3dny služby na zavolání, pak dva dny odpo 8 a 2 dny noční 8hod, 2dny volno a hned ruský týden.
Neumím si představit tu revitalizaci po směnách?
Děkuji
Dobrý den, paní Jaroslavo,
to je strašně moc hodin, podle ZP může být 37,5 hodiny týdně. To si tedy nedovedu představit v praxi
Dobrý den,
chtěla bych se optat, pracuji v nepřetržitém provozu, chodíme na 8 nebo 12 cti hodinové směny, 12 cti hodinové jsou většinou o víkendu, 8 hodinové ve všední dny, ale i ve všední den máme občas 12 cky. V pracovní smlouvě mám 37.5 hodin týdně, což se ale nedodržuje a hodně se přetáhne. Uvedu příklad dalšího týdne – tento víkend pracuji, v pondělí mám volno, úterý ranní, středa ranní, čtvrtek odpolední, pátek ranní, sobota denní 12cka a neděle denní 12cka!!! Už jsem se proti tomu ohradila a prý je to všechno v pořádku, ale vím, že není. Jsem totálně vyčerpaná a už jsem to odnesla v říjnu pracovním úrazem, byla jsem doma půl roku. Za celý květen a červen jsem neměla ani jeden víkend volný, ostatní mají. Rozpis se dělá podle toho, jak kdo šéfové padl do oka, ředitel ví, že jsou špatné rozpise, ale neřeší to, odmítá cokoliv řešit i šikanu na pracovišti. Potřebovala bych poradit, kam se můžu obrátit, kde to mám řešit. Docházku máme na otisky prstů, někdy nám výkaz dají podepsat, někdy ne a dokonce se za nás falšují i podpise na dovolenkách. jsou i tací zaměstnanci, kteří za roky nepodepsali ani jednu dovolenku. Chystám se za účetní a budu chtít svůj docházkový výkaz ofotit, abych si to zkontrolovala podle směn, jelikož nám vedoucí můžou docházku opravovat, což se také děje. Děkuji
Dobrý den, Ivono,
to je vážně šílená situace, pokud přesahujete počet hodin takovým způsobem! Obraťte se na inspektorát práce: http://www.suip.cz/. Inspektorát práce může Vaši identitu nechat utajenou, pokud budete chtít. Další možností je ochránce práv ombudsman: https://www.ochrance.cz/.
Doporučuji shromažďovat co nejvíce důkazního materiálu, aby to nebylo jen tvrzení proti tvrzení. Čím více důkazů budete mít, tím jste v lepší situaci.
Přeji hodně štěstí a doufám, že to dobře dopadne. Dejte nám vědět…
Dobry den, chtela bych se zeptat na pracovni dobu. Pokud zamestnanec jeden tyden pracuje na ranni smenu od 6.00 – 14.30 hod. a druhy tyden na odpoledni smenu od 14.30 – 22.00 hod, jedna se o dvousmenny provoz? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, paní Evo,
podle zákoníku práce je dvousměnný provoz definován takto:
§ 83
(4) Dvousměnný pracovní režim je režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně střídají ve dvou směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích.
§ 83a
(2) Délka pracovní doby zaměstnanců
c) s dvousměnným pracovním režimem činí nejvýše 38,75 hodiny týdně
Pokud nedochází ke střídání, nemusí se jednat o směnný provoz.
pracuji jako zdravotní sestra v nemocnici na celodenních službách 6:00 -19:00.včetně víkendů,státních svátků.noční směny ze zdravotních důvodů nesloužím.zaměstnavatel mě změnil pracovní smlouvu jako ranní služby s tím že na navýšení pro sestry ve směnném provoze u lůžka se mě netýká.je to pravda
Dobrý den, Simono,
zaměstnavatel nemůže jednostranně změnit pracovní smlouvu, se změnou musí vždy souhlasit obě strany. Ohledně odměny to tak může být.
Dobry den mam jit do prace kde budu delat 2-2-3 8h smeny nevim vubec jak to bude vypadat kolikraz pujdu do prace a kdy mam volno dekuju za kazdou odpoved
Dobrý den, pane Sentelíku,
předpokládám, že jde o týdny 2-2-3, tedy v prvním a druhém týdnu dvě osmihodinové směny, třetí týden tři osmihodinové směny a tak pořád dokola… Podívejte se do pracovní smlouvy, pravděpodobně to tam najdete přesně.