Předčasný důchod: odpočinek, který něco stojí

Vydáno 8.duben 2009 v 10:37, Pavla Janečková

Pohráváte si s myšlenkou na odchod do předčasného důchodu? Možná tušíte, že si takovým krokem natrvalo snížíte penzi. Věděli jste však, že můžete měsíčně dostávat až o několik tisíc méně?
duchodHrozí vám propuštění ze zaměstnání a nevíte, jak byste na prahu šedesátky hledali novou práci? Nebo se cítíte unavení, ale na odchod do penze ještě nemáte nárok? Ať už je váš důvod jakýkoli, můžete uvažovat o tom, že půjdete do předčasného důchodu. „Podmínkou však je, že musíte být alespoň dvacet pět let důchodově pojištěni“, řekla pro MF Dnes Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení. V praxi to znamená, že jste byli po tuto dobu zaměstnáni nebo jste odváděli sociální pojištění jako osoba samostatně výdělečně činná.

Zvažte všechna pro a proti

Než se rozhodnete odejít do předčasného důchodu, měli byste pečlivě zvážit všechny důsledky, které pro vás bude podobný krok mít. Mnohé výhody jsou totiž kompenzovány nemalou finanční ztrátou, která je navíc trvalá, takže ani po dosažení důchodového věku vám nebude penze přepočítána.

Do předčasného důchodu můžete odejít až o tři roky dřív. Za každých započatých devadesát dní ode dne přiznání důchodu až do dovršení důchodového věku, vám bude z výpočtového základu snížena procentuální výměra penze o 0,9%. V některých případech může částka, o kterou takto přijdete, dosáhnout až několik tisíc měsíčně.Vzhledem k poměrně složitému výpočtu zde hrají roli dny. Někdy stačí počkat jen pár dní a krácení ve výpočtu se vám sníží o devadesát dnů, tedy o jedno  období. Vaše penze tedy bude o 0,9% vyšší.

Svůj důchod si můžete spočítat pomocí kalkulačky, kterou najdete na našich stránkách. Až po zvážení všech alternativ se rozhodněte, zda o předčasný důchod skutečně zažádáte.

Rok 2010 přinese změny

Kritéria pro předčasný důchod se od roku 2010 změní a budou o něco přísnější. Lidé, kteří budou chtít jít do předčasného důchodu více než o dva roky dříve před dosažením důchodového věku, zvýší se krácení z původních 0,9 % na 1,5 % za každých devadesát dnů. Ti, kteří půjdou do penze o tři roky dříve, si oproti současnosti pohorší o tři procenta výpočtového základu.

K důchodu si můžete přivydělat

Penze však nemusí být vaším jediným zdrojem financí. Pokud pobíráte předčasný důchod, můžete si přivydělat zejména dohodou o provedení práce, která nezakládá účast na pojištění. Klasická pracovní smlouva či podnikání by pro vás totiž znamenaly ztrátu možnosti předčasný důchod pobírat.

Předtím, než definitivně opustíte zaměstnání, se zamyslete nad všemi možnostmi, které máte a rozhodněte se po zralé úvaze.

Cenná může být i informace, že se z předčasného důchodu můžete vrátit zpět do práce. Pokud si najdete zaměstnání, můžete vyplácení důchodu přerušit. Za každých devadesát odpracovaných dní se vám penze zvýší o 1,5 procenta. Pokud budete pracovat celý rok, vzroste vám důchod šest procent.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.