Řekněte si o přidání

Vydáno 13.červen 2018 v 09:54, redakce

Máte pocit, že nejste adekvátně oceněni? Že kolegové berou víc? Udělete si průzkum, jaká je reálná výše příjmu na Vaší pozici. Pro začátek postačí projít si inzeráty a podívat se na podobné pozice, často v nich najdete i informaci o výši mzdy. A pak začněte jednat.

Možná zjistíte, že pracovních nabídek, o které byste se mohli ucházet, je dost a mzda klidně o deset tisíc vyšší. Pak je opravdu nejlepší čas zkusit štěstí. Pro většinu z nás jsou tyto rozhovory se šéfem nepříjemné a není jednoduché se k nim vůbec odhodlat. Proto je dobré se předem připravit – co chci říct, jakou formou, kdy. Je dobré se připravit i na eventualitu, že to nevyjde a rozmyslet si, co dál. Zda jsem ochoten v práci zůstat, i když nedostanu ani korunu navíc.

Počkejte na vhodnou chvíli

Naplánujte schůzku na dobu, kdy víte, že bude dost času. Určitě ne před uzávěrkou nebo během dne nabitého poradami a schůzkami s klienty, ideálně na chvíli, kdy má šéf dobrou náladu, není ve stresu. Dobré je požádat šéfa o alespoň 10 minut jeho času s tím, že potřebujete soukromě probrat záležitost týkající se práce. Hlavně se obraťte na člověka, který má zvýšení Vaší mzdy v kompetenci.

Proč a kolik

Připravte si důvody, proč byste měli dostat přidáno – čím vším jste firmě prospěli, zmiňte svoje úspěchy – zvýšení obratu, dokončení projektu, převzetí další agendy, zvýšení kvalifikace. Nedoporučujeme „hrát na city“ a uvádět osobní důvody (hypotéky, osobní náklady, dovolené, nové auto atd.). Případně klidně můžete položit otázku: „Co mohu udělat, abych dosáhl na vyšší ohodnocení?“

Určitě mějte připravenu konkrétní částku, kterou byste rádi dostali navíc, šéf se na to jistě zeptá. Rozumná částka, kterou můžete s klidným srdcem žádat, je okolo 10 procent hrubé mzdy. Můžete případně žádat i jiné benefity než jen zvýšení mzdy – např. týden dovolené navíc, home office, příspěvek na vzdělávání apod.

Strategicky nejlepší je zkusit pár výběrových řízení a v případě úspěchu pak můžete šéfovi říct, jakou jste dostali nabídku a nabídnout mu možnost nabídku dorovnat. Nepoužívejte tento argument jako nátlakový – můžete říct, že ve firmě pracujete moc rádi, že byste vážně neradi nabídku konkurence využili.  Nabídka jiné firmy Vám především pomůže cítit se sebejistě a díky tomu také víte, že nepožadujete nic nereálného.

Tak hodně štěstí 🙂

Share

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.