ROSTLINY DO KANCELÁŘE, KTERÉ PŘEŽIJÍ VŠECHNO

Vydáno 19.březen 2018 v 12:20, redakce

Dnešní doba přeje všem možným teambuildingovým aktivitám, nástěnkám s TOP zaměstnanci, firemním večírkům a podobným akcím, které mají zlepšit pracovní prostředí. Víte, že obyčejné kytky v kanceláři to dokáží opravdu neuvěřitelně? Dokonce se zjistilo, že kytky v kanceláři dokáží zvýšit pracovní výkon – nevidíme tedy důvod nedat jim v práci zelenou 🙂

Zelená barva nás uklidňuje – neznáme nikoho, komu by se nelíbil les nebo louka. Samozřejmě je mnoho těch, kteří se o zeleň starat nechtějí. A pro ty máme tipy na perfektní kytky do práce, které snesou spíš zanedbání než přílišnou péči, čistí vzduch, odbourávají škodliviny, zvyšují vzdušnou vlhkost, osvěží každý interiér a nenápadně zlepšují náladu 🙂

Všem kytkám zde jmenovaným stačí zálivka jednou týdně, v období růstu můžete lehce přihnojit a to je vše. Když jim občas setřete listy od prachu, budou vděční.

Juka (Yucca) – velmi dekorativní rostlina, snese i delší období sucha, nesnese přelití. Může stát na slunci i v polostínu. Miluje letnění, máte-li v práci terasu, přes léto ji tam určitě postavte.

Velmi hezký a nenáročný je Ficus lyrata – nemusí stát přímo u okna, snese i polostín. Dobře a rychle roste.

Ficus elasticadobrá volba, velmi účinně odstraňuje z ovzduší formaldehyd, který se uvolňuje např. z nábytku. Dobře roste, potěší i na pracovním stole.

Fialka – je to takový evergreen českých kanceláří. Koupíte od 40 Kč, kvete opakovaně. Jedinou podmínkou úspěšného pěstování je zálivka spodem do podmisky.

Phalaenopsis – této orchideje se není třeba obávat. Stačí jednou týdně prolít vodou (nenechat v ní stát) a to je vše. Mnohaletá rostlina, dobře kvete. Dá se pořídit dnes už v každém supermarketu většinou od 119 Kč. Odkvetlé stvoly nestříhejte, často z nich tato orchidej kvete znovu.

Rýmovník (Plectranthus argentatus) – zázračná rostlina. Můžete ji postavit na knihovnu, kde vytvoří kaskádu zelených lístků. Rýmovník obsahuje vonné silice, které účinně napomáhají při rýmě, onemocnění dýchacích cest, pomáhá i astmatikům a dokonce snad i odbourává stres. Což se v kanceláři může nadmíru hodit – utrhněte lístek, promněte v prstech a čichejte 🙂 Můžete si z lístků uvařit i čaj.

Pachira aquatica – v Asii často nazývána jako „Money tree = penízový strom“- má přinášet nebo rozmnožovat bohatství. Kdyby opadala, nevyhazujte ji, lístky znovu obrazí.

Aloe Vera – hezká a nenáročná, s léčivou šťávou v listech. Když kousek listu odříznete, šťávou můžete potřít drobná zranění – působí jako přírodní lék, chladí a zklidní ránu. Používá se i na léčbu ekzémů, ve formě nápojů nebo tablet pak i na posílení imunitního systému.

Břečťan nebo Potos – nenáročné popínavky, vydrží spoustu let i desetiletí. Čistí vzduch, pomáhají likvidovat formaldehyd, oxid uhelnatý nebo toluen.

Kaktusy – určitě doporučujeme, pouze je nedoporučujeme na pracovním stole, určitě ne vedle telefonu nebo hrnku na kafe 🙂 Pokud máte místo na okenním parapetu, je to ideální umístění. Velké kaktusy teď pořídíte v IKEA za 199 Kč. Jen doporučujeme na začátek přesazení do kaktusového substrátu – koupíte v kterémkoliv hobbymarketu nebo květinářství kolem 50 Kč za 5- 10 litrové balení, které Vám bohatě vystačí na několik větších kousků kaktusů.

Tlustice (Crassula) – TOP rostlina. Domovem je v Jižní Africe, kde dorůstá několika metrů. My se můžeme těšit z menších exemplářů, ale radost udělají stejně velkou. Jsou to rostliny velmi ceněné pro svou nenáročnost a přitom vysokou dekorativní hodnotu. V období klidu tj. od října do ledna nemusíte zalévat vůbec. Indikátorem nedostatku vody jsou scvrklé listy (ale pozor opad zejména spodních lístků přes zimu je obvyklý a správný). Nesnáší přelití.

Akvárium – do akvária samozřejmě vodní rostliny a některé nenáročné druhy rybek. Zásadní je mít v akváriu odpovídající počet ryb k jeho velikosti, pak je šance, že Vám akvárium bude dělat jen radost. Akvárium uvádíme z důvodu vysokého relaxačnímu efektu a je vhodné i pro alergiky. Jak založit akvárium najdete zde.

Přejeme hodně pěstitelských a chovatelských úspěchů v kanceláři!

Share

Kategorie: Pro firmy, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.