Stres v práci? Dejte mu co proto

2009-06-26 11:01:57, Michaela Pličková, Pro zaměstnance

Stres. U každého se projevuje jinak. Někdo má problémy se žaludkem, bolesti hlavy, jiní zase trpí nespavostí nebo nemohou jíst, někdo se naopak přejídá. Stres má mnoho příznaků a také existuje spoustu příčin jeho vzniku. Jednou z nich a zároveň jednou z těch nejčastějších je naše zaměstnání. V našem článku se dočtete, co je to pracovní stres a jak proti němu můžete bojovat.

Co je stres?[Nenechte se zavalit prací. Naučte se říkat ne.](/

Co je stres?Nenechte se zavalit prací. Naučte se říkat ne.

Stres lze popsat jako reakci lidského těla na vysokou zátěž (psychickou i fyzickou). Tělo za nepříznivých podmínek využívá různých ochranných mechanismů, které umožňují zvládnutí dané situace.

Tělo se aktivuje a je připraveno reagovat na neobvyklé podněty. Krátkodobě působící stres může pozitivně ovlivnit náš výkon, dlouhodobě působící stres organismus velmi vyčerpává a oslabuje.

Pracovní stres

Každý z nás stráví na svém pracovišti mnoho času. Obvyklý pracovní den trvá 8 hodin, tedy jednu třetinu celého dne. Je tedy přirozené, že zaměstnání je důležitou složkou našeho života. Zaměstnání je také jedním z nejčastějších míst, kde vzniká stres.

Sama podstata práce je stresující. To, kolik peněz si člověk vydělá, se odvíjí od jeho výkonu. Člověk cítí tlak, jak z okolí (nadřízení, rodina), tak vnitřní (cílevědomost apod.), na to, aby dosáhl co nejlepších výsledků. Je hodnocen. Popřípadě je kritizován. Stresujících faktorů je v práci mnoho.

Pracovní stres člověka může nabudit k lepšímu výkonu. Pokud je ho ale příliš, může člověka naopak utlumit.

Rodina a práce

Důležitým činitelem pracovního stresu je rovnováha mezi rodinným prostředím a zaměstnáním. Je-li ohrožen klid vaší domácnosti například vaším časově náročným zaměstnáním, pravděpodobně budete snášet stresující situace v práci hůře, než když na rodinu máte dostatek času.

Podobná situace může nastat, pokud má vaše rodina například pouze jeden příjem. A to ten váš. O to vyšší nároky jsou na vás kladeny a o to více jste nervózní, zda je dokážete splnit. A o to hůře prožíváte náročné situace.

Stres a zdraví

Stres aktivuje tělo. Jedná se o přirozenou pudovou reakci. V nebezpečné situaci se tělo připravuje na dva druhy akce – útěk nebo útok. Zrychluje se tep, zkracuje dech, zvyšuje napětí svalů, do krve se vyplavuje adrenalin.

Tělo je skvěle připraveno na fyzickou obranu. Tato mobilizace sil však bohužel nedokáže vyřešit příčiny pracovního stresu. Můžete udeřit nesympatického kolegu mezi oči, ale pravděpodobně to nevyřeší váš problém. Stejně jako několik ran uštědřených počítači.

V takových případech je potřeba stresory odstranit jiným způsobem a tělesná reakce je nadbytečná. Naopak člověka vyčerpává a je nepříjemná. Dlouhodobá aktivizace může dokonce lidský organizmus poškodit.

Z toho důvodu je nutné stresu předcházet, popřípadě ho řešit a nezapomínat na potřebnou relaxaci.

Nyní si zkuste s námi odpovědět na pár otázek a zjistěte, jak můžete pomoci sami sobě lépe zvládat pracovní stres. Anna Hartová, odbornice na stres na pracovišti doporučuje zapsat si odpovědi, abyste podle nich mohli začít správně pečovat o svůj duševní klid.

1) Zamyslete se nad vaší pracovní náplní

Máte jasně určeno, co máte dělat? Víte, jaká je přesná náplň vaší práce? Jste schopní splnit na vás kladené požadavky? Máte potřebné schopnosti? Máte potřebné vybavení? Potřebujete pro výkon vašeho povolání speciální talent či vysokou míru kreativity?

2) Zamyslete se nad pracovním prostředím

Jak se cítíte na svém pracovišti? Je tam bezpečno a čisto? Líbí se vám tam? Jak snadné je najít věci, které potřebujete k práci? Máte v práci klidnou místnost vyhrazenou pro přestávky? Můžete si udělat krátkou pauzu (například odskočit si na toaletu) alespoň každou hodinu? Jak jste spokojeni s pracovní dobou?

3) Zamyslete se nad svými pocity

Máte pocit, že je vaše práce smysluplná? Dostáváte dostatečnou zpětnou vazbu ohledně toho, zda svoji práci vykonáváte dobře? Jak vás bere okolí? Jaké jsou vztahy na pracovišti? Můžete se ohradit, když něco není v pořádku, nebo dostanete přiděleno příliš mnoho práce?

Poté, co si napíšete své odpovědi, zkuste je analyzovat a zjistit, kde máte největší problémy. Snažte se je nějakým způsobem vyřešit.

Například, přijde-li vám vaše pracovní prostředí příliš monotónní, přesvědčte šéfa a nově vymalujte, nebo si na pracovní stůl postavte květinu.

Máte-li problémy se vztahy s kolegy, uspořádejte zahradní grilovačku a pozvěte je. Zkuste prolomit ledy.

Nejdůležitější věc, která vám pomůže zvládat pracovní stres, je naučit se říkat ne. Slušně vysvětlete nadřízenému, že jeho představy skutečně nemůžete splnit, přestože byste to velmi rádi udělali. Kolega vás požádal, abyste za něj dodělal jeho úkol, protože dnes nutně musí odejít z práce dřív? Udělejte to, ale vysvětlete mu, že je to skutečně výjimečné.

Je velmi pravděpodobné, že se nedokážete zbavit pracovního stresu zcela. To nedokáže nikdo z nás. Důležité ale je uvědomit si jeho příčiny a snažit se s nimi něco dělat. Věříme, že naše rady vám přinesly inspiraci a přejeme, ať máte v práci klid.