Tipy pro ženy, které chtějí vydělávat více

Vydáno 7.květen 2008 v 13:52, redakce

Podle průzkumů berou muži v Česku v současnosti průměrně o 20 % více než ženy. Mnohem větší vliv než případná diskriminace však zde hrají odlišné priority obou pohlaví v profesním životě. A to především rozdílné funkce, které zastávají. Že chcete vydělávat více peněz? Naznačíme Vám tu několik možných cest, kudy se ve své kariéře vydat.

Zaměřte se na profese v oblasti techniky či přírodních vědI jako ženy můžete mýt dobrý plat.

Mnoho žen inklinuje ke kariéře v sociálních vědách. Avšak právě platy učitelů, žurnalistů či sociálních pracovníků ani zdaleka nedosahují ohodnocení inženýrů a dalších technických odborníků.

Současné trendy hovoří o postupném rozvoji lehkého průmyslu, který přináší ženám příznivější podmínky než nabízel ustupující průmysl těžký. Ženy se díky tomu lépe uplatní jak ve vývoji, tak ve výrobě různých technických oborů, jež vyžadují především přesnost a píli.

Zvažte i typicky mužská povolání

Například mezi taxikáři nenajdete mnoho žen – zejména proto, že tato profese působí riskantně. Je však běžné, že taxikářky ženy dostávají možnost pracovat v příhodnějších směnách a v bezpečnějších lokalitách. Málokterý klient je nechá nést kufr a dostávají vyšší spropitné.

Ženy v armádě či u policie bývají také vystaveny rizikovým situacím méně často než jejich mužské protějšky.

Pracujte více hodin

Máte odrostlejší děti, které se zabývají již vlastními zálibami a aktivitami? Pak se nemusíte už tolik věnovat rodině a otevírají se Vám dveře k větší seberealizaci ve Vaší profesi. Jednou z možností, jak přidat k výplatě nějakou tu korunu, tedy může být například prodloužení pracovní doby – zejména pokud jste placeny od hodiny, nebo od úkolu.

Ženy dostávají vyšší spropitné

V mnohých profesích v oblasti služeb či cestovního ruchu si co do výsledného platu lépe vedou ženy než muži. Důležitou roli zde hraje spropitné, jež tvoří významnou část výplaty především u barmanek či servírek. Podobné přilepšení pak není výjimkou ani u pokojských, recepčních, prodavaček či poslíčků.

Jste ochotné cestovat či dojíždět?

Je známou pravdou, že velká města nabízejí lepší pracovní příležitosti a vyšší platy než zbylé oblasti. Mnoho perspektivních povolání navíc samo o sobě vyžaduje časté služební cesty. Ženy jsou ale stále málo ochotné cestovat či za prací dojíždět (v porovnání s mužskými konkurenty). A to zejména kvůli péči o děti. Zvažte tedy, zda nemůžete lépe skloubit rodinné povinnosti a kariéru.

Právničky a lékařky: Uvažujte o založení soukromé praxe

Muži doktoři a právníci vydělávají podle statistik více peněz než jejich ženské protějšky. Není to však způsobeno diskriminací. Z výzkumů vyplývá, že muži daleko více preferují založení soukromé praxe, i přes související rizika.

Rozjeďte svou vlastní firmu

Podle Českého statistického úřadu bylo v srpnu 2006 v České republice téměř 600 tisíc podnikatelů a jen 200 tisíc podnikatelek. Muži totiž volí riskantní kariéru častěji než ženy. Díky tomu pak však i v průměru vydělávají více peněz.

Zkuste se zamyslet nad svými kontakty, zkušenostmi a možnostmi. Třeba právě Vy objevíte skulinu na trhu a prosadíte se jako úspěšná manažerka. Sice budete mít pravděpodobně méně volného času, na druhou stranu se však stanete svou paní.

Prodloužit si pracovní dobu, změnit pole působnosti, dojíždět do většího města či začít podnikat – to jsou jen některé z možností, jak si Vy ženy můžete vylepšit svůj měsíční výdělek.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.