Tréma už vám nohy nepodrazí

2013-07-14 13:43:40, redakce, Pro zaměstnance, Osobnostní rozvoj

Nastoupili jste do nového zaměstnání. V popisu pracovní pozice, kterou od tohoto okamžiku budete vykonávat, se snoubí všechny vaše sny a touhy po profesním uplatnění. Jenže v nové práci se od vás očekává, že budete pravidelně vystupovat s mluveným projevem na veřejnosti. Vaším úkolem je přednést svůj příspěvek na poradě vrcholového vedení, na konferenci či před naplněnou posluchárnou studentů. S technikami mluveného projevu se lehce seznámíte, ale jak si poradit s projevy trémy?

nervousTrému si můžeme představit jako zvláštní soubor pocitů a tělesných projevů, který můžeme pociťovat před veřejným vystoupením. Často pramení z našich vysokých požadavků na vlastní výkon a současně nadměrných obav z nezvládnutí situace. Představa, že se znemožníme před dalšími lidmi, silně ohrožuje naši sebeúctu. Stresová reakce našeho organismu je pak následkem obav a možných katastrofických představ o našem řečnickém selhání. Projeví se zaplavujícím pocitem strachu až paniky, provázeným fyzickými projevy, jako je napětí či chvění celého těla, dechové a zažívací potíže, červenání se nebo naopak nápadná bledost, pocity slabosti a ledový pot po celém těle. Mluva se stává méně srozumitelná, hrdlo se stáhne, jazyk jakoby ztěžkne a mozek může mít „vygumováno“. Cítíme se tak na naší cestě k úspěchu dokonale zablokováni.

Tréma jako zákeřný nepřítel

Pod taktovkou trémy se události odehrávají jinak, než jsme si naplánovali. Vlastní organismus nás zrazuje a náš výkon klesá o desítky procent. Ve stresu uvažujeme a chováme se jinak, než když jsme v plné psychické kondici. Nepříjemný pocit napětí nás v nejvážnějším případě může zcela opanovat. Zákeřné je, že tréma může udeřit znenadání a s různou intenzitou na nás působit. Proto jen stěží dokážeme odhadnout, jakou silou aktuálně změní naše chování. Ve hře jsou různé složky naší osobnosti, psychická stabilita či labilita, míra úzkostnosti, sklon k perfekcionismu a sebehodnocení, které se při oslabení ve finále spojí v jeden nepřátelský šik. Následné prohloubení negativního účinku trémy záleží i na posluchačích, jak reagují, zda naslouchají, pokyvují či se tváří nepřístupně nebo odmítavě. Jak tedy lze trémě čelit?

Tréma jako výzva

Když se setkáme s životní překážkou, hledáme cesty k tomu, abychom ji co nejlépe překonali. Zkusíme přijmout fakt, že určitá míra trémy vždy doprovází veřejná vystoupení. Můžeme se naučit vědomě používat určité techniky a způsoby chování, které pomohou eliminovat dopady trémy a umožní nám zachovat se v obtížných situacích co nejlépe. Pro začátek je dobré si uvědomit, že v tom nejsme sami. S trémou se potýká většina veřejně činných osobností, od herců, přes moderátory, tiskové mluvčí, vedoucí pracovníky až po politiky. Každý z nich si vytvořil svůj způsob, jak tyto trable elegantně ustát. Jako zásadní se ukazuje pečlivá příprava na projev a také síla myšlenky, že jsme udělali vše nejlépe, jak to šlo. Tím získáme větší jistotu a posílíme své sebevědomí. Tréma pak účinkuje jako výzva k aktivaci vlastních sil před vystoupením na veřejnosti a vědomé zpracovávání trémy rozvíjí naši osobnost.

Tipy a triky na zdolání trémy

Stejně jako svaly na těle můžeme trénovat i mozek a psychiku. Existují techniky, jak naši duši posilovat a postupně ji otužovat před nepříznivými účinky trémy. Výsledkem je pak uspokojivý výkon před publikem, který nás posílí pro další vystoupení. Jak na to?

Tréma jako součást života

Tréma bezesporu patří do života. Navštěvuje děti i dospělé všech generací. Může přepadnout i zkušeného profesionála, pokud se dostatečně na její příchod nepřipraví. Lze ji vnímat jako životní výzvu, nepřítele či naopak přítele, který stimuluje k osobnímu růstu. Máme možnost trému integrovat do naší profese, tím ji ovládnout a využít v náš prospěch. Také přinese užitek posluchačům, kteří v nás získají skvělého a zábavného řečníka, jenž jim zprostředkuje množství podnětných informací. Tréma nás přivede k pečlivé přípravě na významné okamžiky a události života. Zkrocení trémy přinese své plody v profesi i v soukromí. Když ji získáme na svoji stranu, již nikdy nám nohy nepodrazí.

Ing. Sabina Morawitzová