Udělejte si pauzu

Vydáno 15.červen 2009 v 09:58, Michaela Pličková

Přestávky v práci má rád každý. Ale umíte je opravdu dobře využít? Lze během deseti minut načerpat energii na několik dalších hodin? Je to možné, jen musíte vědět jak na to. Přečtěte si vše o dobře strávených pauzách na pracovišti.


Není přestávka jako přestávka. A není práce jako práce. Proto, aby váš den byl efektivní a tím pádem i uspokojující, naučte se, kdy se na co soustředit. Během pracovní doby se snažíte ukořistit nějaký čas pro sebe, surfujete na internetu a po očku hlídáte, zda nejde váš nadřízený. Takový postup není dobrý ani pro vás, ani pro kvalitu odvedené práce. Zvolte raději jinou strategii. Inspirujte se našimi radami;

Odpočinek ze zákona

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost poskytnout vám nejdéle po 6 hodinách práce přestávku na oddech a jídlo, která by měla trvat minimálně půl hodiny. Mladiství mají právo na pauzu již po 4 a půl hodinách práce. Obědová pauza je neplacená.

Abyste ze své obědové pauzy vytěžili co nejvíce, uvědomte si, čeho chcete docílit. Půl hodiny je dost času a dá se využít k účinné relaxaci. Prvním krokem je ale přestat myslet na práci.

Obědová pauza

Úplně vypněte, zpomalte rytmus. Pokud máte tu možnost, jděte se najíst někam mimo společnost, kde pracujete. Pokud je nejbližší restaurace pět minut pěšky, tím lépe. Alespoň se projdete. Při chůzi myslete na věci okolo vás, vnímejte počasí, zhluboka dýchejte. K uvolnění vám může pomoci i mp3 přehrávač.

K obědu si neberte ani diář, ani starosti. Vypněte nebo ztlumte svůj telefon. Nenechejte se ničím rušit. Jídlo jezte pomalu. Je opravdu důležité, jakým způsobem jíte. Jíst shrbený nad klávesnicí ve své kanceláři, a ještě k tomu z plastové krabičky, vám skutečně nepřinese žádné duševní osvěžení.

Na konec obědové pauzy si utvořte svůj osobní malý rituál. Může jím být krátké protažení, automasáž, můžete se upravit před zrcadlem, nebo si koupit v bufetu sladkost. Během činnosti se postupně vracejte do práce, ke svým úkolům a povinnostem.

Tento rituál vám usnadní přechod mezi přestávkou a pracovní dobou tak, že se vám nebude stávat, že vám bude trvat tři čtvrtě hodiny, než najdete potřebnou koncentraci.

Distribuce pozornosti

Základem úspěšného dne je správné rozdělení koncentrace. Zlaté pravidlo říká: vždy se zaměřte jen na jednu činnost; práci, nebo odpočinek. Jedině tak odvedete opravdu kvalitní práci.

Rychlovka

Nebojte si udělat krátkou přestávku. Ta vám pomůže lépe zacházet s vaší pozorností. Udělejte si systém. Každou celou začněte pracovat na úkolu a posledních pět až deset minut z hodiny věnujte sobě.

Běžte se napít čisté vody, nadýchat čerstvého vzduchu, nebo se protáhnout. Naučte se dvacet anglických slovíček. Poslechněte si jednu písničku, nebo jednoduše zavřete oči a položte hlavu na desku stolu. Především ale přestaňte myslet na práci, kterou zrovna děláte.

Při těchto desetiminutovkách si zajistěte dostatek klidu. Žádné maily, telefony, ani návštěvy. Udělejte si čas jen sami na sebe.

Šéf jistě ocení zvýšení vaší produktivity, či kvality odvedené práce a proto bude vaše přestávky tolerovat. Na druhou stranu, čeho je moc, toho je příliš. Dejte si proto pozor na to, aby se vám nestalo, že v práci budete více odpočívat, nežli pracovat.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.