Už máte naplánovanou dovolenou?

Vydáno 17.červen 2009 v 13:43, Irena Janíková

Pokud nevíte kudy kam či jezdíte stále na ta stejná místa, zde je pár tipů, jak svoji dovolenou oživit a nezapomenutelně změnit.

Do cizinyHmmm, pivní lázeň...

Když se začne mluvit o dovolené, většinu lidí ihned napadne moře. Ano, moře je dobrá alternativa. Můžete jen tak ležet na pláži, totálně prolenošit den a nabrat síly. Nebo můžete jako správní turisté procházet známá místa a města.

Ale existují i jiné možnosti. Napadlo vás někdy jet na hory? Je to sice náročnější, ale i aktivním způsobem se dá načerpat energie. A ten večer při západu slunce vysoko nad vším, když mlha padá do údolí a vy jste opravdu znaveni, to je také nádhera. Pro fyzicky pracující asi tento způsob moc lákavý není, ale pokud je vaše práce sedavá, je ideální. Kromě toho, že vyměníte židli za opravdový pohyb, odhodíte techniku za hlavu a užijete si přírodu takřka bez hranic.

V rodné zemi

Nejedete na dovolenou v cizině a cítíte se méněcenní oproti těm, co tam jedou? To nemusíte. Dálka neznamená kvalitu. Mnoho možností je i u nás. Uvažovali jste například o lázních? I těch je široké spektrum. Slyšeli jste o pivních lázních? To zní lákavě, viďte?

A co trocha dobrodružství? Let balonem, skok z letadla, projížďka na koni… Už jste se někdy dívali na internet, kolik takových možností existuje? Čokoládová či medová masáž, výlet na dvoukole, den na jachtě, kurz horolezectví či paraglidingu, potápění se žraloky… nebo se na den můžete stát popelářem.

V dnešní době existuje mnoho agentur, které jsou ochotny připravit vám téměř jakýkoliv zážitek. Stačí se jen odhodlat.

Doma

Nakonec zůstáváte ve svém městě či vesnici? Ani takové dny byste neměli promarnit koukáním na televizi a celodenním spaním. Co třeba letní kino? Koupaliště. A především sporty. V létě je největší šance v roce, že bude opravdu pěkně, a vám nebude nic bránit. Můžete vyrazit na kolo, zahrát tenis, jít na minigolf. Že to neumíte? Komu to vadí? Jde přece o to se pobavit, užít si s přáteli, odpočinout si a nabrat síly. Není třeba soupeřit a vyhrávat. Jen relaxovat.

Kupte si knížku z žánru, který jste nikdy nečetli. Zajděte do tanečního klubu na salsu a nezajímejte se o to, jak se ostatní tváří. Prostě to tam rozbalte.

Zkuste o dovolené alespoň jednu novou věc. Splňte si nějaký svůj drobný sen. Uspokojí vás to a vaše dny dovolené pro vás budou mít o to větší hodnotu.

Co je podstatné

Vždy si uvědomte, která část vašeho já musí vlastně odpočívat. Tělo či mysl? Jestli sedíte většinu času u počítače, není nejvhodnější si vzít na dovolenou notebook. Tak si hlava neuleví. Dejte ji možnost užít si naprosto odlišným způsobem. Stejně tak vaše tělo. Najděte protiklad každodenní činnosti. Nepodceňujte význam dovolené. Nikdo z nás není robot, a pokud se budete přetěžovat, ublížíte tím hlavně sobě. Možná budete u šéfa oblíbenější, když budete pracovat přesčas, ale nezapomeňte porovnat klady a zápory, které vám tato oběť přinese.

Ze zákona

Dovolená trvá minimálně 4 týdny v kalendářním roce, u pedagogických a akademických pracovníků činí 8 týdnů. U každého se délka dovolené liší podle druhu práce a především podle toho, kolik za daný rok odpracoval. Hlídejte si, zda jste dostali tolik dovolené, na kolik máte právo. Je to důležité pro vás samotné i vaši rodinu.

Čas studia skončil, takže tolik volna jako dřív už pravděpodobně nikdo mít nebudeme. O to je důležitější tento čas správně naplánovat. Tak hurá na to.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.