Vánoční dárky na pracovišti: Jak nešlápnout vedle?

Vydáno 20.listopad 2009 v 08:50, Pavla Janečková

Vánoce jsou za dveřmi. Čas míru, pohody a… vánočních dárků. Možná si právě lámete hlavu nad tím, co darovat některému z vašich kolegů v práci. Jaký dárek je vhodné koupit a co byste si měli raději odpustit? To se dočtete v následujícím článku.

Už víte, co dáte kolegům pod stromeček?

Najít ten správný vánoční dárek pro vlastní rodinu nebo přátele může být hodně těžké. Pokud jde ale o dárky pro spolupracovníky, je situace mnohdy ještě složitější. Co vybrat lidem, se kterými se potkáváte dennodenně v zaměstnání, ale často řešíte jen pracovní záležitosti? Nevyhazujte peníze za nezajímavé dárky, které zůstanou ležet někde na dně šuplíku. Obdarování by nemělo být povinností, mělo by přinášet radost. Zkuste být proto originální.

Není dárek jako dárek

Podložkou pod myš nebo hrnkem sice nic nezkazíte, ale je možné, že podobných dárků dostal váš kolega už několik. Vtipný text nebo kolegova fotka však může podobný typ dárku nečekaně ozvláštnit.

Klasickým dárkem jsou také nejrůznější propisky, diáře, pořadače nebo kalendáře. Co do originality se sice nejedná o nic výjimečného, snad jediné, co by vás mohlo přimět ke koupi podobného vánočního dárku, je jeho praktičnost.

Jako originální překvapení může skvěle posloužit hlavolam. Ve chvílích, kdy člověk potřebuje na pár minut „vypnout“, pomůže k odreagování. Některé hlavolamy navíc splňují funkci dekorace.

Pracuje váš kolega často ve stresu? Kupte mu aromalampu. Správná vůně může pomoci eliminovat nervozitu, podrážděnost a špatnou náladu, které stres doprovází.

Další variantou mohou být nejrůznější gumové míčky, barevné střapce nebo masážní kuličky, které kolega může bezmyšlenkovitě mačkat ve chvíli, kdy se potřebuje soustředit nebo uklidnit.

Pokud si výběrem dárku pro kolegu nebo šéfa nejste jistí, řešením může být dárkový poukaz. Výběr záleží čistě na vás. Ať už ale půjde o masáže nebo předplatné do posilovny, vybírejte vždy s ohledem na kolegovy zájmy.

Na co si dát pozor

Také v případě vánočních dárků pro spolupracovníky nebo šéfa byste se měli držet určitých zásad. Ne vše, co se v první chvíli zdá jako skvělý nápad, je totiž vhodné darovat. Možná své spolupracovníky neznáte natolik dobře, abyste s jistotou odhadli, v jaké chvíli jste už „šlápli vedle“. Máme pro vás několik tipů, které by vám při výběru dárku mohly pomoci:

  • Dárky mají spolupracovníky potěšit, ale rozhodně byste za ně neměli utrácet závratné sumy. Příliš drahý dárkem byste u obdarovaného mohli vyvolat mylný dojem nebo pocit studu, pokud by vás sám neobdaroval.
  • Svým kolegům k Vánocům nedávejte spodní prádlo nebo žertovné dárky se sexuálním motivem. Přestože tyto typy dárků mají především pobavit, v pracovním prostředí mohou spíš uvést do rozpaků- a to nejen obdarovaného, ale i ostatní přihlížející. I když je kolega zároveň vaším dobrým přítelem, nedávejte mu raději podobný dárek přímo v zaměstnání.
  • Pokud chcete dát dárek svému šéfovi, raději se domluvte s kolegy a darujte mu něco společně. Vyhnete se tak napětí na pracovišti, které by mohlo vzniknout, kdybyste nadřízenému dali dárek sami za sebe. Spolupracovníci by to totiž mohli nabýt dojmu, že se snažíte se šéfem manipulovat nebo se mu zavděčit.
  • Nikdy znovu nedarujte to, co bylo původně dárkem pro vás. Je to nezdvořilé jak vůči tomu, kdo vám dárek původně dal, tak také k člověku, který se stane novým majitelem dárku. Svým chováním totiž dáte najevo, že jste do výběru dárku nevložili žádné úsilí.

Vánoční dárky jsou příležitostí pro upevnění vztahů na pracovišti. I když jejich shánění někdy není zrovna snadné, jistě to stojí za to. Pokud si se svými kolegy rozumíte a vážíte si jich, dejte jim to najevo. Kdy jindy, když ne o vánocích?

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.