Vyjednejte si perfektní plat!

Vydáno 12.říjen 2009 v 20:53, Pavla Janečková

Chcete požádat o zvýšení platu? Rozhovor s vaším nadřízeným bude úspěšný, jen když zvolíte správný způsob a čas. Kdy je tedy vhodná doba a co udělat, aby vám šéf vyšel vstříc?

Kdo z nás by nechtěl mít přidáno? Kdy je ale ten správný čas se zeptat?Pracujete už několik let ve stejné firmě, ale na vaší výplatní pásce se měsíc co měsíc objevuje tatáž částka? Možná nastal čas na vyjednávání o zvýšení platu. Než ale vtrhnete svému šéfovi do kanceláře, měli byste si vyjasnit, čeho chcete dosáhnout a podívat se na celou záležitost s odstupem.

Jakou tedy zvolit strategii, abyste dostali přidáno?

Zjistěte, kolik platí jinde

Na internetu nebo v profesních asociacích a svazech se informujte, kolik si vydělávají lidé v jiných firmách na srovnatelných pozicích. Získáte tak představu o tom, kolik můžete chtít a svůj požadavek můžete podpořit fakty.

Připravte si argumenty

Pokud chce žádat o přidání, musíte být důvěryhodní. Zkuste si zodpovědět následující otázky: Podávám výkon, který se ode mě očekává? Jsem v práci profesionální a iniciativní? Zvyšuji si kvalifikaci? Důvodům jako jsou vysoké finanční nároky vaší rodiny nebo splácení hypotéky se raději vyhněte.

S žádostí přijďte v pravý čas

Zjistěte si, jak je na tom vaše firma ekonomicky. S žádostí o přidání přijďte ve chvíli, kdy se jí daří. Vhodným okamžikem pro vyjednávání o platu je také doba, kdy vy sami odvádíte dobrou práci, dokončujete obtížný projekt nebo si berete úkoly navíc.

Na schůzku s nadřízeným se připravte

Pokud chcete žádat o zvýšení platu, domluvte si s nadřízeným osobní schůzku. Na ni si připravte dokumentaci svého přínosu pro firmu, úspěšných projektů, na kterých jste pracovali. Nebuďte příliš přímočaří. Spíše se šéfa zeptejte na jeho spokojenost s vaší prací, než abyste na něj přímo uhodili větou: „Přišel jsem požádat o zvýšení platu“.

Přijďte s konkrétními čísly

Před schůzkou si rozmyslete dvě následující čísla:

  • optimální částku, za kterou byste rádi pracovali
  • otevírací nabídku, číslo, které řeknete ve chvíli, kdy budete tázáni na vámi požadovaný plat.

Pokud si myslíte, že je příliš smělé žádat přímo o optimální částku, stanovte otevírací nabídku o něco nižší. Pamatujte však, že jakmile jednou řeknete hodnotu, jen těžko se dostanete nad ni. Nikdy neříkejte interval. Pokud nadřízenému sdělíte, že chcete něco mezi 20 a 25 tisíci, téměř stoprocentně odejdete právě s nižší částkou.

Dejte nadřízenému čas

Při vyjednávání netrvejte na okamžité odpovědi. Dejte šéfovi možnost posoudit vaše přínosy. Nenechte však celou záležitost „vyšumět“ a domluvte se na termínu konečného rozhodnutí.

Nevyhrožujte výpovědí

Vyvarujte se ultimátům typu „buď dostanu přidáno, nebo končím“. Mohlo by se totiž snadno stát, že místo vyšší mzdy ze schůzky odejdete s výpovědí v ruce.

Žádat o vyšší plat chce jistou dávku diplomacie. Může se však stát, že vám nadřízený nevyhoví. Pokud bude šéf s vaší prací i nadále spokojen, můžete svůj požadavek po nějaké době zopakovat. Jestliže však vaše snaha opakovaně nikam nepovede, možná bude lepší jít tam, kde vám nabídnou víc. Rozhodnutí je ale vždy na vás.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.