VYPLÁCENÍ PODPORY PŘI DLOUHODOBÉM POBYTU V ZAHRANIČÍ

Vydáno 21.listopad 2017 v 15:15, redakce

Podpora v nezaměstnanosti je svým způsobem typ pojištění. Jeho základním pravidlem tedy je, že zaměstnanec je pojištěn ve státě, na jehož území naposledy pracoval. Tedy tam, kde odváděl příspěvky na sociální zabezpečení.

Pokud jste tedy naposledy pracovali v jiném členském státě EU, Norsku, Islandu, Lichtenštejnsku nebo Švýcarsku, požádejte o dávky v nezaměstnanosti tamní úřad práce.

PŘEVEDENÍ DÁVEK

Pokud splníte podmínky cizího státu pro to, aby vám vyplácel dávky v nezaměstnanosti, můžete po čtyřech týdnech, kdy jste na zahraničním úřadu práce zaregistrováni, požádat o převod těchto dávek do ČR (nebo jiného státu EU, na jehož území se zdržujete).

Nejprve se tedy zaregistrujte ve státě, kde jste vykonávali výdělečnou činnost a poté i ve státě, kam chcete dávky převést (tedy v místě svého trvalého bydliště). Tamní úřad práce pak již automaticky informuje zahraničního partnera o veškerých náležitotech. V ČR vám převod prostředků může být povolen na čtvrt roku s možností jeho prodloužení o maximálně další tři měsíce.

PŘESHRANIČNÍ ZAMĚSTNANCI

O koho jde? Jsou to lidé, kteří si ve své vlasti ponechali trvalé bydliště a na omezenou dobu se za zaměstnáním přesunuli do zahraničí (rodina například zůstává v ČR, ale jeden její člen přechodně několik měsíců projektuje domy ve Švédsku).

Tito pracovníci mají výjimku z pravidla, že o dávky v nezaměstnanosti se žádá v zemi poslední výdělečné činnosti. Mohou ji totiž nárokovat rovnou ve státě, na jehož území se nachází jejich trvalé bydliště (v našem případě tedy tedy v Česku).

PENDLEŘI

Zvláštní podkategorií přeshraničních pracovníků tvoří osoby, které z jedné země pravidelně dojíždějí přes hranice do zaměstnání v jiném státě, přičemž se minimálně jednou týdně vracejí zpět do státu s trvalým bydlištěm. Velmi často jde o obyvatele pohraničí. Tito pendleři mohou žádat o dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě, na jehož území se nachází jejich trvalé bydliště.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.