Začněte si budovat kariéru snů

Vydáno 7.květen 2008 v 11:25, redakce

V následujícím článku Vám poradíme, jak si ujasnit představy o profesním životě a začít si vlastní kariéru budovat.

Ujasněte si představu budoucí kariéryJděte za svými cíly.

Neztrácejte svůj čas na pracovních pozicích, které Vás celoživotně neuspokojí a přitom nenabízejí žádnou možnost změny či postupu. Zkuste si odpovědět na následující otázky. Pomohou Vám ujasnit si, co opravdu chcete dělat:

Náplň práce

Láká Vás pomáhat lidem, zvířatům, jezdit autem, hodně cestovat, komunikovat s klienty, či uplatňovat znalost cizích jazyků? Nebo Vás přitahuje povolání s trochou nebezpečí? Zjistěte si také, jakou kvalifikaci musíte pro danou práci mít.

Pracovní prostředí

Potřebujete pohyb a proto Vás neláká kancelářské sedavé zaměstnání? Nabízí se tedy další možnosti, jako práce venku, v továrně, obchodě, nebo s nutností cestovat.

Pracovní doba

Nevadilo by Vám chodit do zaměstnání i přes noc, o víkendech, nebo pracovat přesčas? Nebo chcete trávit raději více času s rodinou?

Vaše ambice

Čeho konkrétně chcete ve své kariéře dosáhnout? Jste dominantní a rád šéfujete lidem, nebo raději plníte zadané úkoly z pozice podřízeného?

Stimulace myšlení

Vyhovuje Vám stereotyp, nebo se chcete neustále učit novým věcem? Láká Vás zaměstnání s každodenními novými výzvami?

Pracovní oděv

V práci se musíte cítit dobře po všech stránkách. Zbývá tedy otázka: Jaký pracovní oděv je Vám pohodlný? Preferujete sportovní oblečení, nebo Vám nevadí klasické sako či uniforma?

Rozšíření kvalifikace či rekvalifikace

Další vzdělávání je vhodné zejména pro dlouhodobě nezaměstnané. Pokud ale chcete profesně růst, je i pro Vás nezbytné se průběžně učit něčemu novému. Možností k rozšíření kvalifikace je mnoho.

Zde jsou příklady některých z nich:

Kombinované (dálkové) studium

Nabízejí ho vysoké školy u vybraných oborů. Délka studia odpovídá délce trvání toho klasického prezenčního. Je ideální pro pracující, protože výuka probíhá o vybraných víkendech.

Celoživotní vzdělávání

Najdete ho v nabídce většiny vysokých škol. Jednotlivé obory mají různé rozložení výuky. Toto placené studium Vás sice zasvětí do oboru, ale na rozdíl od studia kombinovaného zde nedostanete žádný diplom.

Rekvalifikační kurz

Rekvalifikační kurzy v různých oborech poskytuje zdarma dlouhodobě nezaměstnaným úřad práce.

Jazykové kurzy

Jsou asi nejčastěji využívanou možností k rozšíření znalostí. Existuje mnoho jazykových škol nabízejících nejrůznější kurzy. Nejužitečnější jsou ty, které jsou završené státní zkouškou. Doporučujeme opravdu pečlivě vybírat školu, kurz i lektora.

Další kurzy

Mezi další možnosti pro rozšíření Vašeho životopisu patří například kurzy zaměřené na počítače, účetnictví, asertivní jednání či autoškola.


V tomto článku jsme se Vám pokusili ukázat způsoby, jak si ujasnit, co opravdu chcete dokázat. Najděte si tedy svůj skutečný profesní cíl a určete si cestu, jak ho dosáhnete. Nic Vám už pak nebude bránit jít cílevědomě za svým snem.

Share

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.