Zaměstnavatel vás může hlídat na internetu

Vydáno 21.listopad 2009 v 01:37, Pavla Janečková

Pokud v pracovní době rádi brouzdáte po internetu, věřte, že vás dnes zaměstnavatel může relativně snadno kontrolovat. I sledování vaší práce má však své hranice.

Krátíte si dobu strávenou v zaměstnání hraním karet na počítači nebo prohlížením internetových stránek? Potom byste měli vědět, že to váš nadřízený může velmi snadno zjistit. V současnosti totiž již existují volně dostupné aplikace, které v počítači změří čas strávený na internetu. Nedokáží sice zjistit, jaké stránky navštěvujete, ale pokud k práci internet nepotřebujete, doba strávená na internetu vás spolehlivě usvědčí.

Zaměstnavatelé však většinou sázejí na důvěru a k tomuto způsobu kontroly přistupují až ve chvíli, kdy pojmou podezření.

Kde jsou hranice?

Kde jsou meze přiměřené kontroly nelze přesně určit. Vše záleží na okolnostech konkrétní situace. Obecně lze však říci, že zaměstnavatel může kontrolovat dobu strávenou na internetu, čísla příchozích i odchozích hovorů nebo faxových spojení.  Pokud se zaměří na obsah paměti svěřeného počítače nebo externích nosičů, je vše taktéž v pořádku.

Nepřípustné je však narušování soukromí zaměstnance na pracovišti a ve společných prostorách, jako je tomu u otevřeného nebo skrytého sledování. Sledování pracovníků pomocí kamer je tolerované jen v případě, kdy je to nutné z povahy vykonávané práce (jako je tomu například u monitorovaných prodejen).

V každém případě je zaměstnavatel povinen své zaměstnance předem informovat o způsobu provádění kontroly a jejím a rozsahu.

Emaily jsou tabu

Zatímco čas strávený na internetu může zaměstnavatel hlídat bez omezení, s emailem je to složitější. Čtením elektronické pošty zaměstnanců by totiž porušil listovní tajemství. Zaměstnavatel tedy může pouze kontrolovat, od koho a v jakém množství zaměstnanec maily dostává a komu píše.

U soukromé korespondence nesmí nikdy zjišťovat obsah, u firemní emailové schránky je to trochu jinak. Pokud totiž komunikace s klienty a obchodními partnery probíhá výhradně elektronicky, zaměstnavatel musí mít přístup do firemních emailových schránek všech svých podřízených.

Cena za surfování? Výpověď

Pokud v pracovní době trávíte čas na internetu, hrozí vám ze strany zaměstnavatele trest, který se vždy odvíjí od závažnosti přestupku. Po slovním upozornění na porušování pracovních povinností a případném snížení odměn můžete být upozorněn písemně.

V obzvláště závažných případech, kdy je prokázáno dlouhodobé trávení pracovní doby soukromými aktivitami zaměstnance nebo v situaci, kdy vašimi aktivitami vznikne zaměstnavateli škoda, můžete být zrušen pracovní poměr s okamžitou platností.

Kontrola pracovní činnosti zaměstnance je jistě důležitá, ale rozhodně by neměla vytvářet atmosféru napětí a strachu. Vše má totiž své hranice, za kterými se i dobře míněný čin stává kontraproduktivním. Základním hlediskem by přitom vždy mělo být to, zda zaměstnanec plní všechny zadané úkoly kvalitně a včas. Potom se dá i krátký přístup k internetu skousnout.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.