Ženy generace Y: Jaké jsou v práci?

Vydáno 6.listopad 2009 v 11:18, Michaela Pličková

Po éře emancipovaných žen, nucených volit mezi kariérou a rodinou, se na pracovní trh postupně dostávají členky generace Y. Generace, která se v mnohém liší od předchozích. Jaké jsou ženy Y a jak se tento moderní fenomén odrazí na pracovním prostředí? Může se to týkat i vaší firmy. Čtěte náš článek.

Generace Y

V našem předchozím článku jsme si představili generaci Y. Pod tímto poněkud dramatickým názvem se skrývá skupina mladých lidí, jejichž společným jmenovatelem je především internet a nové technologie. Tito mladí lidé jsou zvyklí na používání nových principů a denní realitu si bez slova online neumí představit.

Způsob, jakým nové technologie tato generace využívá, se odráží na chování jejich členů. A to nejenom v osobním, ale i v pracovním životě. Více o generaci Y se dočtete v tomto článku.

Jaké jsou ženy Y?

Mladé ženy, které se postupně začínají prosazovat na pracovním trhu, mají odlišné podmínky, než jejich předchůdkyně. Jedním z nejdůležitějších činitelů je, že se nemusí potýkat s nerovnostmi. Nejsou omezovány kvůli svému pohlaví. Jsou vychovány v rovnosti, a proto také mají vyšší sebevědomí a nebojí se konkurovat mužům tam, kde to dříve bylo nemyslitelné.
Nemají potřebu někomu dokazovat, že jsou stejně dobré a tak se mohou plně soustředit na samotnou kariéru. Nevidí tak diametrální rozdíl mezi kariérou a rodinným životem. Není to jedno nebo druhé. Volí oboje.
Ženy generace Y jsou schopné pracovnice. Aby ovšem dosáhly kýženého úspěchu, platí pro ně jiná pravidla, než jak to bylo doposud. Penelope Trunková uvádí několik rad pro mladé ženy, čeho se na pracovišti vyvarovat a co naopak neopomenout.

Sexy? Ani málo, ani moc.

Častou otázkou, se kterou se ženy potýkají, je, co si obléct? Moderním trendem v této oblasti je působit žensky. Je rovnoprávnost. Nemusíte zevnějškem dokazovat, že se vyrovnáte mužům. Zaměřte se na svoje ženské přednosti, ale příliš jich nezneužívejte. Psychologické průzkumy dokazují, že zlatá je střední cesta.
Totéž platí i pro make-up. Budete-li se líčit přehnaně, budete působit jako někdo, kdo se příliš snaží. Pokud žádný make-up nepoužijete, vyzní to tak, že vám nezáleží na vašem zevnějšku.

Kolegové jsou tabu? Už ne.

Nepsaným pravidlem v této oblasti bylo do nedávna jasné ne, co se vztahu mezi kolegy týče. Moderní žena ale tráví většinu svého času na pracovišti a pracuje na své kariéře. Kdy a kde má tedy potkat toho pravého, než právě tam?
Rozhodně neplatí, že nutně musíte jít s každým ucházejícím kolegou na rande, ale jisté výhody to pro vás má. Váš spolupracovník ví o vašich pracovních schopnostech a také pro něj bude daleko jednodušší akceptovat vaše pracovní nasazení. Čistě prakticky řečeno – ušetříte čas, který můžete investovat jak do práce, tak do rodiny.

Sexuální obtěžování? Nenechejte se rozladit.

Drtivá většina žen během svojí pracovní kariéry zaznamená různé sexuální narážky a provokace. Rozhodně to není nic k tolerování, na druhou stranu, velkým skandálem ve většině případů ublížíte sobě.
Ne všechny drobnější problémy tohoto typu musí skončit hlášením nadřízenému, ale také si nenechejte nic líbit. Dejte vždy najevo jednoznačné odmítnutí.

Přehodnoťte svoji etiku.

Výsledky ukazují, že průměrně lepší studijní výsledky během školy mají ženy. Není to inteligencí, ve hře je i motivace, píle, čas investovaný do studia apod. Na druhou stranu, na pracovišti se poměr úspěšnosti rychle obrací ku prospěchu mužů. Čím je to zapříčiněno?
Muži jednoduše nějak chápou, co je důležité a co lze přejít. Naučte se jejich způsobům. Nemusíte být dobrá ve všem. Dejte důraz na to podstatné. V práci se jedná především o produktivitu a vztahy s kolegy.

Podmínky na pracovišti se změnily. Přizpůsobte se jim a buďte úspěšné.

Kategorie: Pro firmy, Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.