Zesměšňují vás v práci? Nenechte si to líbit

Vydáno 25.srpen 2009 v 13:47, Pavla Janečková

To, co zprvu vypadá jako nevinný žertík, se může změnit v noční můru.  Zdá se vám, že humor namířený proti vám už přesahuje hranice snesitelnosti? Braňte se, dokud je čas!

Vtipy, narážky, ztrapňování. Ačkoli to může vypadat, že k podobným praktikám se uchylují děti na základní škole, bohužel nejsou ničím neobvyklý ani mezi lidmi ve velkých organizacích s vyspělou firemní kulturou.

Své by o tom mohl vyprávět nejeden zaměstnanec. Zpočátku to jsou vtipy, které sice nemusejí být příjemné, ale v dají se přejít mlčením. Za vyvolání otevřeného konfliktu totiž mnoha lidem nestojí. Protože ale mlčení obvykle znamená tichý souhlas, mohou tyto zprvu nevinné útoky nabírat na intenzitě. Ze žertů se tak stávají narážky, ztrapňování nebo zesměšňování. Pokud k takovému jednání dochází delší dobu, může se stát normou. Jeho původce pak není schopen ani v situaci otevřené konfrontace připustit, že by bylo jeho chování vůči oběti nesprávné. V takové chvíli je už jen velmi obtížné cokoli změnit.

Obětí se může stát kdokoliPřekročí-li kolegové hranici, jednejte.

Stali jste se opakovaně terčem nepříjemných posměšků kolegů nebo nadřízeného? Pak vězte, že toto jednání má svůj název: je jím mobbing nebo, chcete-li, obtěžování či systematické a dlouhodobé šikanování ze strany kolegů popřípadě nadřízeného. Mobbing má mnoho podob od omezování možnosti vyjádřit se až po nadávky a napadání.

Obětí mobbingu se může stát prakticky kdokoli. Je sice pravdou, že k zesměšňování nedochází téměř nikdy bez příčiny, ale je prakticky nemožné odhadnout, co se stane spouštěčem tohoto psychického teroru. K chování, které oběť znevažuje a následně také snižuje její sebedůvěru, dochází nejčastěji v organizacích s velkým počtem zaměstnanců, kteří mají podobné pracovní zařazení.

Terčem posměšků pak bývá nejčastěji ten, kdo se v něčem malém, a to v pozitivním i negativním smyslu, přece jen odlišuje. Může to být vyšší míra iniciativy a angažovanosti vůči pracovním záležitostem, odlišný styl oblékání, nezávislost či cílevědomost. Důvodem pro zesměšňování se může stát i prostý fakt, že je jedinec v pracovním kolektivu novým, tudíž neznalým a popřípadě nežádoucím vetřelcem.

Ztrapňují vás? Braňte se!

Pokud máte pocit, že míra posměšků a zesměšňujících výroků vůči vaší osobě přesáhla míru, kterou považujete ze nevinné pošťuchování mezi kolegy, dejte to svému okolí najevo. Zamyslete se nad tím, kdo je lídrem „vtipálků“ a pokuste se s ním promluvit o samotě. Můžete využít momentu překvapení a otevřeně se ho zeptat, co mu na vás vadí. Popište mu, jak je pro vás jeho jednání nepříjemné, ale zdržte se jakýchkoli nadávek a obviňování. Jednoduše vyjádřete svůj nesouhlas s podobným chováním a stanovte si mantinely. Čím dříve přitom začnete situaci řešit, tím lépe pro vás.

Často může pomoci řešit atmosféru na pracovišti s nadřízeným. Pavel Beňo, zakladatel občanského sdružení Práce a  vztahy, v rozhovoru pro Hospodářské noviny k této problematice řekl, že pokud může nadřízený šikaně na pracovišti zabránit, měl by tak učinit. „Je třeba, aby přišel někdo zvenku, kdo to rázně ukončí“, říká Beňo. V určité chvíli se už podle něj totiž nedá spoléhat na to, že situaci vyřeší zaměstnanci mezi sebou.

A je to právě zaměstnavatel, komu by o dobrou atmosféru na pracovišti mělo jít především. Nic totiž neovlivňuje pracovní výkon tak, jako napjaté vztahy mezi zaměstnanci.

Pokud se i přes vaše veškeré snahy situace na pracovišti nelepší, nastal možná čas poohlédnout se po novém zaměstnání. Vaši kolegové jsou totiž součástí každodenního profesního života a i kdyby vás samotná práce uspokojovala, v konečném důsledku vám špatné vztahy se spolupracovníky nebo nadřízeným  můžou vzít veškerou chuť do jejího vykonávání.  A taková cena je přeci jen příliš vysoká.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.