Změna práce? Z jakého důvodu?

Vydáno 30.červenec 2009 v 21:57, Pavla Janečková

Cítíte se v současném zaměstnání nespokojení a pomýšlíte na odchod? Takový krok je však dobré pořádně promyslet! Mnohé problémy jsou totiž relativně snadno řešitelné. Přesto existují důvody, kvůli kterým byste měli o změně místa alespoň uvažovat. Které to jsou, se dočtete v tomto článku.

Důvodem k nespokojenosti mohou být roztržky s kolegy.Ztrácíte jistotu, že současné zaměstnání je pro vás tím nejlepším? Začínáte se porozhlížet po jiné alternativě, ale přesto zatím nemáte dost odvahy říct současnému zaměstnavateli sbohem? Jsou však důvody, které by za odchodem ze současné práce mohly stát. Pokud jste v podobné situaci i vy, měli byste se nad změnou zaměstnání určitě zamyslet.

Vaše práce vás nenaplňuje

Jedním z nejsilnějších argumentů pro to, abyste se poohlédli po novém zaměstnání, je to, že vás práce, kterou v současnosti děláte, nebaví. Ve vaší práci nevidíte žádný smysl a cíl a máte pocit, že daná pozice nenabízí nic vám ani vy jí. Pokud svou práci nemáte rádi, měli byste se rozhodnout, zda v ní chcete pokračovat. Dělat minimálně třetinu dne to, co vás nenaplňuje, může být velmi frustrující. Odnáší to pak jak efektivita pracovního nasazení, ale i vy v mezilidských vztazích, ale třeba i svým vlastním zdravím.

Nerozumíte si s kolegy nebo s nadřízeným

Vztahy na pracovišti jsou nejčastějším impulzem, díky kterému si lidé začnou pohrávat s myšlenkou podáním výpovědi. Pokud je pro vás obtížné vyjít se svými kolegy, nebo je celková atmosféra mezi spolupracovníky katastrofální, může to být důvod, proč se porozhlédnout po jiném místě. S lidmi, kteří s vámi pracují, totiž trávíte příliš mnoho času na to, abyste podceňovali důležitost dobrých vztahů. Je však nebytné zamyslet se nad tím, odkud neshody s kolegy či se šéfem pramení. Odchod nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Někdy může pomoci otevřená diskuze o vzájemných očekáváních a možnostech změny. Právě komunikace je totiž klíč k nápravě nejednoho problému.

Nejste spokojeni se svým platem

I když peníze nejsou jistě tím nejdůležitějším, měli byste být spokojeni s tím, jak jste za svou práci ohodnoceni. Vše se jistě odvíjí od oboru a také od města, ve kterém pracujete. Dříve, než se rozhodnete ze současného zaměstnání odejít, požádejte o zvýšení svého platu. Svůj požadavek podpořte pádnými a prokazatelnými argumenty. Pokud zaměstnavatel nezareaguje a vy víte, že jinde vám za vaši práci nabídnout víc, proč to nezkusit?

Máte jiné hodnoty a priority než vaše společnost

Zjistíte, že vaše firma lže zákazníkům o kvalitě produktů nebo nastane jakýkoli jiný problém, který zničí obraz společnosti ve vašich očích. Ve firmě, která zastává jiné hodnoty a priority než vy, nezůstávejte. Vaše loajalita a respekt je stejně nejspíš už tatam, takže pokud v zaměstnání setrváte, dlouhá a harmonická budoucnost vás zde stejně nejspíš nečeká.

Vaše práce je příliš stresující

Z počátku to může vypadat jako zaměstnání, ve kterém se nebudete nikdy nudit. Spousta různorodých úkolů způsobuje, že jste stále v pohybu. Po několika měsících ale zjistíte, že hladina stresu, kterou s sebou práce přináší, je neúnosná. Trpíte tak nejen vy, ale i vaše okolí. Abyste si uchránili vaše fyzické i psychické zdraví, je někdy nezbytné najít místo, které bude méně stresující.

Udělali jste přešlap

Dostali jste se do situace, kdy jste poškodili pověst vaší firmy nebo dobré jméno vašich kolegů či nadřízených. Pokud jste se chovali nepřiměřeně, může trvat měsíce, než získáte zpět bývalý respekt. Máte dvě možnosti. Buď se pokusíte své spolupracovníky přesvědčit o své důvěryhodnosti a o tom, že se podobná záležitost nebude opakovat nebo odejdete ještě před tím, než vám k tomu někdo dopomůže. Ačkoli se první možnost pojí s rizikem odmítnutí, je to jistě opravdová výzva.

Pokud máte pocit, že problémy, které na pracovišti máte, jsou důvodem k odchodu, zamyslete se nad tím, zda bude změna zaměstnání opravdu vítězstvím. Problém totiž nemusí být v samotné práci, ale ve vás. Zkuste si proto pravdivě zodpovědět otázku, co vám skutečně vadí a zda jste pro nápravu udělali vy osobně maximum. Teprve potom uvažujte o změně zaměstnání. Hodně štěstí!

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.