Zpátky z dovolené? Ulehčete si návrat do práce

Vydáno 20.září 2009 v 11:04, Pavla Janečková

Právě jste se vrátili z dovolené. Vaše myšlenky jsou ještě tisíce mil daleko od všedních starostí a práce. Problém je v tom, že už JSTE v práci a opět se na vás hrne množství povinností. Lze bez problémů překonat návrat do zaměstnání?

Jste již v kanceláři, ale myšlenkami jste stále na dovolené.

Přeplněná emailová schránka. Stohy spisů kupících se na pracovním stole. Desítky telefonátů, které čekají na vyřízení. Tak může v těch nejčernějších představách vypadat návrat z dovolené. Váš první den v práci však vůbec nemusí být tak dramatický. Jak na to? Poradíme Vám!

Před odjezdem vše zorganizujte

Dříve, než odjedete na dovolenou, splňte všechny pracovní úkoly a přesvědčte se, že nemáte žádné resty, které by vám mohly znepříjemnit hned první den po návratu. Vědomí, že jste v práci vše zanechali v pořádku, vám dovolí snáze se od ní odpoutat a opravdu relaxovat.

Nezapomeňte také dát svým kolegům s dostatečným předstihem vědět, že odjíždíte. Zároveň by měli mít informaci o tom, kdo vás bude ve vaší nepřítomnosti zastupovat nebo na koho se mohou obracet. Vyhnete se tak zahlcení emailové schránky a vyřizování pracovních hovorů na dovolené.

Po příjezdu si nechte den volna

Bylo by chybou jít do práce hned, jakmile se vrátíte z dovolené. Psychologové doporučují vrátit se raději z dovolené o den dřív. Budete tak mít čas na aklimatizaci a dostatečný spánek. Zbavte se přesvědčení, že všechno musíte zvládnout co nejdřív. Sestavte si pořadí úkolů podle důležitosti a tohoto seznamu se první dny po návratu držte- ať už doma nebo v zaměstnání. Pokud je to jen trochu možné, neplánujte si v prvních dnech velké množství úkolů a pracovních schůzek.

Buďte v obraze

Ruku na srdce: I kdybychom byli měsíc v Amazonii, svět se nezastaví. Proto si před návratem do práce přečtěte noviny nebo zprávy na internetu a získejte přehled o aktuálním dění.

Také do zaměstnání zkuste přijít alespoň o hodinu dřív a v klidu se proberte poštou. Komunikujte s kolegy. Zeptejte se jich na novinky ve firmě a buďte aktivní při zjišťování jakýchkoli informací. Předejdete tak situaci, kdy se budete muset vymlouvat, že nic nevíte, protože jste v práci nebyl.

Podělte se o zážitky. S rozmyslem!

Než se vrátíte do práce, rozmyslete se, komu a co chcete o své dovolené říct. Všichni přece nemusí vědět úplně všechno! Dejte si také pozor na to, aby vaše vyprávění kolegy nerušilo od práce. Raději proto počkejte na přestávku, nebo se sejděte po pracovní době.

Myslete pozitivně

Před příchodem do práce se zaměřte na své přátele mezi kolegy a na vše, co vás na vašem zaměstnání těší. Pokud budete myslet pozitivně, bude návrat do práce snazší. To, jakým způsobem k práci přistupujete, má prokazatelný vliv na vaši celkovou spokojenost.

Přineste si také do práce něco, co vám dovolenou připomene. Může to být fotografie, mušle nebo suvenýr. Vzpomínka na pohodové chvíle vám může pomoci ve stresových situacích.

Dostat se po návratu z dovolené do „zajetých kolejí“ není nikdy jednoduché. Ale zvládnout se to dá. Pokud si navíc na celé situaci najdete něco pozitivního, nebudete mnohem klidnější nejen vy, ale i vaše okolí.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.