CO NEJVÍCE ŠKODÍ VAŠEMU ŽIVOTOPISU?

Vydáno 3.říjen 2017 v 08:49, redakce

Někteří uchazeči o zaměstnání předpokládají, že na životopisu v podstatě nezáleží. Že jde o pouhou formalitu a personalistu beztak zajímá pouze to, co je napsáno v pasáži týkající se praxe. Chyba lávky – pověřené osoby vase “sívíčko” posuzují jako celek a podcenění tohoto faktu by se vám nemuselo vyplatit. Které aspekty mohou z tohoto důležitého dokumentu udělat téměř zbytečný cár papíru?

VIZUÁLNÍ NAVŠTÍVENKA

Některé firmy přímo vyžadují, aby byla k životopisu přiložena aktuální fotografie, další to pak chápou jako velké plus. Přiložená fotka vás vždy dokáže jednoznačně odlišit v mase ostatních zájemců – a to v pozitivním i negativním smyslu slova.

O podobných přešlapech se píše i hovoří poměrně často, personalisté přesto i nadále dostávají rozesmáté snímky z dovolených, večírků, rodinných oslav nebo momentek pořízených ve stylu selfie. Můžete mít postavu jako lusk nebo vypít tuplák piva v rekordně krátkém čase, ovšem vybrat za reprezentativní snímek sebe v bikinách, případně s půllitrem v ruce, je skutečně nevhodné.

Chcete-li opravdu zapůsobit, nebojte se investovat do vytvoření profesionálního portrétu. Pochopitelně se můžete vydat i schůdnějí cestou a požádat někoho ze svého okolí o fotografickou výpomoc. Každopádně se nezapomeňte (v souladu s pozicí, o kterou se budete ucházet) hezky upravit a vhodně obléct.

PLYTKÉ FRÁZE

Jsem flexibilní a týmový typ ochotný učit se novým věcem… Mnoho lidí si myslí, že právě těmito sděleními náboráře maximálně oslní. Platí to ovšem pouze za předpokladu, dokážete-li danou kompetenci doložit na konkrétních příkladech. Především je důležité hlídat si do očí bijící rozpory – flexibilita v současnosti frčí, ale budete-li se na tuto vlastnost odvolávat, jen stěží obhájíte skutečnost, že nezvládáte základní pracovní postupy na PC.

Jak tedy na to? Vhodnější, než prázdné konstatování o “schopnosti učit se novým věcem” je uvést jasné příklady svých pokroků ve specifikované oblasti. Lze zmínit např. vylepšení odborného profilu absolvováním kurzu nebo probíhající studium při hlavním pracovním poměru.

JO, ČESKI UMÝM

Kouzlit s naší mateřštinou jako Karel Čapek zvládne málokdo, ale odeslaný životopis plný chyb a překlepů vám udělá maximálně medvědí službu. A to i v případě, že se hlásíte na pozici, která na první pohled nemá se spisovnou češtinou společného vůbec nic. Vytvořený dokument si každopádně několikrát řádně přečtěte a nejste-li si některým pravopisným jevem jisti, neostýchejte se poradit s někým erudovanějším.

CV NENÍ SPAM

Chce to i trochu empatie. Vžijte se do pozice personalisty, na kterého v jeho schránce mrkne e-mail, ovšem bez uvedeného předmětu nebo jakéhokoliv vysvětlujícího textu, pouze s přílohou pod názvem Karel Nedojedlý – životopis. S jakou mírou pravděpodobnosti byste jej otevřeli? Správně – téměř nulovou. A důvod? Například oprávněná obava ze zaslaného zavirovaného souboru, ale především – náborář nemá čas ani důvod pátrat, kdo a proč se mu takto „šifrovaně“ ozývá. Proto nikdy nezapomeňte na průvodní dopise a jasné sdělení uvedené v e-mailovém předmětu (např. Výběrové řízení – účetní).

JSEMTROUBA@KONEC.CZ

Můžete mít před i za jménem několik titulů a praktických zkušeností na rozdávání, ovšem pokud CV pošlete z e-mailu podobnému tomu z mezititulku, budete jen a pouze pro smích. Založte si adresu ve tvaru jmeno.prijmeni a z té veďte veškerou komunikaci při hledání nového pracovního uplatnění.

Kategorie: Hledání práce, Přijímací řízení

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.