Jak zvládnout telefonát s personalistou

2023-06-02 10:40:41, redakce, Hledání práce

Zavolal Vám potenciální zaměstnavatel, kterého zaujalo Vaše CV? Krátkým rozhovorem s Vámi si chce ověřit, zda si zasloužíte jeho pozornost. Poradíme Vám proto, jak telefonické interview co nejlépe zvládnout a zajistit si tak pozvání k osobnímu setkání.

Při přijmutí hovoru se chovejte profesionálně, měli byste se představit jménem. Abyste udrželi příjemný tón hlasu, po celou dobu se usmívejte, i když Vás volají

Volá personalista ve vhodnou chvíli?

![Buďte k personalistovi milí.](/poradna/img/2008/04/krok-blize-pohovoru-diky-dobre-zvladnutemu.jpg "Buďte k personal

Buďte k personalistovi milí.

Personalisté Vás mohou snadno zastihnout v nečekané situaci, v rušivém prostředí. V takovém případě se s volajícím domluvte, že mu zavoláte hned, jak to bude možné, případně se domluvte na vhodném čase.

Rozhovoru se plně věnujte

Je to asi jako s jízdou autem. Věnujete-li se kromě řízení ještě telefonování, nemůžete se plně soustředit na obě činnosti zároveň. Při rozhovoru s potenciálním zaměstnavatelem se tedy raději vzdalte od všech rušivých vlivů, jakými jsou počítač, zapnutá televize, křičící děti apod.

Mluvte pomalu a srozumitelně

Po telefonu personalista nevidí Vaši řeč těla či výraz tváře. Hodnotí Vás tedy pouze podle toho, co říkáte a jak to říkáte. Snažte se proto mluvit spisovně, stručně a jasně. V žádném případě nežvýkejte, nejezte a nekuřte.

Podle odborníků se potenciální zaměstnavatel snaží ve Vaší řeči najít především následující informace:

Je-li hovor dopředu ohlášen, připravte se

Někdy se s Vámi potenciální zaměstnavatel na čase telefonického rozhovoru dopředu domluví. Toho rozhodně využijte a důkladně se připravte. Na rozdíl od osobního setkání můžete mít písemné poznámky, například v podobě informací o firmě. K ruce si také vezměte své CV a další dokumenty (např. ukázky Vaší práce), které od Vás personalista dříve dostal emailem. Budete tak moci pohotově reagovat na jeho otázky.

Po rozhovoru pošlete personalistovi děkovný email

Jak se v povědomí potenciálního zaměstnavatele nejsnáze udržet? Pošlete mu ještě týž den email s poděkováním za příjemný rozhovor a čas, který vám věnoval. Ve stručnosti zpětně poukažte i na Vaši odpovídající kvalifikaci. Inspirovat se můžete příkladem děkovného dopisu v našem článku Uspějte při přijímacím pohovoru.

Mnoho lidí považuje telefonický rozhovor za méně oficiální než setkání tváří v tvář. S tím ale nesouhlasí potenciální zaměstnavatelé, podle kterých je obojí stejně důležité. Ukažte tedy personalistovi, že umíte jednat profesionálně, a pozvání k osobnímu setkání na sebe nenechá dlouho čekat.