Jednoduché tipy pro úspěšný pohovor

2020-09-22 10:44:49, redakce, Hledání práce, Přijímací řízení

Potenciální zaměstnavatel rozhoduje o obsazení volného místa právě především na základě osobního setkání. Jak zvládnout interview co nejlépe a odlišit se od ostatních uchazečů?

Příprava na pohovor

S přípravou zvládnete přijímací pohovor hravě.

Pro úspěšné zvládnutí pohovoru je naprosto nezbytné se na něj předem připravit. Prokážete tím personalistovi svůj skutečný zájem a příprava Vám navíc pomůže i částečně odbourat nervozitu z osobního setkání.

V čem tedy příprava spočívá?

Informace o firmě

Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti, budete ve výhodě oproti ostatním uchazečům. Užitečné je vědět: čím se firma zabývá, jakou má strukturu a vedení, co obnáší konkrétní pozice a co zde ze svých znalostí využijete.

Odpovědi na otázky

Připravte si reakce na obvyklé otázky (viz samostatný článek). Znovu si projděte svůj životopis a zkuste si nanečisto o jednotlivých bodech stručně a výstižně pohovořit.

Psychická příprava

Na pohovor se snažte přijít s příjemným a uvolněným pocitem. Prožijte klidný předchozí večer s dostatkem spánku. Před schůzkou si dejte lehké jídlo a vyrazte včas.

Co na sebe

Zkuste odhadnout firemní kulturu a styl a podle toho volte oděv, nemusí být vždy vhodné příliš formální oblečení (např. u kreativních pozic nebo start-up firem).

Co s sebou

S sebou vezměte vše, čím můžete zaujmout a prokázat svou kvalifikaci na danou pozici. Nezapomeňte svůj životopis, ukázky prací, doporučení, diplomy, osvědčení z kurzů.

Vlastní interview

Pokud se na osobní setkání dostatečně připravíte, neměl by Vás personalista ničím zaskočit. Budete-li se navíc řídit následujícími radami, pohovor proběhne hladce a Vy zanecháte dobrý dojem.

První dojem

První dojem si zaměstnavatel utvoří během počátečních 3 vteřin. Do místnosti vstupte (po vyzvání) energicky a sebevědomě, mějte lehký úsměv na rtech. Přijměte podání ruky (přiměřeně pevný stisk), srozumitelně se představte a personalistovo jméno si zapamatujte. Posaďte se na nabídnuté místo.

Samotný rozhovor

Soustřeďte se na otázky, snažte se odpovídat pohotově, stručně a věcně. Nebojte se zeptat, pokud nějakému dotazu neporozumíte napoprvé. Chovejte se sebevědomě, ale ne arogantně. Seďte vzpřímeně a dívejte se personalistovi do očí. Mluvte spisovným jazykem, používejte odbornou terminologii. Nebojte se projevit přirozené nadšení a zájem o danou pozici.

Ukončení pohovoru

Máte z pohovoru dobrý pocit a práci opravdu chcete? Dejte to najevo! Upřímně řekněte, že máte o práci opravdu zájem a proč si myslíte, že se na pozici hodíte. Zeptejte se na další krok personalisty ve výběrovém řízení a poděkujte za jeho čas.

Čeho se vyvarovat – 5x NE

Následující body varují před některými častými chybami, kterých se uchazeči při pohovoru dopouštějí. Nechcete-li potenciálního zaměstnavatele zcela odradit, vyhněte se jim.

  1. NEpomlouvejte svého současného ani bývalého zaměstnavatele.
  2. NEodpovídejte na otázku otázkou, ani pouhým ano, ne.
  3. NEmluvte málo ani moc.
  4. NEptejte se na plat a bonusy jako první.
  5. NElžete.

Děkovný email po interview

Děkovný email můžete (ale nemusíte) zaslat. Pokud ano, pak nejlépe ten stejný den po skončení pohovoru. Poděkujte v něm zaměstnavateli za čas, který Vám věnoval a zdůrazněte Váš zájem o danou pozici. Text si důkladně promyslete, máte poslední šanci na své schopnosti upozornit.

Příklad poděkování za pohovor:

Vážený pane Zámečníku,

touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za Váš čas, který jste mi věnoval při úterním pohovoru. Měl jsem z našeho setkání dobrý pocit a pevně věřím, že jsem díky svým zkušenostem a znalostem ideálním kandidátem pro pozici obchodního zástupce.

Chtěl bych Vás ubezpečit o svém zájmu stát se členem týmu ve Vaší společnosti. Pokud byste měl případně další dotazy, rád vše zodpovím.

S pozdravem a přáním pěkného zbytku dne

Tomáš Maralík

Pozvání k ústnímu pohovoru berte jako otevření vstupní brány, máte velkou šanci pozici získat. Hodně štěstí!