Nemůžete najít práci? Vsaďte na rekvalifikaci

Vydáno 11.listopad 2009 v 09:36, Pavla Janečková, 3 komentáře

Přišli jste o zaměstnání a nemůžete najít novou práci ve svém oboru nebo vám schází znalosti, které váš případný zaměstnavatel požaduje?  Možná nastal čas na životní změnu, ve které vám mohou pomoci právě rekvalifikační kurzy.

Jeden případ za všechny

Jana byla patnáct let zaměstnaná jako účetní v jedné větší firmě. Kvůli finanční krizi však musel majitel snížit stavy zaměstnanců a jednou z těch, kdo přišel o práci, byla i Jana. Hlavním důvodem, proč opakovaně neuspěla při pracovních pohovorech, byl fakt, že v podniku, kde pracovala jako účetní, se starala pouze o jednu z dílčích oblastí účetnictví, totiž o fakturaci. O účetnictví jako celku toho moc nevěděla, což se při pohovorech projevilo. Novou práci ale nutně potřebovala, proto se rozhodla doplnit si své znalosti v tomto oboru formou rekvalifikačního kurzu na mzdovou účetní pořádaného úřadem práce.

Příběh Jany je typický pro čím dál větší počet lidí. Nároky na znalosti a dovednosti v jednotlivých profesích se zvyšují a zvláště ti zaměstnanci, kteří byli několik let zaměstnaní na jednom místě, mohou mít s hledáním nové práce problémy. Často totiž mají potíže s přizpůsobením se požadavkům, které na ně jejich potencionální zaměstnavatelé kladou. Právě v takovém případě může pomoci rekvalifikační kurz.

Jak to funguje v praxi?

Jaké podmínky ale musíte splnit, abyste se mohli do kurzu přihlásit? Základním předpokladem je to, abyste byli na úřadu práce evidováni coby uchazeč o zaměstnání a jako takový pobírali podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste tedy dostali výpověď, prvním krokem, který byste měli učinit, je právě registrace na úřadu práce.

V případě, že se neúspěšně pokoušíte najít práci již delší dobu, úřad práce vám nabídne rekvalifikační kurz. Nicméně zajímat se o něj můžete již dříve. Informace a poradenství vám v tomto směru nabídne na úřadu práce každá zprostředkovatelka či Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání.

Typ rekvalifikačního kurzu si sice můžete vybrat sami, ale aby vám jej úřad práce proplatil, musíte s ním uzavřít Dohodu o rekvalifikaci. Úřad následně zhodnotí, zda kurz skutečně zvýší vaše šance k nalezení zaměstnání. Velkou roli zde hrají vaše dosavadní zkušenosti, praxe, kvalifikace a v neposlední řade i zdravotní stav. Kurzem byste totiž měli navázat na to, co už umíte a v čem máte praxi, zároveň byste měli nabyté znalosti a dovednosti dokázat uplatnit v budoucí profesi.

V případě, že vám úřad rekvalifikaci schválí, bude vám kurzovné zaplaceno, navíc budete v jeho průběhu jako podporu při rekvalifikaci pobírat šedesát procent průměrného měsíčního výdělku z posledního zaměstnání.

Na vlastní pěst

Pokud se rozhodnete absolvovat rekvalifikační kurz bez pomoci úřadu práce a uhradíte si ho sami, buďte při jeho volbě opravdu pečliví a všechny informace si ověřte: Vyučují v něm kvalitní lektoři? Budou vám poskytnuty učebnice a jiné studijní materiály? Jak vypadá osvědčení o rekvalifikaci, které byste měli po absolvování kurzu obdržet?

Nabídka rekvalifikačních kurzů je na českém trhu velmi široká. Rozhodně tedy máte z čeho vybírat, o to více však musíte vynaložit energie, abyste zvolili opravdu ten pravý. Ať už do svého vzdělání investujete sami nebo využijete pomoci úřadu práce, v každém případě je při výběru kurzu třeba přihlédnout k situaci na trhu práce a orientovat se na profese, po kterých je poptávka.

Rekvalifikace zvýší vaše šance

Toho, že byste ani po absolvování rekvalifikačního kurzu nenašli práci, se bát nemusíte. V roce 2008 našla do tří měsíců po absolvování kurzu práci více než polovina z uchazečů o zaměstnání.

Ať už se naučíte pracovat na počítači nebo se rekvalifikujete v oblasti podnikání či sociálních služeb, nově nabyté zkušenosti obohatí i vás samotné. Pokud si rozšíříte své dovednosti a znalosti, nejen že zvýšíte svoji konkurenceschopnost na trhu práce, ale jistě také posílíte vlastní sebevědomí. A dobrý pocit ze sebe sama je právě tím potřebným základem úspěchu v mnoha oblastech života- hledání práce nevyjímaje.

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Nemůžete najít práci? Vsaďte na rekvalifikaci”

 1. Michaela Winterová napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s vyplácením podpory při rekvalifikaci. Jsem již několik měsíců vedená na ÚP, ke včerejšímu dni jsem nastoupila na rekvalifikaci,jsem absolvent SŠ a předtím jsem pracovala pouze 4 měsíce. Bude se mi podpora vypočítávat z posledního příjmu nebo dostanu pouze minimum? děkuji za odpověď.

 2. Robert napsal:

  Dobrý den ,měl bych zajem o tu rekvalifikaci(malířske prace)..rozšiřit si to jesli by to slo .. diky za odpoved.

  • petra napsal:

   Dobrý den,

   prosím kontaktujte úřad práce v místě Vašeho bydliště pro více informací. Určitě Vám pomohou vybrat vhodný rekvalifikační kurz.
   Přeji hodně úspěchů,

   Petra Benešová

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.