Požadujeme: znalost práce na PC

2023-06-07 17:56:34, redakce, Hledání práce, Přijímací řízení

Znalost práce na PC je dnes víceméně samozřejmostí a to i u dělnických pozic. Pokud víte, že na tomto poli máte rezervy, doporučujeme se s prací na počítači co nejvíce seznámit ještě před pracovním pohovorem.

Prvním okamžikem, kdy lze prokázat znalost práce týkající se práce s textem a jeho formátováním, je zaslání správně vytvořeného strukturovaného životopisu - více zde.

Práce na počítači

Znalostí práce na PC se obvykle myslí schopnost používat počítač pro běžnou činnost - zasílání emailů, vytváření textových dokumentů (práce např. s Wordem či obyčejným poznámkovým blokem), práce s tabulkovým procesorem (Excel), dovednost konvertovat dokumenty do jiných formátů (DOC do PDF apod.), instalovat aktualizace, stáhnout si požadovaný program či vyfotit obrazovku tlačítkem PrtSc a vědět, kde fotku pak najdu resp. kam si ji ukládám. Samozřejmostí je i práce s internetem. Mezi opravdu základní dovednosti patří hledání v souborech, přejmenování souboru nebo adresáře, přesouvání ikon apod. Doporučujeme neplést pojmy prohlížeč (např. Internet Explorer nebo Mozilla Firefox) s vyhledávačem (tj. Google, Seznam). Operačním systémem je Windows nebo třeba Linux.

Excel

Obvyklým tématem znalosti práce na PC u pohovoru je Excel. Náročnost testu se pochopitelně odvíjí od pozice, takže zkuste odhadnout, co všechno by tak mohli po Vás chtít. Můžete se setkat zejména s těmito zadáními:

U složitějších pozic navíc:

MS Word

Z pohledu přípravy na pohovor je určitě dobré oprášit:

Co dělat, když nevím

Úplně nejlepší tip je najít si řešení v nápovědě k programu, prohledat menu a klidně vyzkoušet. Prokážete, že jste schopný uživatel, i když zrovna tohle nevíte z hlavy.

Důležité je poctivě do životopisu uvést co umíte, protože není nic snadnějšího než vyzkoušet Vás ze znalosti uvedených jazyků nebo posadit k počítači!