Proč nemůžu najít práci?

2009-10-18 18:16:03, Pavla Janečková, Hledání práce

Už nějakou dobu sháníte novou práci, ale ne a ne ji najít? Možná nejde jen o smůlu, chyba může být částečně i na vaší straně.

To, zda bude hledání práce úspěšné, závisí na mnoha faktorech. Některé z nich nejsou ovlivnitelné, jiné jsou zcela ve vašich rukou. Využíváte všech možností na cestě za vysněnou prací? Neděláte někde chybu? Následující článek vám pomůže najít odpověď.

Nevyužíváte všech možností![Najděte chybu, které se možná dopouštíte.](/poradna/img/2008/11/najit-praci.jpg "Najděte chybu, které se možná

Nevyužíváte všech možnostíNajděte chybu, které se možná dopouštíte.

Pokud spoléháte na to, že si vás nabídka práce najde sama, jste na omylu. Vlastní iniciativa je klíčem k nalezení ideální práce. Kromě inzerátů v novinách a na internetu zkuste zaslat svůj životopis přímo do společností, u nichž byste chtěli pracovat. Můžete tím jen získat.

S hledáním práce si nelámete hlavu

Jedním z důvodů, proč jste dosud hledali práci marně, může být i to, že jste se v celém procesu neangažovali s dostatečnou vervou. Uvědomte si, že hledání práce je jako hra s čísly, kde výhercem i poraženým jste jedině vy sami. Čím víc pohovorů absolvujete, tím se zvyšuje vaše šance na získání opravdu dobrého místa.

Máte zkreslené představy o procesu hledání práce

Mnoho lidí má tendenci přeceňovat své schopnosti při hledání zaměstnání. Mají zkreslené představy o možnostech uplatnění svých profesních kvalit a zkušeností a také o tom, do jaké míry je trh práce nasycen. Pokud navíc nevyužívají všech možností, ve chvíli, kdy hledání práce trvá déle, než si představovali, často podléhají frustraci a pocitům beznaděje.

Váš životopis nemá „šmrnc“

Zaslání životopisu je většinou prvním kontaktem mezi vámi a vaším potencionálním zaměstnavatelem. Možná nastal čas na jeho inovaci. Nejste si jisti jeho podobou? Poraďte se s odborníky! Pokud posíláte životopis emailem, vyhněte se dokumentu Word. Otevřený v jiném počítači nemusí vypadat tak, jak jste plánovali. Využijte raději formát PDF.

Podceňujete důležitost pracovního pohovoru

Pokud se ucházíte o zaměstnání, je jedním z klíčových momentů pracovní pohovor. Při komunikaci tváří v tvář můžete v potencionálním zaměstnavateli zanechat mnohem působivější dojem, než při jakékoli jiné formě komunikace. Nepodceňujte tedy jeho důležitost a pečlivě se na něj připravte.

Na pohovor jste se dostatečně nepřipravili

Mnozí z těch, kteří neuspěli při pracovním pohovoru, udělali jednu zásadní chybu: dostatečně se na něj nepřipravili. Nejde přitom jen o oblečení, které pro tuto příležitost zvolíte. Snažte se předem získat co nejvíce informací o firmě, pro niž chcete pracovat. Nejenže budete v obraze, co se týče chodu společnosti. Vaše informovanost na potencionálního zaměstnavatele jistě pozitivně zapůsobí. Nezapomeňte se také připravit na otázky typu: Proč chcete pracovat právě pro nás? nebo Co můžete naší společnosti nabídnout?

Při pohovoru nedokážete sami sebe dobře prodat

I když je to často kruté, faktem zůstává, že to, jak na zaměstnavatele zapůsobíte při pohovoru, většinou ovlivní rozhodnutí o vašem přijetí či nepřijetí. Proto v těch pár minutách, které máte na prezentaci sebe sama, ze sebe musíte vydat vše. Snažte se být sebevědomí a uvolnění nebo udělejte vše pro to, abyste tak alespoň vypadali. Pokud vás zaskočí položená otázka, nezmatkujte. Odpověď promyslete, mluvte jasně a srozumitelně. V žádném případě se neprezentujte v negativním světle. Pokud se vás potencionální zaměstnavatel zeptá na důvody odchodu z předchozího zaměstnání, rozhodně mu nevyprávějte o tom, jak jste práci nezvládali.

Zastáváte postoj „Co můžete udělat vy pro mě“?

Mnoho lidí věří tomu, že při pracovním pohovoru je zaměstnavatel odpovědný za co nejlepší prezentaci firmy i sebe sama, stejně jako se při něm prezentuje uchazeč. Zaměstnavatel je z takového pohledu jakýmsi dlužníkem. Chyba. Pokud dáte svému potencionálnímu zaměstnavateli dostatek argumentů, proč by měl přijmout právě vás a čím můžete být pro firmu přínosem, dočkáte se také odpovědi na otázku, co může firma nabídnout vám.

O svém bývalém zaměstnavateli se vyjadřujete nekorektně

Někteří lidé prezentují důvody odchodu z předchozího zaměstnání z egocentrického úhlu pohledu. Své bývalé zaměstnavatele kritizují a myslí, že je potencionální zaměstnavatel v jejich citovém výlevu podpoří. Mýlí se. Zaměstnavatel nebude chtít riskovat, že se podobně budou jednou vyjadřovat i o něm.

Mnoho lidí doufá, že jejich vysněná práce na ně teprve čeká, jen ji najít. Oproti nim jste ve výhodě. První krok k ideální práci jste už udělali. Chce to možná dávku trpělivosti, ale výsledek se jistě dostaví. Teď už víte, jak na to!