Psychologické testy: Co všechno obnášejí

Vydáno 9.květen 2008 v 12:00, redakce, 1 komentář

Mnoho podniků využívá pro výběr kandidátů na důležitější pozice vícekolové výběrové řízení. Jeho součástí pak bývá sada různých psychologických testů. V našem článku Vám chceme přiblížit, jaké úkoly Vás mohou čekat a jak se s nimi snáze vypořádat.

K čemu slouží psychologické testyNejčastější jsou písemné testy.

Většina firem si dnes k výběru nového zaměstnance bere na pomoc také celkový profil osobnosti jednotlivých uchazečů. Ten zahrnuje rozbor stylu myšlení, profesní orientaci a profil osobnostních rysů. Poodhalí se tak například silné a slabé stránky uchazeče, jeho chování na pracovišti i mimo něj a zvládání stresových situací.

Na základě zjištěných informací se pak profil kandidáta porovná s konkrétními požadavky společnosti na obsazovanou pozici. Hodnotí se, nakolik se rysy chování testovaného jedince ztotožňují právě s charakterem pozice. Je možné odhadnout například i to, jak by daný člověk zapadl do firemní kultury společnosti.

Některé profese zvládnutí psychologických testů vyžadují

Celodenním náročným testováním (včetně pohovoru s psychologem) musejí projít například budoucí piloti a letušky. Důkladné zkoumání osobnostních rysů však čeká i na potenciální příslušníky policie, profesionální řidiče, obsluhu jaderných elektráren, exekutory a některé další profese.

Testovat lze i stávající zaměstnance

Mnohé firmy již přistupují i k testování stávajících zaměstnanců. Výsledky testu osobnosti jsou totiž zároveň výborným východiskem pro nadřízené, kteří tak na jejich základě mohou pomoci k dalšímu rozvoji svých spolupracovníků.

Způsoby testování

Existuje mnoho metod, jak osobnost člověka testovat. Žádná z nich neposkytne zaručený výsledek, proto slouží spíše jako podpora průkaznějších metod prověřování uchazeče. K nejčastějším způsobům testování a jejich specifikům patří:

 • Individuální písemný test psaný pod dohledem – Je zde jistota, že test vyplňuje určená osoba. Většinou zahrnuje otázky zjišťující IQ, vizuální schopnosti, paměť. Někdy se cíleně skládá z více otázek, než je uchazeč schopen během zadaného času vyplnit (vytvoření stresové situace).
 • Vyplnění testových otázek na internetu do připraveného formuláře – Každá testovaná osoba získá unikátní kód pro vyplňování. Velkou výhodou pro testované osoby však je, že online test mohou vyplnit v kteroukoli hodinu až do zadaného termínu. U vyhodnocení může hrát roli i čas, který kandidátovi zabralo zodpovězení jednotlivých otázek.
 • Osobní pohovor – Psychologické otázky bývají například součástí přijímacího pohovoru. U povolání, kde je zvládání stresu doslova životně důležité, pak bývá zapojen i psycholog.
 • Assessment (hodnotící) centre – Tento komplexní hodnotící systém zahrnuje kromě výše zmíněných metod například i individuální a skupinové hry a cvičení, modelové situace, případové studie.

Písemné testy

Testy, jež mají poskytnout co nejkomplexnější obrázek osobnosti vyplňující osoby, mívají i několik stovek otázek. Ty mohou být velmi různorodé. Ptají se například na Vaše jednání ve specifických situacích, na pocity a reakce v různých podmínkách, Vaše vztahy v soukromém i společenském životě a mnohé další.

U písemných testů neexistuje jiná dobrá rada, než je vyplňovat popravdě. Některé otázky se úmyslně opakují později v jiné formulaci. Hodnotitelé na základě tzv. lžiskóre snadno odhalí člověka, který se snaží svůj obrázek vylepšit. Mírně zvýšené lžiskóre je však běžné, může jít o zkreslení ze špatně pochopených otázek.

Kreslení obrázků

Kreslení obrázků je další populární typ úkolu, který Vás může potkat například u přijímacího pohovoru či písemného testu.

Platí zde všeobecné pravidlo vynechávat zbytečné detaily, které nejsou součástí zadání (např. při kreslení stromu zapomeňte na ptačí budku či plody). U osobního pohovoru se pak klidně zeptejte na nějakou doplňující otázku (např. při kreslení domu – pro koho je určený atd.).

Příklady několika konkrétních úkolů a jak bývají hodnoceny:

 • strom – kladně bývá hodnocen spíše košatý listnatý strom, jenž by měl mít i kořeny (ty představují rodinné zázemí, nemají však dominovat)
 • dvě postavičky (v sukni a kalhotech) – obě postavy nakreslit stejně velké, jde o symboliku vnímání muže a ženy, matky a otce
 • dům – otázka, se kterou se mohou setkat uchazeči o technické či IT pozice – je vhodné se zeptat, pro koho má dům být a podle toho ho jednoduše nakreslit

U obrázků zvířat hraje roli například i směr jeho pohledu:

 • pohled doleva – máte smysl pro disciplinu, zakládáte si na zvycích, jste přátelští
 • pohled doprava – aktivní a kreativní člověk, ne příliš rodinný typ
 • pohled přímo – vyrovnaný, upřímný člověk, neschovávající se před konflikty

Charakteristika člověka bývá odvozována z velké části i z umístění obrázku. Doprostřed papíru nakreslí obrázek spíše realista, do horní části optimista, dolní si vybírají převážně pesimisté. Střed papíru celkově volí spíše extroverti, mimo střed malují introverti.

Více detailní kresba pak ukazuje na člověka uvažujícího více analyticky, trpělivější typ. Schematičtější kresba naopak naznačuje, že půjde o člověka citlivějšího a dobrosrdečného.


Na psychologické testy narazíte ve většině zahraničních podnicích, v personálních agenturách a v některých českých firmách. Nelze se na ně příliš připravit a ani to nedoporučujeme. Je dobré však dopředu vědět, jaké typy otázek či úkolů Vás mohou potkat.

Zkuste si alespoň sami pro sebe některé z následujících testů:

 • proficomm.cz/cz/online-testy-osobnosti/

Mluvíte-li dobře anglicky, podívejte se na:

 • testcafe.com
 • 3smartcubes.com

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Psychologické testy: Co všechno obnášejí”

 1. Tomáš napsal:

  Byl jsem nervózní jak malej Jarda, ale pak to ze mě spadlo. Dopravní psychotesty byly
  docela rychlý – za necelý dvě hoďky bylo hotovo.. Paní psycholožka nám hned řekla
  výsledky, takže jsem si oddechl, protože to všechno dobře dopadlo.
  Držím palce, kdo se chystáte…

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.