Prokrastinace: Metla produktivity

Vydáno 23.červenec 2009 v 15:52, Michaela Pličková

Stává se vám, že odkládáte nepříjemné úkoly z dneška na zítřek, ze zítřku na pozítří a z pozítří na nejpozdější možný týden? Děláte věci na poslední chvíli, ale nemůžete se tohoto návyku zbavit, přestože vás velmi vyčerpává a stresuje? Pak se prokrastinace může týkat i vás.

O čem je řečprokrastinace

Odborníci hovoří o prokrastinaci jako o výsledku dnešní na výkonnost orientované doby. Jedná se o chronické odkládání povinností na později, o takzvanou liknavost. Prokrastinace ale není lenost. Příčiny, které vedou k odkladu práce, můžou být rozmanité;

  • Obava z neúspěchu
  • Nedostatek času
  • Nesprávně odhadnutá délka řešení daného úkolu
  • Nechuť k úkolu
  • Jiné lákavější činnosti
  • Nedostatečný nátlak okolních podmínek apod.

Pohledem vědy

Fenomén prokrastinace se do povědomí psychologie dostával od šedesátých let 20. století. Za posledních dvacet let se v této oblasti uskutečnila řada výzkumů (např. Ferrari a kolektiv). Vyplývá z nich například fakt, že chronickou liknavostí trpí až 20 procent lidí.

Prokrastinace byla zkoumána především v okruhu vysokoškolských studentů. Vědci došli k závěru, že Až 70 procent studentů bojuje s různou mírou prokrastinace. Tento problém se přemístil také do oblasti poradenství pro studenty.

S opuštěním školy ale prokrastinace nezmizí. Je velmi těžko zmapovatelné, kolik lidí trpí tímto jevem, nicméně se dá předpokládat, že procentní podíl bude opět poměrně vysoký. Zkrátka – prokrastinace je v současnosti velkým problémem.

Jak z toho ven

Abychom mohli problém liknavosti vyřešit, musíme ho nejdříve pořádně pochopit. Prokrastinace se neobjeví ze dne na den. Je to návyk. Chcete-li, zlozvyk. A jako každý jiný zlozvyk, musíte projít fází odvykání.

Přísný režim

Základem boje proti liknavosti je sebedisciplína. Musíte být silní a obrnit se proti vnitřnímu hlasu, který vás odrazuje od povinností. Na začátku to bude náročné, ale pak to bude čím dál víc jednodušší.

Něco za něco

Důležité je pracovat s vlastní motivací. Na začátku odvykání můžete postupovat formou odměny a trestu. Pokud úkol uděláte, můžete se dívat na váš oblíbený pořad v TV. Za každý nesplněný úkol pak můžete například vložit 50 Kč do na to určené kasičky.

Plánování

Velmi dobrou pomůckou při boji proti liknavosti je zvládnutý time-management. Rozfázujte si plnění povinností do rozumných časových fází. Pořiďte si diář a barevně si vyznačujte splněné úkoly. Pokud uvidíte v každém dni vizuálně vyznačený splněný úkol, nebude se vám chtít přerušit tuto řadu.

Nejste na to sami

Může se stát, že vám to ze začátku nepůjde. Uvědomte si, že se jedná o chronický, tedy těžko odbouratelný zlozvyk. Proto se nestyďte požádat o pomoc. Můžete se domluvit se svým kamarádem, s manželkou, nebo se obrátit na psychologickou poradnu.

Prokrastinace je překážkou na cestě k dosahování nejlepších výsledků a zdrojem obrovského stresu. Abyste se své liknavosti zbavili, začněte o problémech a úkolech přemýšlet jinak. Problém totiž přestává být problémem ve chvíli, kdy ho začnete řešit. Proto o věcech méně přemýšlejte a raději se do nich pusťte.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.