KDYŽ PROBLÉMY V ZAMĚSTNÁNÍ PŘESTANOU BÝT SNESITELNÉ

Vydáno 7.listopad 2017 v 12:09, redakce

Zaměstnavatel vám dluží výplatu, nařizuje neúnosné přesčasy nebo vyhrožuje okamžitou výpovědí? Jak se v podobných situacích zachovat? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.

NEZASLANÁ VÝPLATA

„Příští týden už účetní peníze opravdu pošle, měj strpení.“ Posloucháte od šéfa podobné sliby opakovaně, zatímco rezerva na vašem bankovním účtě se v pravidelných intervalech neúnosně tenčí? Jestli firma dluží výplatu déle než 15 dní po splatnosti, můžete okamžitě skončit. Důrazně ovšem doporučujeme podání výpovědi v písemné podobě.

Systém počítání: výplatu za únor vám zaměstnavatel musí poslat nejpozději do konce března. Pak začíná běžet patnáctidenní lhůta, během které má poslední možnost dluh vyrovnat. Pokud peníze nemáte ještě ani 16. dubna, nečekejte na zázrak a přistupte k okamžitému zrušení pracovního poměru. Po doručení výpovědi zaměstnavateli už do práce chodit nemusíte.

O nevyplacenou částku samozřejmě nesmíte přijít ani poté, zaměstnavatel je povinen zaplatit vám všechny odpracované dny. S žádostí o pomoc se můžete obrátit například na občanskou poradnu, v níž se vám dostane i rad ohledně pracovního práva. Pobočky této instituce najdete v každém krajském městě.

ZÍTRA UŽ NEMUSÍŠ CHODIT

Buďte v klidu, takhle jednoduše se vás nikdo zbavit nesmí. Před okamžitým zrušením pracovního poměru vás chrání zákony, přesto k němu může dojít – ovšem pouze v přesně specifikovaných případech:

  • jste ve zkušební době (během ní zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr i bez udání důvodu)
  • končí vám smlouva na dobu určitou
  • zvlášť hrubým způsobem porušíte své pracovní povinnosti.

NEÚNOSNÉ PŘESČASY

To, že někdy je potřeba zůstat v práci o trochu déle, pochopí každý. Nic se ovšem nemá přehánět. Přesčasy by v celkovém součtu neměly překročit 150 za rok odpracovaných hodin. Firma je navíc může nařídit pouze v odůvodněných případech (nejčastěji z provozních důvodů). Za hodiny, která vám tímto způsobem “naskáčou” vám každopádně náleží příplatek nebo náhradní volno.

Musíte si ovšem dát pozor na to, jak je popisovaná záležitost vyřešena v pracovní smlouvě. V ní totiž může být sjednáno, že přesčasové hodiny jsou už zahrnuty ve mzdě. Pokud něco takového podepíšete, ani jedna z výše uvedených výhod se vás pochopitelně týkat nebude.

PROTIPRÁVNÍ JEDNÁNÍ

Pokud se zaměstnavatel chová neférově (dává vám méně než je zákonem stanovená minimální mzda, neumožňuje čerpání přestávek a podobně), můžete se obrátit na celou škálu institucí, které vám rády pomohou, např:

  • inspektorát práce (podnět na ni lze poslat i anonymně)
  • Česká advokátní komora (poskytuje bezplatvou právní pomoc)
  • již zmíněná občanská poradna (její služby jsou také zdarma).

Zkusit můžete pochopitelně i právníka, ale za jeho služby už zaplatíte. Co se cen týče – ty se velmi liší dle jednotlivých advokátních kanceláří. Obecně lze ovšem konstatovat, že zaplatíte několik set až tisíc korun, což bude mj. záležet i na složitosti posuzovaného případu.

PŘESNÉ ZNĚNÍ ZÁKONA

§ 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).
(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.