Správná pracovní doba

Vydáno 18.květen 2009 v 09:41, Michaela Pličková

V tomto článku se dočtete, na co si dát pozor u stanovování pracovní doby. Jaké principy musí být ze zákona dodržovány? Jaká je maximální pracovní doba?  Jak dlouhý je zkrácený úvazek? Kdy je ten správný čas na přestávku? Jak by měli plánovat svůj čas živnostníci?

Co říká zákon

Počet odpracovaných hodin týdně

Otázkou pracovní doby se zabývá Zákoník práce, konkrétně paragraf 78 až 92. Ten ustanovuje maximální délku pracovního týdne na 40 odpracovaných hodin. Lidem mladším 18 let povoluje právo odpracovat maximálně 40 hodin týdně, a to tak, že denně nesmí přesáhnout 8 pracovních hodin.

Snížený úvazek

Zaměstnavatel může se zaměstnancem uzavřít pracovní smlouvu na nižší než 40 hodinový pracovní úvazek. Rozsah odpracovaných hodin je na domluvě obou stran.

Příkladem zkráceného úvazku je poloviční úvazek, kdy člověk chodí do práce na 4 hodiny denně. Stejně tak je polovičním úvazkem práce tři dny v týdnu v celkovém rozsahu 20 hodin týdně. Distribuci pracovní doby do jednotlivých dní si tedy řídí zaměstnavatel se zaměstnancem.

Jedinou výjimkou je pravidlo stanovené zákonem, které uvádí, že mezi směnami musí mít každý pracovník alespoň 12 hodinový nepřetržitý odpočinek. Tato doba lze u osob starších 18 let za určitých podmínek (např. živelná katastrofa) zkrátit, nejvíce však na osm hodin.

Druhy pracovní doby

Rovnoměrně rozvržená pracovní doba – je každý den v týdnu stejně dlouhá (např. osm hodin)
Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba – Jednotlivé dny se liší délkou pracovní doby, ve výsledku ovšem součet dává 40 hodin týdně (Např. systém tzv. dlouhých a krátkých směn)
Pružná pracovní doba – zaměstnanec sám si volí pracovní dobu podle předem určených vzorců (např. systém docházky v callcentrech, 4, 6, 8 a 12 hodinové směny)

Přestávky

Nejdéle po šesti odpracovaných hodinách má každý zaměstnanec právo na nejméně 30 minutovou přestávku na jídlo a odpočinek. Tato pauza je neplacená. U některých profesí dále zákon vyžaduje 15 minutové bezpečnostní přestávky (např. u dálkových řidičů). V tomto případě jsou ovšem tyto přestávky placené.

Živnostnická pracovní doba

Osoby samostatně výdělečně činné často převýší počet odpracovaných hodin doporučený zákonem. Nic se ale nemá přehánět. Nezapomeňte na to, že přepracovanost pravděpodobně nepovede ke zvýšení úspěšnosti. Výkonnost a produktivita není přímo úměrná času práci věnovanému.

Živnostníci víc než kdokoli jiní proto musí umět dobře plánovat a hospodařit se svým časem. Správný time-management s dobrou sebedisciplínou vám umožní vyšetřit si více času na odpočinek.

To, zda se vám vaše pracovní doba zdá krátká, nebo dlouhá, také souvisí s náplní vašeho zaměstnání, stejně jako s kvalitou trávení volného času. Nezapomeňte proto kvalitně odpočívat.

Aktualizováno 30.9.2014

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.