Zákoník práce: Rozvázání pracovního poměru

Vydáno 19.srpen 2014 v 01:53, redakce, 614 komentáře

Podmínky rozvázání pracovního poměru upravuje Zákoník práce (Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Pracovní poměr na dobu neurčitou může být rozvázán čtyřmi způsoby: dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením a zrušením ve zkušební době. Pracovní poměr na dobu určitou navíc i uplynutím sjednané doby.

Ukončení pracovního poměru dohodouBusinessman with paragraph symbol

Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být uzavřena písemně (ústní dohody jsou neplatné). Na žádost zaměstnance musí zaměstnavatel uvést i důvody rozvázání pracovního poměru. Pracovní poměr pak končí sjednaným dnem.

Ukončení pracovního poměru výpovědí

Výpovědí může rozvázat pracovní poměr zaměstnavatel i zaměstnanec. Výpověď musí být vyhotovena písemně a doručena druhé straně. Zaměstnanec má ze zákona právo ukončit pracovní poměr výpovědí z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu.
Zaměstnavatel je na tom podstatně hůře. Zaměstnavatel totiž může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52 a nesmí důvod dodatečně měnit.
Pracovní poměr pak končí uplynutím výpovědní doby, která činí nejméně dva měsíce (stejně pro zaměstnance i zaměstnavatele). Začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Výpověď zaměstnanci podle paragrafu 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď podle paragrafu 52 jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným,
d) nesmí-li zaměstnanec dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr,
h) poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a, který zaměstnanci ukládá povinnost pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci.

Okamžité zrušení pracovního poměru

Podle paragrafu 55  může zaměstnavatel pracovní poměr okamžitě zrušit, pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin (trest musí být nepodmíněný – odnětí svobody nejméně 6 měsíců resp. 1 rok dle povahy činu). Další a častější důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru nastane, pokud zaměstnanec poruší povinnosti vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit podle paragrafu 56 rovněž ve dvou případech. Pokud nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil přechod na jinou vhodnou práci (do 15 dnů od předložení zdravotního posudku) nebo pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být vyhotoveno písemně a musí obsahovat jeho důvod.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době podle § 66

Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Odstupné

Výše odstupného závisí na způsobu, jakým byl pracovním poměr rozvázán. Při výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) přísluší zaměstnanci při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Více o odstupném.

Úplné znění zákona najdete zde.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Rozvázání pracovního poměru”

 1. vlada napsal:

  Dobry den,jsem zamestnancem na hotele pres 11 let,ted nastal problem,ze majitel pronajmul hotel najemci.Chtel bych vedet,kdyz nepristoupm na podminky noveho najemce,jaky mam narok na odstupne,jelkoz jiz je mi 56 let,a horsi je shaneni nove prace

 2. Marie napsal:

  Dobrý den,
  mám prosbu, chtěla bych se zeptat, bratr dostal od zaměstnavatele §55 (nadýchal 0,46 %),tudíž nemá na nic právo. Po týdnu omarodil, má nárok na nemocenskou dávku? Jak má dál žít? Je mu 60 let, nemá žádné vzdělání, s § 55 ho nikdo nezaměstná. Může požádat o předcasný důchod?
  Děkuji, Marie

 3. Gabriela Barkova napsal:

  Dobrý den,může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr když jsem ve zkušební době šla na paragraf?Odpracovala jsem asi jen 6dní a bohužel pi 6dnu mi onemocněl syn a já šla na paragraf.Teď mi zaměstnavatel oznámil že pracovní poměr byl ukončen.Může zrušit kdykoliv poměr nebo až po ukončení paragrafu?A nevíte jestli mi bude proplacen když v den nástupu na paragraf mi dali výpověď?Děkuji za odpověď

 4. Furiš napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, v případě rozvázání pracovního poměru dohodou, tak kdo musí podepsat dohodu, stačí přímý nadřízený nebo musí jednatel. Děkuji.

 5. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jsem zaměstnaná v pracovním poměru na dobu neurčtitou. Může mě zaměstnavatel ukončit pracovní poměr dohodou (jsem těhotná).
  Moc děkuji za odpověď
  Lucka

 6. Martina napsal:

  Dobrý den, prosím o radu: v případě že zaměstnavatel dal písemné upozornění o porusění pracovních postupu ( jedna se o méně závazné porušení) může pak zaměstnanec dat pisemňe výpověď ? a je pak to upozornění stále platné ve výpovědní lhůtě? a jak prosím může zaměstnavatel ještě naškodit?

 7. petr rudol napsal:

  dobry den jsem zamestnanec se smlouvou na dobu neurcitou , muzu ukoncit pracovni pomer dohodou v dobe pracovni neschopnosti diky

 8. jolanta napsal:

  Dobry den 20 11 2016 byl mi zamestnavatelem zrušen pracovni pomer 21 11 2016 jsem onemocnela mam narok na neschopenku.
  dekuji za odpoved.
  Jolana.

 9. Josef napsal:

  Dobrý den,já bych se chtěl jen zeptat:
  Byl jsem do dnes zaměstnán u AGC automotive…..cca 1,5 roku
  Dostal jsem pr.smlouvu na neurčito…..žádne problemi jsem nikdy neměl,až najednou jsem se stál Nemocným….kdy jsem marodil nedle 1 rok,a doktor ze závodu mě už do práce nepustil,a Rozvázali semnou prc.činnost……že jsem dlouhodobě nezpůsobl. práce. Chci se zeptat: dostal jsem paragraf 51 a nevím jestli bych měl nárok na nějake odstupne…..jinak jsou 2.měsíce na ukončení smlouvy…ale nechali mě doma,a budou mi prý paltit 2 měs. základní plat…ale nemyslím si že by to mělo být odstupne….nějak tomu moc nerozumím,tak se vás ptám a děkuji vám předem za jakou koliv odp. s pozdravem Pepča

 10. Káťa napsal:

  Dobrý den,
  podala jsem u svého zaměstnavatele výpověď ze zdravotních důvodů ke konci měsíce. Vadí barvy, se kterými pracuji a také mi byla zjištěna alergie na prah. Zaměstnavatel mi, ale výpověď nepodepsal, protože mě prý dá na jíné oddělení a prý podle hygieniků ve firmě je menší prašnost než třeba venku na ulici. Chci se zeptat, jestli je nějaká jiná možnost, jak bych mohla pracovní poměr ke konci měsíce ukončit, protože budoucí zaměstnavatel mě chce zaměstnat od nového měsíce.
  Předem děkuji za odpověď.

 11. Antonín Háb napsal:

  Dobrý den, jsem třetím měsícem zaměstnaný, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Jaké jsou možnosti rozvázání pracovního vztahu? Je zkušební doba první tři měsíce ikdyž není uvedená ve smlouvě a smlouva je na dobu neurčitou? Jáké jsou možností ukončení?
  Předem děkuji za odpověď.

 12. Jana napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala…. Dostala jsem výpověď kde je napsáno ,,Zaměstnanec a zaměstnavatel uzavírají dle ustanovení par. 49 zákona č.262/2006sb. zákoník práce ve znění pozdějších předpisů tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru).
  Mohu s touto výpovědí požadovat po zaměstnavateli odstupný dvouměsíční plat. A pokud ano jak řešit pokud ho nedostanu? A pokud na ní nárok nemám na co si mám dát příště pozor abych ji příště dostala

 13. Anna napsal:

  Dobrý den,
  prosím o radu ohledně nevyplacené dovolené od zaměstnavatele. Jedná se o to, že jsem od 1/2 října do začátku listopadu marodila. Když jsem se chtěla do práce po nemoci vrátit, tak s nadřízenou pracovnicí nebyla domluvila a tím pádem jsem nenastoupila. Jednala jsem i s účetní, že tedy dávám výpověď, že ji účetní napíše dohodou. Ale nakonec se nic nedělo a výpověď mi poslala firma k 9.12.2015 s §55 s tím, že mi předtím poslali 2 vytýkací dopisy i přesto, že jsem s nimi neustále komunikovala a ptala se jich, kdy mám do práce opět nastoupit a co vlastně pojedu /jedná se o pozici řidič ADR/, ale oni nebyli schopni mi dát vědět. Nicméně dnes mi řekli, že nemám nárok na vyplacení dovolené a že naopak bych jim já měla dlužit.
  Nějak si teď nevím rady, jelikož já jsem se nezachovala nijak špatně a ani jsem nic neporušila – pouze nebyla s firmou absolutně žádná domluva.

  Teď by mě zajímalo, zda tedy opravdu nemám nárok na vyplacení dovolené /vybrala jsem si za celý rok pouze 1 den/ a zda opravdu firma po mě může něco chtít?

  Děkuji

 14. Simona napsal:

  Dobrý den,
  v listopadu jsem nastoupila jsem nastoupila do nové práce,až minulýtýden jsem podepisovala smlouvu,včera jsem nahlásila ukončení pracovního ve zkušební době a dnes tam potvrzení donesla osobně,vedoucí mi řekla,že to musí zavolat šéfovi a at počítam ,že dostanu paragraf za nepřítomnost v práci.Mají na to právo?Děkuji

 15. Katka napsal:

  Dobry den, pracuji jako servirka jsem ted na neschopence, 16.12.2015 jdu na operaci s kolenem. Moje sefova mi pred hosty i pracovnikem z druhe smeny sproste nadava do svini atd… muzu ji dat vypoved kdyz jsem na neschopence? A musim uvadet nejaky duvod, co zhruba by vypoved mela obsahovat a jeste mam ji poslat postou doporucene, nebo predat osobne? Dekuji za radu

 16. Magda napsal:

  Dobrý den,
  pracuji jako prodavačka od roku 2012 a smlouvu mám do 4/2016 nyní nám zaměstnavatel oznámil, že je v insolvenci a dá nám výpověď s tím, že nedostaneme odstupné, nejsou finance,žádá rozvázání prac.poměru dohodou.Jse samoživitelka mám dítě 8 roků, pokud prý nepodepíši dohodu nabídnou mi pracoviště ve Zlíně což je 90km od místa mého bydliště.Na co mám nárok?
  Děkuji za odpověď.

 17. Dea napsal:

  Dobrý den!
  Pracuji na dobou neircitou ot 1.5.2011. Podle smluvou mam 20 pracovnich dnu, ale jsem na kratky a dlouhi tyden.
  Dala jsem oznámení tři měsíce predem(31.5.2015) ze chci opustit svou práci od 1.9.2015.V tomto období jsem použíla dovelenou na 2 týdny. Po návratu do práce 5.8.2015 mi řekli, že mam jen 5 pracovni dni. Zároveň chtějí a bych se podepsala v sesite že jsem v práce 12 dnu. Myslím, že je nevhodné, abych delala to. Jsem cizinka, s trvalým pobytem .
  Jestli se nepodpisu v tomto sesitu bude mít vliv na finanční podpory v úřadu práce.
  Díky za Vaši odpověď.

 18. Radka napsal:

  Dobrý večer,
  prosím o radu. Zaměstnavateli jsem dala výpověd s tím,že jsme se dohodli,že výpovědní lhůta je 1 měsíc. Já už tam ale být nechci.Co se stane když mu zavolám,že do práce nepřijdu a poruším tím smlouvu?A popřípadě jestli je nutnost jet zase do práce kvůli nějakým podpisům nebo mi vše pošlou poštou?
  Děkuji za odpověď.

 19. Lucie napsal:

  Dobrý den chci se.zeptat,
  ve zkušební době jsem odešla z práce, jelikož manažerka zrovna nebyla v kanceláři volala jsem ji a ptala se.jestli na.ní mám počkat nebo jít řekla, že mám jít domů ,že mi zavolá kdy si.mám přijít podepsat výpověď, nikdo se.mi.neozval a když.jsem tam volala řekla mi ,že se zeptá na personálním a od té doby.nebere telefon . Chci poprosit o radu co dělat.

 20. Nina napsal:

  Dobrý den, dnes se vrátil můj manžel do práce a bylo mu sděleno, že s ním již zaměstnavatel nepočítá a na své místo (technik provozu – vedoucí výroby) jej již nevrátí. Manžel je po zkušební lhůtě. Vymysleli mu jinou práci a zadali mu sekání trávy. Může takto zaměstnvatel postupovat a jak se má zachovat manžel v souladu se zákoníkem práce? Ještě nic nepodepsal a také mu nebylo předáno žádné písemné vyjádření k věci. Děkuji za odpověď. Nina

  • petra napsal:

   Dobrý den Nino,

   záleží, jak má manžel popsánu náplň práce v pracovní smlouvě. Někdy to bývá taktika zaměstnavatelů, aby zaměstnanec raději sám ukončil pracovní poměr dohodou…

   § 38 ZP
   Povinnosti vyplývající z pracovního poměru

   (1) Od vzniku pracovního poměru je

   a) zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky stanovené právními předpisy, smlouvou nebo stanovené vnitřním předpisem,

   § 41 ZP
   (4) Zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu.

 21. monika napsal:

  dobry den mm dotaz jsem ve dvouměsični vypovedni lhutě ale našla jsem si nove zaměstnani s okamžitym nastupem tak že mi dosavadni zaměstnavatel da paragrav 55 ale chci se dotazat ja jsem si u nynějšiho zaměs. nevyčerpala dovolenou bude mi zbytek dov. přesunuto do noveho zaměstnani . dekuji za odpověd monika

 22. tuzar jan napsal:

  dobryden dal sem vypoved v praci jeste ve skusebný době ale jeste jsem ji nepodepsal chci se zeptat jestli muzu na firmu marodit a jak dlouho nebo sem mam raci uz hlasit na pracovni uřad dekuji čekam na odpověd co nejdřív dekuji

 23. Katka napsal:

  Dobrý den,jsem v pracovní neschopnosti od ledna 2015 a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 31.5.2015. I na dále jsem v pracovní neschopnosti.Jak je to s ukončením pracovní smlouvy a kam dál nosit lístek na peníze?Děkuji za odpověď

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.