Interview: Pozor na výraz tváře

Vydáno 31.říjen 2009 v 19:49, Michaela Pličková

Čtete naši poradnu? Tak to už víte, jaké otázky čekat a jak na ně co nejlépe odpovídat.  Víte, kterou židli si u pohovoru vybrat. Víte také, jak se vhodně obléci, a dokonce víte, co si dát před pracovním pohovorem k snědku. Přes to všechno nejste ještě stále zcela připraveni. Nezapomeňte myslet na výraz vašeho obličeje. Ten totiž hraje až překvapivě důležitou roli.

U pohovoru je důležité také to, jak se tváříte.Čtení výrazu tváře se postupem času stalo skutečnou vědou. Existuje řada odborníků, kteří dokážou z vašeho výrazu leccos usoudit. Tato disciplína je hojně využívána všude, kde lidé potřebují zapůsobit na veřejnost (například v politice).

Lidé implicitně považují tvář za něco neovladatelného a výrazy obličeje většinou chápou jako objektivní odraz dané situace. Reakce vašeho obličeje v mnohých situacích prozradí tolik informací, že jste to ani netušili.

Je dobré mít tuto oblast vlastního vyjadřování zmapovanou a pod kontrolou, na druhou stranu, není nutné (ba naopak je to spíš negativní) učit se výrazy obličeje a zneužívat jich.

Negativní příklad najdeme v politice. Jak říkají profesionální rétorikové, před několika lety tuto branži ovládalo jen velmi málo lidí a bylo velice účinné osvojit si podobné dovednosti. Dnes již ale každý trochu významný politik má svého poradce a všichni používají tutéž výrazovou gramatiku. Tím pádem se to poněkud míjí účinkem.

Jak se u pohovoru tvářit

Nešetřete úsměvem. Lidé dokážou úsměv rozeznat už z velké dálky. Je to jedna z nevýraznějších mimik. Vyjadřuje mimo jiné pozitivní náladu, motivaci, nadšení. To chceme personalistovi předat.

Na druhou stranu, nepřežeňte to. Pokud se například budete křečovitě usmívat u diskuse nad vašimi dosavadními zkušenostmi, bude si nejspíš váš potencionální zaměstnavatel myslet, že něco skrýváte, nebo že lžete.

Zvážněte také v situaci, kdy mluvíte o platových podmínkách, náplni vaší budoucí práce, nebo o hodnotách a cílech firmy. V těchto případech chcete dát najevo, že je to pro vás důležité, že to myslíte vážně a přemýšlíte nad tím. Úsměv by vás mohl připravit o důvěryhodnost.

Buďte sladění

Nezapomeňte se pouze o výrazu obličeje. Před personalistu předstupujete jako celek. Od vašeho nového účesu, přes „nadupané sívíčko“ až k vašim osobním přáním a myšlenkám. Nezapomeňte, že výrazu tváře by měl odpovídat také zbytek vaší osobnosti. A to jednak v rovině fyzické (oblečení, řeč těla,…), tak v rovině osobnostní (nehrajte někoho, kým nejste).

Všeho s mírou

Je to hra a řekněme si to na rovinu, hraničí s manipulací. Lidé, kteří dobře ovládají expresy svého obličeje, snáze dosáhnou svého. Na druhou stranu, sebelépe zahraný úsměv je velmi lehce a velmi snadno odhalitelný. Většinou k tomu stačí krátký pohled do očí. Těkající zrak či oči zaryté do podlahy, to se těžko skrývá. Proto to s hranými výrazy raději nepřehánějte.


Nenechejte se vystresovat. Nemusíte studovat mimiku, nemusíte být odborník. Stačí myslet na to, že k vám patří i váš obličej a alespoň okrajově si uvědomit, jak se zrovna tváříte. Pakliže zapomenete všechny naše rady, řiďte se selským rozumem. Napoví vám, kdy se usmívat, a kdy naopak zvážnět.

Zajímají Vás nové nabídky práce? Zaregistrujte se a nechte si posílat nové nabídky práce emailem.

Kategorie: Přijímací řízení

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.