Myslete na svoji kariéru již při studiu

Vydáno 2.duben 2010 v 12:36, Michaela Pličková

Myslíte si, že během studia nemůžete udělat nic proto, abyste byli lépe připraveni pro pracovní trh? Toužíte po skvělé kariéře, ale ta se vám zatím jeví jako vzdálená budoucnost? Neztrácejte čas. Již během školy se můžete krok za krokem přiblížit vašemu ideálnímu zaměstnání. V našem článku jsme pro vás nachystali několik tipů, které vám pomohou úspěšně nastartovat kariéru.

1) Sbírejte zkušenostiI ve škole můžete udělat něco pro svoji kariéru.

Než dosáhnete titulu, strávíte ve škole hodně času. Ale ne vše, co se tam naučíte, vás připraví na budoucí povolání. Způsob fungování ve škole je velmi odlišný od toho, s čím se setkáte na vašem budoucím pracovišti. Mějte to vždy na paměti a snažte se během studia nasbírat co nejvíce takových zkušeností, které budete moci ve vaší práci uplatnit.

2) Trénujte soft-skills

Zapojte se do mimoškolních aktivit. Vyberte si podle vašich zájmů. Můžete se například zapsat do debatního kroužku, můžete přispívat do školních novin, zorganizujte promítání filmů, klub deskových her, nebo udělejte kampaň za třídění odpadu v prostorách školy. Kromě toho, že vás to bude bavit, zároveň pracujete na vašich soft-skills. Debatování v akademickém kroužku se dá napsat do životopisu jako zkušenost s efektivním řešením problémů ve skupině.

3) Zkoušejte věci, ve kterých si nevěříte

Škola je to pravé místo pro experimentování. Pouštějte se činností, ve kterých si nejste zcela jisti. Nemáte co ztratit. Buď se v dané činnosti zlepšíte, nebo si alespoň zvyknete na pocity, které během procesu máte a příště již budete lépe připravení. Například ústní prezentace. Je lepší, když si to vyzkoušíte před spolužáky, než naostro v zaměstnání, na kterém vám skutečně záleží.

4) Definujte si úspěch a užijte si ho

Co pro vás znamená úspěch? Každý z nás pravděpodobně odpoví odlišně. Zamyslete se nad tím. Možná vám to pomůže nedělat věci, které pro vás nejsou důležité.

Pokud dosáhnete úspěchu, neodbyjte se. Pochvalte se a užijte si toho. Odměňte se za vlastní snahu. Čím příjemnější zážitek úspěchu si vytvoříte, tím větší budete mít motivaci znovu uspět.

5) Nečekejte na modré z nebe

Stejně jako pečení holuby nelétají sami do pusy, tak ani vaše vysněná práce vám nepřistane v klíně. Musíte hledat. Počítejte ve vašem časovém plánu s tím, že nalézt práci, se kterou budete spokojeni, chvíli potrvá. Nečekejte doma a udělejte si průzkum. Zjistěte si, jaké nabídky z vašeho oboru jsou na trhu a jak často se objevují. Analyzujte.

6) Rozšiřte si obzory

Nebojte se přihlásit taky na jiné předměty, než ty z vašeho doporučeného studijního plánu. Dozvíte se něco nového a zvýšíte vaše šance. Zjistěte si, jaké kurzy se vyučují a vyberte si ty, které se hodí pro vaši vysněnou práci. Pro začátek zkuste psychologii, ekonomii či IT.

7) Nebuďte puntičkáři

V životě většinou nic nevyjde tak, jak bychom chtěli a často nemůžeme věci zařídit tak dokonale, abychom s nimi byli naprosto spokojeni. Ve škole se vám to možná daří, ale připravte se i na možnost, že se vám někdy něco nepovede. Nebuďte perfekcionisté, ale svoji práci neodflákněte. Čím dříve si na to zvyknete, tím méně budete v práci ve stresu.

8) Vytvořte si „to do“ list

Neboli udělejte si plán. Jen těžko budete dosahovat svých snů a měnit je v realitu, pokud je jasně nepojmenujete.

Naše tipy berte jako inspiraci. Určitě vymyslíte spoustu dalších způsobů, jak se co nejlépe připravit na úspěšnou kariéru již během studia. Nejdůležitějším krokem je myslet na budoucnost.

Brigády pro studenty najdete zde.

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.