Sedm tipů pro hledání ideální práce

2008-04-29 10:16:09, redakce, Hledání práce

Jste bez práce a nevíte si rady, co si teď počít? Nebo zaměstnání máte, ale není pro Vás ideální a proto se chcete poohlédnout po něčem jiném? Poradíme Vám, kde všude máte možnost práci najít a jak rozeznat, zda se daná pozice hodí právě pro Vás.

![Nemusíte být přímo detektiv, abyste si dokázali najít dobrou práci.](/poradna/img/2008/04/29.jpg "Nemusíte být přímo detektiv, abyste si dokázali najít d

Nemusíte být přímo detektiv, abyste si dokázali najít dobrou práci.

4 tipy pro hledání práce

Existují čtyři základní možnosti, kde práci hledat. Postupně rozebereme jejich specifika a případné výhody:

1. Inzeráty – Mnoho inzerátů na pracovní pozice najdete každý den na různých webových stránkách, v denním tisku či inzertních novinách. Podívat se také můžete na veřejných inzertních tabulích, případně na vývěskách přímo u konkrétních společností. Více prozradí náš článek Vyznejte se v nabídkách práce.

2. Personální agentury – Personálních agentur je na našem trhu poměrně dost. Některé zprostředkovávají pouze krátkodobé brigády, jiné jsou zaměřeny na hlavní pracovní poměr v nějakém konkrétním oboru. Je důležité si uvědomit, že agentura Vám vhodnou pozici aktivně nehledá, pouze zprostředkovává konkrétní zakázku zaměstnavatele. Přesto máte šanci přes ni najít vyhovující práci.

3. Úřad práce - více viz článek K čemu slouží Úřad práce?

4. Kontakt z vlastní iniciativy – Tento progresivní způsob hledání práce se čím dál více osvědčuje. Vytipujte si zajímavé firmy a zjistěte o nich dostupné informace. Dejte si záležet na vhodné úpravě svého motivačního dopisu a životopisu. Ukažte, že máte co nabídnout a Vaše schopnosti a znalosti mohou být pro společnost užitečné. Motivační dopis a CV pak rozešlete do jednotlivých firem. Vaše odvaha oslovit podnik, kde chcete pracovat, přestože žádného zaměstnance aktivně nehledá, jistě zaujme a někdo se Vám určitě ozve.

3 tipy pro výběr vhodné pozice

Podle požadavků zaměstnavatele jasně poznáte, zda jste vhodným kandidátem na inzerovanou pozici. Naučte se ale také rozeznat, zda daná pozice zapadá do Vašich představ o budoucí kariéře. Následující 3 tipy Vám napoví, jestli Vám právě tato práce bude vyhovovat.

1. Ze samotného inzerátu máte šanci odhalit něco o firemní kultuře. Zaměřte se na jeho formulaci a grafickou úpravu textu. Doporučujeme zabývat se spíše inzeráty, ve kterých je jasně definovaná pracovní pozice, název firmy a kontakt na konkrétní osobu.

2. Náplň práce zahrnuje znalosti a schopnosti, které můžete nabídnout. Zároveň by Vás jejich uplatňování mělo bavit a případně je chcete praxí zdokonalovat (jazyky, řidičský průkaz, práce s počítačem, ...).

3. Informujte se na danou společnost, její image a přístup ke klientům. Znáte-li ve firmě někoho, zeptejte se ho na pracovní kolektiv, její vedení, případné finanční ohodnocení apod.

Zaměstnání vybráno, co dál?

Po přečtení zajímavého inzerátu je řada na Vás. Musíte kontaktovat potenciálního zaměstnavatele. Většinou se Vám nabízí dva možné způsoby reakce:

E-mailem

Odpověď elektronickou cestou Vám umožní v příloze e-mailu personalistovi poslat svůj motivační dopis a životopis. Podle toho, co je v inzerátu požadováno, přiložte případně také fotografii či ukázky Vaší práce. Výhodou je, že text dopisu si můžete (na rozdíl od telefonického rozhovoru) opravdu důkladně promyslet.

Telefonicky

Máte-li dobré vyjadřovací schopnosti, pak je můžete ihned prokázat po telefonu. Zaměstnavatel Vás ale pravděpodobně stejně požádá o zaslání Vašeho Životopisu e-mailem. Telefonicky se však určitě informujte, pokud v inzerátu postrádáte nějaké podstatné údaje (např. konkrétní náplň pozice či název společnosti). Ty Vám pak pomohou v sestavení co nejefektivnějšího motivačního dopisu a životopisu.

Pokusili jsme se Vám zde shrnout možnosti, kde se po poohlédnout po práci, jak rozeznat vhodnou pozici a kontaktovat potenciálního zaměstnavatele. Další užitečné rady, jak uspět při hledání práce najdete v našich dalších článcích.