Student: Pohovor nanečisto se vám vyplatí

Vydáno 28.říjen 2009 v 14:13, Michaela Pličková

Studujete vysokou nebo střední školu? Příležitostně zajdete na brigádu, abyste vylepšili svoji finanční situaci, ale o trvalém pracovním úvazku ještě neuvažujete? Využijte relativně volného studentského období a udělejte něco pro svoji budoucí kariéru. Jděte si vyzkoušet pohovor.

Big group of young jumping people.Studentský život je plný zábavy a optimismu. Člověk má spoustu přátel a příležitostí, je neustále v pohybu. K tomu ale paří také určité náklady. Ty jsou alespoň z části kryty díky pomoci rodičů. Díky tomu většina studentů ještě nemusí přemýšlet o tom, kde sehnat peníze na další nájem.

Stále více studentů si však uvědomuje, že čas je drahý a utíká rychle. A není nic těžšího, než vstoupit do konkurenčního boje na pracovním trhu nepřipraven.

Zkuste se zamyslet nad tím, zda existuje něco, co pro svoji kariéru můžete udělat již dnes. Jednou z takových věcí může být například vyzkoušet si pracovní pohovor nanečisto.

Není pohovor jako pohovor

V současné době již existuje celá řada míst (velkými zaměstnavateli počínaje, školními poradenskými centry konče), kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet fingovaný přijímací pohovor. Článků o tom, jak takový pohovor vypadá, také existuje celá řada.

Nic z toho vám ale nepřinese takovou zkušenost, jako opravdový rozhovor. Pakliže obě strany ví, že o nic nejde, atmosféra při pohovoru se rázem mění. Vy nebudete nervózní, protože žádné místo stejně nedostanete, personalista nebude dostatečně soustředěn, protože přece „o nic nejde“.

S tím vším souvisí i doprovodné fyzické projevy nervozity, se kterými je důležité při pohovoru počítat a které se při cvičném pohovoru pravděpodobně neprojeví. Adrenalin v krvi nestoupne na vyšší hladinu, pravděpodobně nebudete mít takovou trému, nebo nepříjemný pocit v žaludku apod.

Nanečisto, ale opravdově

Student pražské Vysoké školy ekonomické prozrazuje svůj systém. Jde o to přihlásit se na opravdovou pracovní pozici a skutečně se o ni ucházet. Nikomu nemusíte prozrazovat, že pokud byste prošli přijímacím řízením, na dané místo nakonec nenastoupíte.

Tímto systémem si můžete otestovat sami sebe v reálných podmínkách pracovního pohovoru a na vlastní kůži zažijete jeho klady i zápory.

Jak na to

Staňte se uchazečem

Najděte si takovou pracovní pozici, kterou byste chtěli skutečně dělat a přihlaste se. V této fázi si procvičíte své komunikační schopnosti a také uděláte zátěžovou zkoušku svého životopisu. Počítejte s tím, že ne na každý svůj email či telefonát dostanete odpověď. Do dalšího kola se člověk musí probojovat. Bez trpělivosti se neobejdete.

Pohovor

A je to tu. Domluvili jste si datum a místo setkání. Nezbývá, než jít na věc. Vydejte ze sebe maximum a také se soustřeďte na celý průběh pohovoru. Více o tom, na co je dobré se zaměřit, naleznete například zde.

Zúročte zkušenosti

Posledním a neméně důležitým krokem je reflexe proběhlého pohovoru. Ještě tentýž den si v klidu sedněte a sepište si nejdůležitější poznatky. Jak pohovor probíhal? Jak jste se cítili? Co vás překvapilo, co jste naopak očekávali? Co vás nejvíce obohatilo apod.

Tento zápis si dobře uchovejte a nahlédněte do něj při každém dalším pohovoru. Naučte se učit ze svých chyb a zkušeností.

Přijímací pohovor je významnou součástí získávání pracovního místa. Čím dříve si zvyknete na to, jakým způsobem probíhá, tím kratší dobu budete po škole hledat zaměstnání svých snů.

Share

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.