Jsem nezaměstnatelný?

Vydáno 19.listopad 2009 v 10:22, Michaela Pličková, 12 komentáře

Už nějakou dobu hledáte zaměstnání, odpovídáte na mnoho pracovních nabídek, ale stále jste práci nedostali? Začínáte pochybovat o tom, zda jste vůbec zaměstnatelní? Nepropadejte panice a odpovězte si na následující otázky. Možná zjistíte, kde děláte chybu.

Jak se prezentuji?unemployable

Mějte na paměti, že nejdůležitější je dojem, který jako uchazeč uděláte. Sebemenší detail může rozhodnout. Nejde jen o to ukázat se v dobrém světle u pohovoru. Nezapomeňte také na maily či telefonáty. Ty o vás poskytují personalistům první informace.

Připomeňte si zásady telefonního hovoru, zkontrolujte, zda vaše emaily obsahují vše, co by měly (průvodní dopis, životopis apod.). Také se zaměřte na jejich formální stránku.

Dalším krůčkem k cíli je přijímací pohovor. Na ten je potřeba dobře se připravit.

Hlavní a nejdůležitější ale je být pozitivní. Neberte to jako otřepané klišé, je to pravda. Pokud sami sobě nebudete věřit, jak vám mají věřit jiní lidé. Dejte najevo svoji cenu.

Hlásím se na správné pozice?

Úspěch tkví často v kvalitě, nikoliv v kvantitě. Budete-li rozesílat desítky mailů na všechny strany, může se lehce stát, že nebudete mít úspěch. Zaměřte se proto na nabídky práce, na které máte kvalifikaci a které skutečně chcete dělat. Jim pak věnujte ušetřenou energii.

Je můj životopis cílený?

Dejte si tu práci a pro každou takovou pozici napište nový motivační dopis a předělejte své CV. Změny samozřejmě nebudou velké, nicméně budou znát. Personalistům denně projde rukama mnoho žádostí o místo. Téměř každý člověk posílá neutrálně formulovaný univerzální email. Vystupte z řady a dejte najevo, že vám tato pracovní pozice stojí za trochu námahy.

Co vím o společnosti, u které se ucházím o místo?

S předchozími body souvisí i to, kolik toho víte o dané společnosti. Čím víc, tím lépe. I zde opět platí, že vaše energie vložená do trochy detektivní práce se vám mnohonásobně vrátí zpět. Věřte, že personalisté vaši snahu rozpoznají a ocení. Naše rada tedy zní: hledejte informace.

Mám sociální síť?

O networkingu jsme v naší poradně mluvili již několikrát. V současné době jsou rozhodujícím faktorem v hledání pracovní pozice náhoda, štěstí a známosti. Jednoduše řečeno, čím víc lidí bude vědět, že hledáte práci, tím víc lidí vám může pomoct. Až dočtete náš článek, zaregistrujte se na facebooku. Uvidíte, že budete překvapeni, kolik známých tam potkáte.

Jak vlastně působím?

Nejste-li si jisti, jak působíte při pohovoru, nebo co vyjadřuje váš životopis, není nic jednoduššího, než udělat malý soukromý výzkum. Svolejte rodinnou schůzi, nebo se sejděte s kamarádkou. Požádejte někoho ve svém okolí, aby si vás vyslechl, podíval se na váš životopis a posoudil, co je dobře a co by se dalo zlepšit. Rada: vyberte si takovou osobu, které důvěřujete, nebudete se před ní stydět, a která vám řekne pravdu.

Odpověď na otázku z titulku tedy zní: ano, jste zaměstnatelní. Každý je. Jde jen o to, jakým způsobem se o pracovní pozici ucházíte. Obrňte se trpělivostí a dobrou náladou, snažte se upravit nedostatky ve vaší strategii a uvidíte, že to nakonec půjde.

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Jsem nezaměstnatelný?”

 1. Anna Olga napsal:

  Dobrý den,

  mám VŠ vzdělání a hledám práci po mateřské dovolené půl roku. Vnímám to jako začarovaný kruh. Bývalý zaměstnavatel mě donutil odejít na dohodu po prvním dítěti a místo mě vzali chlapa. Ten jim jistě nepotěhotní 🙂
  V regionu, kde žiji, není jiná práce pro člověka mojí kvalifikace. Rekvalifikovat se můžu, když konkrétní zaměstnavatel prohlásí, že mě vezme, když projdu konkrétní rekvalifikací. Konkrétní zaměstnavatelé prohlašují, že nemají čas ani prostředky na zaučování nového zaměstnance.To znamená, že rekvalifikaci nedostanu.
  Kruh se uzavírá.

  Hledáte práci určenou pro uchazeče se SŠ? Na pohovorech mě sdělí, že raději vezmou středoškoláka s praxí, než VŠ, který tuto práci nedělal. Nebo že VŠ jim uteče na lepší místo.

  Přihlásila jsem se do projektu Šance pro vás, financovaného EÚ zaměřeneho na pomoc při hledání zaměstnání. Nevybrali mě, protože jsem v tomto regionu těžko zaměstnatelná. Ale kvůli tomu jsem tam předce byla !!! Odkdy léčíme pacienta tím, že ho vyženeme z nemocnice, abychom měli lepší statistiku vyléčených?

  Manžel se stěhovat nechce.
  Existuje řešení?

  AO.

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   píšete, že Vás zaměstnavatel „donutil odejít na dohodu“. Promiňte, ale tomu nerozumím. Když jste s dohodou nesouhlasila, nemusela jste ji přece podepsat…

   Řešení asi nenajdeme, pokud se manžel nechce stěhovat… Bohužel.

   • Anna Olga napsal:

    Dobrý den,

    Donutit někoho odejít na dohodu se dá tak, že vám šéf řekne, že když se vrátíte z mateřské, znepříjemní vám život na pracovišti tak, že stejně odejdete.
    Nic si nevymýšlím, opravdu to tak bylo. Byla jsem tak šokovaná, že jsem se nezmohla na slovo. Nebylo to ode mne hrdinství, ale rozbrečela jsem se už ve výtahu.
    Možná jsem měla mít na to svědka, ale komu by to napadlo?

    Nepodepsala jsem nic. Za nějaký čas přišel dopis, že firma ukončila činnost a tím bylo zrušeno pracovní místo. Později jsem se dozvěděla, že firma je zase na světě, pod trochu změněným názvem.Na mé pozici byl zaměstnán mladý absolvent.

    Rozumíte tomu? Takhle to bylo.

    Kontaktuji jednu firmu po druhé. Jsem ochotna absolvovat rekvalifikaci. Opravdu to nejde jinak, než rekvlifikace „na zakázku“ pro konkrétní firmu?

    děkuji za odpověď. A.O.

    • petra napsal:

     Dobrý den,
     více o podmínkách zajištění rekvalifikace najdete zde: http://portal.mpsv.cz/sz/local/cv_info/rekval
     V textu je uvedeno „Zájemci o zaměstnání úřad práce zprostředkovává vhodné zaměstnání a může mu zabezpečit rekvalifikaci, vyžaduje-li to jeho uplatnění na trhu práce„.
     Pokud Vám ÚP neposkytne rekvalifikaci, nezbývá než si zajistit rekvalifikaci vlastními prostředky – např. kurz účetnictví, jazyka, práce na PC apod.

     Neuvažovala jste o zahájení podnikatelské činnosti?
     Případně o práci, která není vázaná na místo, kde žijete – např. práce na internetu – redaktor, provozování e-shopu atd.

   • marcela napsal:

    Nedivte se. Taky jsem si myslela to,co vy.Ale oni Vám třeba řeknou,že Vám vyjedou 55,když to nenapíšete dohodou. To pak ani nepotřebují Váš souhlas ani Váš podpis.Důvod už si vymyslí.Pochopíte,že vše pro Vás pak bude ještě horší.A dokazovat skutečnosti u soudu?! No podnikatelské vyjebávky.Můžete se akorát tak vztekat nebo je …………………………

 2. Olga napsal:

  Dobrý den,
  souhlasím s panem Krahulcem. Mám podobné zkušenosti.
  Jsem dva roky po mateřské, mám dvě malé děti, nemám pro ně hlídání, a ještě jsem bez praxe. Dělala jsem jen po obchodech – za pultem, v kase. Praxe na nic. Napřed bylo odpovědí „Budete mít děti“, teď se to změnilo na „Máte malé děti, budou bývat nemocní…“.
  Tak mi řekněte, jak mám sehnat práci na zkrácený úvazek s mýma znalostma? Udělala jsem si rekvalifikace, jsou mi k ničemu. Žádosti a záporné odpovědi by mi také vytapetovaly celou garsonku, ve které jsme nuceni jako 4členná rodina žít z nedostatku financí.
  Je mi 30, cítím se ještě mladá a chci už konečně žít.
  Olga

  • Ivana napsal:

   Dobrý den, velice Vám rozumím, hledá práci již šestý měsíc, mezitím jsem absolvovala kurz Technicko-administrativní pracovník s praxí, kterou jsem dokonce dělala na Finančním úřadě, kde si mě ovšem nenechali, protože mají stop stav. Jinak mám středoškolské vzdělání. Ovšem taky nemám v admnistrativě velkou praxi. Mám 5 letého syna, přítel pracuje dlouho do večera, takže vodění a vyzvedávání ze školky je na mě (babičky máme hodně daleko). Tím pádem jsem časově omezená. Píši a reaguji neustále na nabídky práce, zatím bezvýsledně, jsem už opravdu zoufalá, chci pracovat, ale zatím mám smůlu nebo už opravdu nevím co dělat.

   I.

 3. alena napsal:

  dobry den nejde mi o komentář ale chci se vás zeptat jestli jste se někdo setkal zdiskriminaci já už skoro dva roky hledám práci,a nikdo mne nechce zaměstnat to je můj názor vnitřní jsem poloromka a myslim si že jsem na svůj věk hezká,tak nechápu proč mne nikdo nechce poradí mi někdo?je mi 46

 4. Jiří Krahulec napsal:

  Cha cha, celému článku se musím jen zasmát. Před dvěma lety jsem ztratil zaměstnání, teď mám rok do penze a jsem prostě a jednoduše nezaměstnatelný v pravém smyslu toho slova. Na pohovorech dělám pouze kvótu do počtu, aby místo na které je vypsáno výběrové řízení, dostal již dávno vybraný uchazeč. Pokud vůbec dostanu k pohovoru pozvánku, neb několikrát se již spletli a pozvali mě omylem v záměně jmen, to byl pak páne trapas. Odpovědi HR manažerů na mé přihlášky jsou vždy na jedno brdo: velmi si vážíme Vašich profesních zkušeností, ale byl vybrán uchazeč, který lépe splňuje naše představy, přejí mi hromady úspěchů. Přece na tyto kvality personalistů se nemusí ani studovat. Odpověďmi tohoto ražení můžu po dvou letech tapetovat, místnost 1000 kubických metrů je na toto tapetování malá.
  Všechny dobře míněné rady i podle tohoto článku jsem v průběhu let bezezbytku akceptoval, ale znovu opakuji, tři roky před penzí jste nezaměstnatelný a není to ani omylem Vaše chyba.

  • petra napsal:

   Vážený pane Krahulče,

   máte pravdu, někdy to opravdu není snadné.
   Přesto je řada zaměstnavatelů, kteří umějí ocenit zkušené a spolehlivé zaměstnance.
   Proto zkuste vytrvat.
   Abych Vám i já nepřála jen „hromady úspěchů“, popřeji Vám navíc i pevné zdraví, optimismus a pohodu v životě.

   Hezký zbytek večera
   Petra Benešová

 5. JSEM VEDENÁ NA ÚŘADU PRÁCE V HLUČÍNĚ .POSLEDNÍ ZAMĚSTNANÍ JSEM PRACOVOLA V HLUČÍNĚ NA ŠTĚRKOVNĚ KDE SEM MĚLA SMLOUVU NA PŮL ROKU A Z OSTATNÍMI NÁS PROPUSTILI NA LETOŠNÍ ROK BYLO VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ A VÝBRALI SY JINÉ PRACOVNÍKY ZASE JEN NA PŮL ROKU .pROSÍM VÁS O RADU KDE BYCH MĚLA NĚJAKOU ŠANCI V HLUČÍNĚ SEHNAT PRACÍ NA UKLID JSEM NEVYUČENÁ NEVÍM JAK DAL ŮŘAD PRACE MI DÁVA NABÍDKY ALE ZATÍM MARNĚ .PROSÍM O ODPOVĚD NEBO KONTAKT NA 605906636 .

  PŘEDEM VÁM SPOZDRAVEM DĚKUJÍ

  • petra napsal:

   Vážená paní Petrášová,

   děkuji za Váš dotaz.
   Píšete, že Vám úřad práce dává nabídky. Pak bych doporučila vytrvat, absolvovat co nejvíce pohovorů, jistě se Vaše snaha brzy zúročí.
   Neuvažovala jste o rekvalifikačním kurzu či doplnění vzdělání? Na Vašem úřadu práce by Vám určitě ochotně poradili, jaké jsou možnosti. Je zřejmé, že ovládáte počítač a umíte se pohybovat na internetu. Vhodný rekvalifikační kurz by Vám zvýšil šance na úspěch a navíc byste se mohla ucházet o více pracovních pozic. Zkuste se na tuto možnost informovat na úřadu práce.

   Přeji pěkný den
   Petra Benešová

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.